Vypadávání vlasů během kojení je logicky spojováno s kojením samotným. Skutečným viníkem je ale období šestinedělí, které nastává po porodu a je pro novopečenou maminku velmi náročné. Co se v tomto období děje zásadního a dá se vypadávání vlasů v poporodním čase nějak zabránit?
Za normálních okolností ztratíme každý den něco mezi 50 až 100 vlasy, což je přirozené: vypadávání vlasů je součástí přirozeného vlasového cyklu. Růst vlasu trvá 2–3 roky a je asynchronní, což znamená, že ne všechny vlasy rostou a vypadávají společně. Během cyklu roste asi 85–90 % vlasů, zatímco 10–15 % se nachází v klidové fázi. Tyto odpočívající vlasy časem vypadnou a místo nich začnou růst nové.
Na vině není kojení, ale hormonální změny
Je tedy normální, že vlasy vypadávají, u žen během prvních třech měsíců po narození dítěte je ale tento proces významně výraznější. Dochází ke změně běžného cyklu vlasového růstu a nemůže za to kojení, jak se často mylně uvádí, ale hormonální změny, jimiž ženské tělo během těhotenství a po porodu prochází. Když žena čeká dítě, produkuje její organismus hormony, které urychlují růst vlasů a způsobují, že tyto méně vypadávají. Vlasová pokožka je také více prokrvená. Po porodu potom během prvních měsíců přijdete o vlasy, které měly přirozeně vypadnout v období těhotenství. Opět se jedná o zcela normální a přirozený proces, tedy nic, co by mělo maminku zneklidňovat.
Jak vypadávání vlasů minimalizovat
Protože je vypadávání vlasů v poporodním období přirozené, nedá se zastavit zcela. Dodržováním určitých opatření jej ale můžete minimalizovat. Jak o vlasy pečovat, aby po porodu vypadávaly co nejméně?
1. Doplňujte vitaminy B komplexu
Konkrétně se to týká třech vitaminů z této skupiny, tedy vitaminů B6, B7 (biotinu) a B12. Právě ty jsou nejvíce uznávanými spojenci v péči o vlasy, pomáhají zmírnit jejich vypadávání a v těle plní i další důležité role. Poraďte se se svým lékařem nebo nutričním specialistou, jak je vhodně zařadit do jídelníčku už v období těhotenství, abyste předešly případným nežádoucím změnám, které by se mohly po porodu odrazit na vašich vlasech.
2. Lépe jezte
Zahrnutím doplňků s obsahem vitaminu B do jídelníčku to jen začíná. Měly byste jej ale přijímat i z přirozených zdrojů, tedy z potravin. Na vitamin B12 jsou bohaté hlavně živočišné zdroje jako vejce, mléčné výrobky a maso. Zapomínat byste neměly ani na kyselinu listovou, vitamin B9, kterou najdete hlavně v zelenině a obilovinách. Biotin zase naleznete hlavně v droždí, žloutku nebo hovězím mase.
3. Masírujte pokožku hlavy
Jemná masáž prokrví pokožku hlavy, podpoří růst vlasů a stimuluje mazové žlázy, které ji pomáhají udržet hydratovanou. Pokud máte mastné vlasy, provádějte masáž dlaní, abyste žlázy nestimulovaly a neměly vlasy ještě mastnější. U suchých vlasů masírujte pokožku krouživými pohyby konečky prstů. Masáž by měla trvat 2–3 minuty a měly byste si ji dopřávat denně.
4. Vybírejte vhodnou kosmetiku
V těhotenství i v období po něm je lepší používat šampony, kondicionéry a další produkty vlasové kosmetiky, které mají neutrální pH a jsou tedy k vlasům i pokožce hlavy šetrné. Pokud jste zvyklé si vlasy barvit, poraďte se o vhodné péči s kadeřnicí nebo dermatologem. Nezapomeňte, že vaše pokožka prochází choulostivou fází a chemikálie v produktech mohou ovlivnit zdraví vašich vlasů.
Kdy se poradit s odborníkem
Ztráta vlasů během kojení je dočasná, jedná se pouze o přechodnou a zcela běžnou poporodní fázi způsobenou hormonálními změnami. Pokud si však myslíte, že trvá příliš dlouho a že vypadávání vlasů je nadměrné, rozhodně nic nezkazíte, když se poradíte s dermatologem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace
Dopamin je často označován jako „hormon štěstí“, ale ve skutečnosti je mnohem víc než jen zdroj radosti. Tento neurotransmiter hraje klíčovou roli v naší motivaci, odměňování a celkovém pocitu uspokojení....
Čtěte dál
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů

Tryptofan: aminokyselina, potřebná pro náš kvalitní spánek a psychickou pohodu

Příčiny celulitidy a cesty, jak s ní bojovat

Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne

Endorfiny – klíč k lepší postavě a psychické pohodě

Specifika zimního spánku. Co ho v tomto období může narušit?

Zmrazení vajíček jako pojistka pro těhotenství ve vyšším věku

Testosteron: jak podpořit jeho přirozenou tvorbu v mužském těle?

Menstruace nemusí bolet. Zde jsou přírodní prostředky pro úlevu a zmírnění bolesti

Porod za dveřmi? Zde je základní seznam, co si sbalit do porodnice
