Adaptogeny jsou čím dál oblíbenějšími doplňky stravy. Mezi nimi má pevné místo ashwagandha, perla ájurvédské medicíny, která poskytuje uživateli mnoho zdravotních benefitů. Je mimo jiné vyhledávaná pro dodání duševní i fyzické energie.
Mocná adaptogenní rostlina
Ashwagandha (Withania somnifera) zaujímá přední místo v ájurvédě, její kořeny se používají více než 3000 let v různých oblastech jižní Asie. Je využívána převážně pro své silné adaptogenní vlastnosti, to znamená, že napomáhá tělu lépe se adaptovatna vlivy okolního prostředí a lépe odolávat různým fyzickým, emocionálním a environmentálním stresům.
Působí pozitivně na energetický metabolismus těla. Lepší rozložení zásob energie nám umožňuje efektivněji zvládat stres a snášet zátěžové testy událostí, které se vyskytují v našem životě. Stresové situace jsou totiž jeden z narušitelů zdravého a odolného imunitního systému. Tato adaptogenní rostlina pomáhá udržovat duševní rovnováhu, což pomáhá organismu se lépe přizpůsobovat více či méně intenzivním změnám, které se objevují v každodenním životě.
Její pozitivní účinky na úzkosti, napětí a narušený spánek
Ashwagandha je užitečná při zvládání období duševního a nervového napětí a úzkosti. Proto se doporučuje osobám, které jsou jim dlouhodobě vystaveny a mají v návaznosti na životní okolnosti problémy se spánkem. Stresové situace ovlivňují soustředěnost, stojí za větší mentální únavou. Pro užívání této byliny spolu s jinou léčbou (např. antidepresivy) je vhodná lékařská konzultace. Studie, které se zajímaly o působení ashwagandhy v rámci snižování stresových receptorů zdůrazňují její dvě hlavní schopnosti:
- Zlepšenou produkci kyseliny gama-aminomáselné (GABA), neurotransmiteru, který má uklidňující účinek na mozek
- Lepší adaptabilitu kortizolu
Výhody pro libido a vitalitu při sportu
Pokud chcete podpořit sportovní nebo intimní výkon, je dobré sáhnout právě po ashwagandě. Stimuluje produkci pohlavních hormonů u mužů i žen. Pomáhá udržovat množství a kvalitu spermií a přispívá tak k udržení plodnosti u mužů. U žen je rostlina užitečná pro zdraví reprodukčních orgánů. Známé jsou její příznivé účinky u žen po menopauze a při premenstruačním syndromu, kdy podporuje psychickou pohodu a snižuje výkyvy nálad. Díky schopnosti regulovat stresovou zátěž je ideální pro podporu libida, které pod tíhou psychického napětí klesá.
V rámci potravinových doplňků pro sportovce je doporučována jako podpora duševní i fyzické energie a budování svalové hmoty. Díky svým tonickým vlastnostem přispívá k lepším sportovním výkonům. Ashwagandha může být považována za fyzickou a duševní pomůcku pro podporu vitality, vytrvalosti a odolnosti sportovců.
Vedlejší účinky a kontraindikace ashwagandhy
Možné nežádoucí účinky jsou mírné. Patří mezi ně žaludeční nevolnost, řídká stolice, nevolnost a ospalost. Při užívání je důležité respektovat dávkování uváděné výrobcem nebo obdržené při lékařské konzultaci. Těhotné ženy i děti by se měly vyhýbat užívání ashwagandhy bez lékařské rady, je kontraindikována při hypertyreóze. Tuto rostlinu by také neměli používat lidé alergičtí na rostliny z čeledi lilkovitých (lilky, papriky, rajčata atd.)
Zdroje: sciencedirect.com, webmd.com, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Objevte tajemství dračí krve, je to silný antioxidant a prospěje pleti
Název zní velmi pohádkově, ale nebojte, nemusíte se bát čarodějnic ani toho, že budete muset před použitím zachraňovat princeznu. Všestranná pryskyřice je totiž jednou ze stálic přírodních lékárniček....
Čtěte dál