Vypadávání vlasů během kojení je logicky spojováno s kojením samotným. Skutečným viníkem je ale období šestinedělí, které nastává po porodu a je pro novopečenou maminku velmi náročné. Co se v tomto období děje zásadního a dá se vypadávání vlasů v poporodním čase nějak zabránit?
Za normálních okolností ztratíme každý den něco mezi 50 až 100 vlasy, což je přirozené: vypadávání vlasů je součástí přirozeného vlasového cyklu. Růst vlasu trvá 2–3 roky a je asynchronní, což znamená, že ne všechny vlasy rostou a vypadávají společně. Během cyklu roste asi 85–90 % vlasů, zatímco 10–15 % se nachází v klidové fázi. Tyto odpočívající vlasy časem vypadnou a místo nich začnou růst nové.
Na vině není kojení, ale hormonální změny
Je tedy normální, že vlasy vypadávají, u žen během prvních třech měsíců po narození dítěte je ale tento proces významně výraznější. Dochází ke změně běžného cyklu vlasového růstu a nemůže za to kojení, jak se často mylně uvádí, ale hormonální změny, jimiž ženské tělo během těhotenství a po porodu prochází. Když žena čeká dítě, produkuje její organismus hormony, které urychlují růst vlasů a způsobují, že tyto méně vypadávají. Vlasová pokožka je také více prokrvená. Po porodu potom během prvních měsíců přijdete o vlasy, které měly přirozeně vypadnout v období těhotenství. Opět se jedná o zcela normální a přirozený proces, tedy nic, co by mělo maminku zneklidňovat.
Jak vypadávání vlasů minimalizovat
Protože je vypadávání vlasů v poporodním období přirozené, nedá se zastavit zcela. Dodržováním určitých opatření jej ale můžete minimalizovat. Jak o vlasy pečovat, aby po porodu vypadávaly co nejméně?
1. Doplňujte vitaminy B komplexu
Konkrétně se to týká třech vitaminů z této skupiny, tedy vitaminů B6, B7 (biotinu) a B12. Právě ty jsou nejvíce uznávanými spojenci v péči o vlasy, pomáhají zmírnit jejich vypadávání a v těle plní i další důležité role. Poraďte se se svým lékařem nebo nutričním specialistou, jak je vhodně zařadit do jídelníčku už v období těhotenství, abyste předešly případným nežádoucím změnám, které by se mohly po porodu odrazit na vašich vlasech.
2. Lépe jezte
Zahrnutím doplňků s obsahem vitaminu B do jídelníčku to jen začíná. Měly byste jej ale přijímat i z přirozených zdrojů, tedy z potravin. Na vitamin B12 jsou bohaté hlavně živočišné zdroje jako vejce, mléčné výrobky a maso. Zapomínat byste neměly ani na kyselinu listovou, vitamin B9, kterou najdete hlavně v zelenině a obilovinách. Biotin zase naleznete hlavně v droždí, žloutku nebo hovězím mase.
3. Masírujte pokožku hlavy
Jemná masáž prokrví pokožku hlavy, podpoří růst vlasů a stimuluje mazové žlázy, které ji pomáhají udržet hydratovanou. Pokud máte mastné vlasy, provádějte masáž dlaní, abyste žlázy nestimulovaly a neměly vlasy ještě mastnější. U suchých vlasů masírujte pokožku krouživými pohyby konečky prstů. Masáž by měla trvat 2–3 minuty a měly byste si ji dopřávat denně.
4. Vybírejte vhodnou kosmetiku
V těhotenství i v období po něm je lepší používat šampony, kondicionéry a další produkty vlasové kosmetiky, které mají neutrální pH a jsou tedy k vlasům i pokožce hlavy šetrné. Pokud jste zvyklé si vlasy barvit, poraďte se o vhodné péči s kadeřnicí nebo dermatologem. Nezapomeňte, že vaše pokožka prochází choulostivou fází a chemikálie v produktech mohou ovlivnit zdraví vašich vlasů.
Kdy se poradit s odborníkem
Ztráta vlasů během kojení je dočasná, jedná se pouze o přechodnou a zcela běžnou poporodní fázi způsobenou hormonálními změnami. Pokud si však myslíte, že trvá příliš dlouho a že vypadávání vlasů je nadměrné, rozhodně nic nezkazíte, když se poradíte s dermatologem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Těhotenská cukrovka: Komu hrozí, jak se diagnostikuje a jak se léčí
Hormonální změny, jimiž v těhotenství prochází ženské tělo, mohou zapříčinit řadu více či méně příjemných novinek, na něž budoucí maminka doposud vůbec nebyla zvyklá. Jednou z nich je i těhotenská cukrovka....
Čtěte dál
Neznáte svou krevní skupinu? Velká chyba! Dozvíte se z ní mnohé o sobě i o svém zdraví

Změny, které můžete očekávat po 30. roku života: Co hlavního se v těle ženy děje?

Doplňky s omega-3 kyselinami by mohly snížit počet předčasných porodů, tvrdí australští vědci

Projevy nízké hladiny testosteronu u mužů a způsoby, jak jeho množství zvýšit

Mykózy: nepříjemné svědění, které trápí mnoho žen, má známé příčiny

Ženy by pohybovou aktivitu měly přizpůsobit své periodě. Jakými pravidly se řídit?

Brnění, otoky, křeče. Jak zdraví vašich chodidel ovlivňuje jiné části těla?

Streptokok: bakteriální infekce, která komplikuje život těhotným a nenarozeným dětem

Jedno z nejčastějších dětských onemocnění vás může v dospělosti ohrozit

První pomoc pro oteklé kotníky. Co vám poskytne rychlou úlevu?
