„Révo révo požehnaná, jiskrná jak mladá panna, révo révo tekutá, zabarvená do žluta…,“ zpívá Valdemar Matuška v legendárním pohádkovém muzikálu Noc na Karlštejně. Kdo by nemiloval tento muzikál a kdo by nemiloval hroznové víno – ať již ve formě zdravého sladkého ovoce nebo ve formě lahodného alkoholického nápoje?
Není alkohol jako alkohol
Vinná réva je pěstována a šlechtěna po tisíce let, již od dob dávných civilizací Egypťanů, Féničanů, antických Řeků i Římanů. Má totiž řadu léčivých účinků, které se přenášejí i do alkoholických nápojů, které se z ní zpracovávají. Proto bychom jim neměli jen kvůli alkoholu zcela křivdit, protože mají na zdravé a vyvážené stravě rovněž svůj podíl. Samozřejmě v případě, že jsou konzumovány uměřeně – což pro zdravé ženy znamená maximálně sklenku denně a pro zdravé muže sklenky dvě.
Plody živené sluncem
Hroznové víno je doslova naplněno sluncem: v létě a na podzim čerpají plody vinné révy živiny z půdy a vytvářejí vitaminy, aby posílily svá semena. Není tedy divu, že se jedná o mimořádně zdravé a chutné ovoce, které milují nejen lidé, ale také ptáci, před nimiž musejí vinaři často svou úrodu bránit a chránit. Které cenné biolátky víno nabízí? Je jich celá řada! Ať už je to vláknina nebo všechny vitaminy skupiny B (s výjimkou vitaminu B12) a kyselina listová či vitamin C, mangan a hořčík.
Hodnotné složení pro hodnotné vlastnosti
Všechny hodnotné mikroživiny předávají hroznovému víno své mimořádné vlastnosti. Díky nim pomáhá proti ochablosti střev i zácpě, urychluje průchod moči ledvinami, močovým měchýřem i cestami. Představuje ideální plodinu proti depresi, stresu, úzkosti a nervozitě, napomáhá lepšímu soustředění i koncentraci. Kromě toho všeho podporuje zdravé hubnutí, zdraví kostí, nervů i štítné žlázy, také krvetvorbu a správnou funkci nervů i svalů.
Připomeňme si říjnové tradice a zapomeňme na chvíli na starosti všedních dní
Plody vinné révy můžete jíst i pít
A aby toho nebylo málo, plody vinné révy nabízí mimořádnou variabilitu v kuchyni. Dají se nejen jíst, ale také pít – víme, že se z nich vyrábí výborné sekty i skvělá vína. Bobulky můžete jíst jen tak, přidávat je do ovocných i zeleninových salátů nebo sýrových mís, dokonce je kompotovat nebo i sušit – v této podobě jsou známé jako rozinky (k jejich výrobě se užívají speciální odrůdy hroznů bez jadérek), které se využívají jak při pečení, tak třeba i jako přísada do müsli.
Čím se řídit při výběru a manipulaci
Hlavní sklizeň hroznového vína u nás probíhá od srpna do konce října. Ideální je samozřejmě nakupovat plody od tuzemských pěstitelů a ideálně v bio kvalitě, abyste měli jistotu, že slupky neukrývají žádné chemikálie. I tak byste je ale před konzumací vždy měli důkladně omýt teplou i studenou vodou. Pamatujte, že čím jsou hrozny větší, tím budou sladší a šťavnatější. Vybírat byste měli plody se zelenou stopkou (střapinou), která svědčí o čerstvosti a nepřezrálosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Zdravé potraviny, kterým se v zimě vyhněte – ochlazují tělo a brání hubnutí
Existuje řada potravin, které jsou zdravotně přínosné pro tělo. Hodně ale záleží na tom, v jakou roční dobu dané potraviny konzumujeme. A stejně jako v létě je doporučeno konzumovat ochlazující potraviny,...
Čtěte dál
Tajemství horkých nápojů. Proč horký čaj dokáže ochladit a káva v ruce váš činí přátelštější?

Lahodné ovoce KAKI: důvody, proč by nemělo chybět na vašem vánočním stole

Sušené ovoce a zelenina jako zdravé mlsání. Jaké kupovat a jak si je připravit v domácích podmínkách?

Zázvor zatočí s nachlazením i nevolnostmi. Umíte ho ale správně užívat?
Pečená červená řepa s karamelizovanou cibulkou

Granola a kaše jako ideální snídaně nebo svačina do chladných dnů. Jak na jejich přípravu?

Pohyb venku: Jak se vhodně obléci do listopadového vlhkého počasí?

Citrony: Zdraví prospěšné účinky a zásady při jejich používání

Listopadové tradice: Dušičky, sv. Martin a možná první sníh. Na co dalšího se můžeme těšit?

Buďte zdravý a vitální senior: Jak v tomto období celkově podpořit organismus?

Brusinky: účinky na zdraví a jejich využití v jídelníčku
