Přiznejte se, kolik času trávíte na tím, že pod drobnohledem zkoumáte vaši pleť, vyhlížíte rozšířené póry a černé tečky? Rozšířené póry nás často trápí stejně jako třeba vrásky. V Americe dokonce vznikla porexie, tedy zjednodušeně fóbie z rozšířených pórů. Jak to je ale doopravdy, lze s touto nedokonalostí bojovat nebo ji alespoň minimalizovat?
Póry jsou nedílnou součástí naší pokožky a plní řadu důležitých funkcí. Jejím prostřednictvím pokožka dýchá, vylučuje přebytečný kožní maz a škodliviny, přijímá prospěšné účinné látky z kosmetických produktů. Co tedy určuje velikost pórů? V první řadě je to genetika, hormonální disbalance, dále pak každodenní péče a v neposlední řadě životní styl. Přirozeným stárnutím pokožka ztrácí svou pružnost, tento proces je navíc urychlen nadměrným opalováním, dochází ke ztrátě elastinu a kolagenu, což vede k tvorbě rozšířených pórů. Důležitým faktorem je i hydratace. Pokud je pokožka suchá, začne produkovat více kožního mazu, ten se smíchá s šupinkami odumřelé kůže, které jsou na povrchu a dochází k ucpávání pórů a tvorbě nevzhledných komedonů. Mezi základní hydratační látky patří kyselina hyaluronová, ceramidy a glycerin.
Jak tedy pečovat o pokožku, kterou trápí rozšířené a ucpané póry?
Základem je pravidelné čištění pleti, díky tomu udržíte póry čisté a zabráníte tak jejich ucpávání. Kromě každodenního čištění pleti se doporučuje pravidelně používat peeling a čistící pleťové masky. Ideální jsou masky s obsahem jílu, ten na sebe umí navázat přebytečný kožní maz a zároveň má adstringentní, tedy stahující účinky. Co se týče péče o pleť, důležitým faktorem je redukce množství kožního mazu používáním látek jako jsou niacinamid, kyselina salicylová a retinoidy. Tyto látky mohou být součástí toneru, séra, gelu nebo krému. Pokud jsou součástí krému, ujistěte se, že krém není příliš hutný a mastný, v tomto případě by docházelo k ucpávání pórů a jejich zvětšování. Ani ty nejlepší pečující přípravky neumí póry úplně zredukovat, ale jsou schopné pleť vyhladit a opticky tuto nedokonalost minimalizovat.
Dále je potřeba zajistit elasticitu kůže a to docílíte tak, že budete používat ingredience, které stimulují produkci kolagenu. Mezi tyto látky patří retinoidy, vitamín C, kyselina glykolová nebo mléčná. Při používání těchto látek ale pozor, nikdy je nepoužívejte najednou! Nemusíte je používat každý den, pomalu si na ně pokožka musí zvykat. A nezapomeňte na aplikaci ochranného krému proti UV záření (nejlépe nejméně s SPF 30), sluneční paprsky jsou z velké časti odpovědné za naše vrásky, působí na elastinová a kolagenová vlákna, která se stávají méně pružná. A to ovlivňuje i velikost pórů.
V neposlední řadě je důležitý výběr make-upu. Pro optické zmenšení rozšířených pórů se hodí matující minerální make-up nebo alespoň podkladová báze. Takovýto produkt pleť vyhlazuje, sjednoceně, zmatňuje, absorbuje přebytečný kožní maz a tím snižuje viditelnost rozšířených pórů. Určitě se vyhněte hutnějšímu krémovému make-upu, který by póry zanášel a zviditelňoval.
Aby byla péče kompletní, udělejte si radost a nechte se hýčkat v kosmetickém salonu nebo navštivte kliniku a podstupte proceduru jako mikroneedling, chemický peeling, laserový peeling nebo například plazmaterapie. Zmenšené póry ubírají roky, lze proto nim bojovat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál