Také si říkáte, jak je možné, že malé děti mají tak krásnou hladkou pokožku, bez pupínků, bez vrásek, bez nedokonalostí? Co je to to tajemství, které za tím stojí? A je možné vůbec takovou pokožku zase mít? Nebo existuje alespoň způsob, který nám umožní se k ní přiblížit? Existuje.
Dětská pokožka je jedinečná v tom, že přirozeně obnovuje svoje kožní buňky opakovaně během několika dní, u dospělých je to otázka čtyř týdnů a ke stáří dokonce až šesti týdnů. Celý proces regenerace spočívá v tvorbě nových, biologicky aktivních kožních buněk tzv. keratinocytů, které mají určitou životnost a časem se mění na biologicky mrtvé tzv. korneocyty. Celá obnova probíhá ve více vrstvách pokožky, korneocyty jsou silné, zploštělé a jsou vyplněny keratinem a uloženy v několika vrstvách nad sebou, proto je pokožka na povrchu hrubší. Odlupování této odumřelé vrstvy je naprosto přirozený proces, kterému ale můžeme pomoci a to právě tzv. EXFOLIACÍ, někdy se setkáte s pojmem peeling, ale je to obecně odstranění odumřelých kožních buněk. Exfoliaci můžeme provádět buď fyzicky, na základě mechanického peelingu jemnými částečkami, nebo chemicky, a to za použití kyselin či enzymů.
Jaké jsou benefity exfoliace?
Díky exfoliaci pokožky, dochází k odstranění nevzhledných pigmentací, odlupují se buňky, které v sobě obsahují kožní barvivo melanin a díky tomu je pokožka více prozářená a světlejší. Exfoliace je důležitým nástrojem v boji proti akné – díky svým účinkům čistí póry, které se následně nezanáší, nevzniká tak ideální prostředí pro množení bakterií, které způsobují zánětlivé projevy. U akné ale pozor na mechanický peeling, ten může pokožku podráždit a naopak oslabit. Díky peelingu dále dochází k revitalizaci kožních buněk, dochází k produkci vláken kolagenu a elastinu, což pomáhá řešit nejen jizvy po akné, ale i řadu dalších kosmetických problémů jako je povadlá pleť, či zažloutlá pleť kuřáků. A v neposlední řadě exfoliace přispívá k lepší absorpci účinných látek, jako jsou antioxidanty, minerální látky, různá hydratační a kolagenová séra, léky, které tak lépe pronikají vrstvami pokožky.
Jaký typ exfoliantu si tedy vybrat a jak často peeling provádět?
Existují dva typy peelingů. Chemické používají kyseliny nebo enzymy k odstranění odumřelých kožních buněk. Nejčastěji se používají kyselina glykolová a salicylová. Peeling těmito kyselinami se doporučuje pro mastnou až aknózní pokožku. Pokud máte citlivou pokožku, je pro vás vhodnější varianta peelingu enzymy, které působí na stejném principu, jako kyseliny, ale působí pozvolněji a nejsou tak agresivní. Chemické peelingy se nedoporučují absolvovat v období léta, kdy hrozí po proceduře pigmentace. Pravidlem a prevencí je používání sluneční fotoprotekce. Naopak fyzikální peelingy jsou na bázi malých částeček, které mohou být z přírodních zdrojů nebo syntetické a vy díky nim mechanicky odstraňujete vrchní část pokožky. Mezi tyto fyzikální exfolianty patří i sonické a čistící kartáčky.
Jak tedy často provádět peeling?
Tady platí pravidlo pro každého jiné, pleť každého z nás je jedinečná a často nelze úplně unifikovat, jaký typ je pro vás nejlepší. Pokud trpíte na akné, vyvarujte se mechanickému peelingu. Já osobně nejraději obě metody kombinuji. Fyzikální peeling můžete provádět 2–3 x týdně, naopak chemický nejdříve jednou za 14 dní, spíše měsíc.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní
Adaptogeny jsou čím dál oblíbenějšími doplňky stravy. Mezi nimi má pevné místo ashwagandha, perla ájurvédské medicíny, která poskytuje uživateli mnoho zdravotních benefitů. Je mimo jiné vyhledávaná pro...
Čtěte dál