Důvody, proč kojit a nevzdávat to. Imunita kojeného dítěte je jednoznačně vyšší

Důvody, proč kojit a nevzdávat to. Imunita kojeného dítěte je jednoznačně vyšší
zdroj: Shutterstock

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit minimálně po dobu šesti měsíců. Jistě víte, že mateřské mléko představuje pro novorozence tu nejcennější potravu. V čem konkrétně vlastně spočívají benefity, které kojení matce i dítěti přináší?

Kojení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zajistit svému dítěti zdraví – podle statistik ročně zachrání přibližně 820 tisíc životů. Nejde ale jen o to, že mateřským mlékem svému miminku předáváte nenahraditelné živiny. Kojení navíc představuje jeden z nejintimnějších zážitků, který pomáhá formovat vztah matky a dítěte.

Pro podporu zdraví a imunity
Co konkrétně mateřské mléko kojenci předává? Jedná se o celé spektrum cenných živin, které ochraňují jeho křehké zdraví a pomáhají budovat dětskou imunitu. Mateřské mléko na plné živých složek, včetně kmenových buněk, bílých krvinek, přátelských bakterií a dalších bioaktivních složek, jako jsou protilátky, enzymy a hormony. Všechny tyto látky pomáhají v boji proti infekcím, předcházení nemocem a přispívají k rozvoji obranyschopnosti a pevného zdraví.

Proč kojit alespoň půl roku
Výzkumy potvrzují, že děti, které jsou kojeny alespoň po dobu doporučovaných šesti měsíců, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět průjmy, gastroenteritidou, nachlazením, chřipkou, infekcemi uší a plic. Ve srovnání s kojenci krmenými umělou výživou mají navíc děti, které jsou výlučně kojené, až o polovinu menší pravděpodobnost, že se stanou obětí obávaného syndromu náhlého úmrtí dítěte (SIDS).

Kdy je u ženy správný věk na to, aby se stala matkou?

Kojenec se z nemoci zotaví rychleji
Samozřejmě, že i kojené děti mohou onemocnět. Kojení ale dítěti přináší výhody i v takových situacích, tedy v případě, že kojenec onemocní. Pokud totiž matka nebo dítě, které kojí, onemocní, počet ochranných složek v mateřském mléce se automaticky zvýší, aby bylo zajištěno přežití. Tak chytré ženské tělo je. Kojené dítě se tak z nemoci pravděpodobně zotaví mnohem rychleji než dítě na umělé výživě, protože tělo matky bude produkovat specifické protilátky zabírající proti jakékoli infekci, kterou zaznamenají.

Prostředek k uklidnění
Jak jsme již naznačili, nejde ale samozřejmě jen o výživu a imunitu. Podceňovat nelze ani další důležitou výhodu kojení, a to je jeho uklidňující efekt na dítě, které je nemocné nebo jakkoli jinak oslabené či rozrušené. Studie dokonce ukázaly, že kojení snižuje četnost pláče a poskytuje významnou úlevu od bolesti a stresu při očkování dítěte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kojení a padání vlasů: Jak spolu souvisí a dá se padání vlasů nějak předejít?

Kojení a padání vlasů: Jak spolu souvisí a dá se padání vlasů nějak předejít?

Vypadávání vlasů během kojení je logicky spojováno s kojením samotným. Skutečným viníkem je ale období šestinedělí, které nastává po porodu a je pro novopečenou maminku velmi náročné. Co se v tomto období...

Čtěte dál
Nová studie potvrzuje: zdravá strava v dětství je zásadní pro zdravý mikrobiom v dospělosti

Nová studie potvrzuje: zdravá strava v dětství je zásadní pro zdravý mikrobiom v dospělosti

Kalifornští vědci přišli počátkem února se zajímavým zjištěním. Špatnou stravou v dětství si podle nich můžete nadobro rozhodit složení...
Dostaňte se po porodu do kondice a zhubněte nadbytečná kila zdravým způsobem

Dostaňte se po porodu do kondice a zhubněte nadbytečná kila zdravým způsobem

Pokud existují věci, které lze nazvat bojem, rozhodně mezi ně patří dosažení předporodní hmotnosti potom, co na svět přivedete dítě....
Škytavka: proč vzniká a jak se jí zbavit?

Škytavka: proč vzniká a jak se jí zbavit?

Známe ji všichni, víme, že přichází bez vyzvání a někdy se zdrží až nepříjemně dlouho. Škytavka nás přepadá po jídle, když je nám zima...