Chladné zimní počasí společně s viry představuje pro dětský organismus velkou zátěž. Pokud na to děti dostatečně nepřipravíme, snadno, a často i opakovaně onemocní. Sezona častých onemocnění u dětí trvá zhruba od listopadu do dubna. Je proto rozumné začít s posilováním imunity dítěte ještě před začátkem tohoto období.
Viry a bakterie se snadno a rychle šíří zejména v dětském kolektivu, nechávat si však dítě co nejčastěji doma není to správní řešení. Izolace od kamarádů neprospěje psychice dítěte ani jeho fyzickému zdraví. Zimu daleko lépe zvládne pravidelným pobytem venku, a to i v mrazivém počasí, kdy je samozřejmě třeba přizpůsobit délku procházky věku dítěte.
Zima jako zátěžové období
U nás jsme pořádným ladovským zimám už poněkud odvykli. Pokud už ale mrazy skutečně uhodí a trvají déle, lékaři varují především tři skupiny lidí, starší osoby, kardiaky a rodiče malých dětí. Nejcitlivější jsou kojenci, kteří na procházce spí v kočárku, nemohou se zahřát pohybem a mají také horší termoregulaci. Pro děti by mělo být samozřejmé nošení čepice. Z hlavy dětí uniká až třetina tělesného tepla, což je více než u dospělého, protože dítě má větší hlavu v poměru ke zbytku těla. Senioři a kardiaci by ve větších mrazech neměli vycházet ven vůbec, protože mráz stahuje cévy a dokáže probudit chronické nemoci, do té doby držené pod kontrolou.
Oblékání a cestování dětí v zimě
Dopřávejte dítěti pravidelné procházky i v chladném počasí, pobyt na čerstvém vzduchu je důležitý pro pohodové zvládání zimy. A jak dítě správně obléknout? Správným vrstvením oblečení, tedy doslova jako cibuli. Dávejte dítěti o jednu vrstvu více, než máte vy sami, a volte spíš tenčí materiály. Jak zmíněno, dítěti do určitého věku uniká nejvíc tělesného tepla právě hlavou, proto mu vždy nasaďte čepici. Když klesnou teploty pod 5 °C, oblékněte dětem i rukavice a šálu. Pokud jedete autem, svlékněte dítěti teplou bundu nebo kombinézu, při delších cestách mu vyzujte i boty a nasaďte raději ještě jedny teplé ponožky.
Dětská pleť v zimě velmi trpí, je třeba myslet na její ochranu
V zimě nejvíc trpí právě pokožka dítěte. Vlhkost ani nízké teploty jí nedělají dobře, a proto potřebuje péči a ochranu. Děti si rády olizují rty a v zimě je proto mají často popraskané, stejně jako pokožku kolem úst, která bývá začervenalá, velmi vysušená, drsná až šupinatá. Proto dříve, než dítě začnete oblékat na procházku, natřete mu pečlivě tvář a ruce hydratujícím a vyživujícím krémem. Když si uvědomíte, že dětská pokožka je pětkrát tenčí než u dospělých, že obsahuje mnohem méně ochranné tukové vrstvy, a naopak mnohem více vody, vyjde vám jednoduchá rovnice s jednoznačným výsledkem – v zimě je zkrátka třeba dětskou pokožku řádně promašťovat.
Ochrana dětské kůže před mrazem i horským sluncem
Dětská pokožka je právě díky vyššímu obsahu vody daleko zranitelnější než pokožka dospělých. A to hlavně v zimě. Kromě chladu a mrazu je třeba dávat pozor i na horské slunce. Zvlášť, když má dítě sklony k atopickému ekzému, který se v zimě zhoršuje a pokožka tak zarudne a popraská ještě snadněji. Je proto třeba začít s pořádným promašťováním dětské pokožky už při koupání a naučit se používat dětské koupelové oleje.
Zdroj: verywellfamily.com, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Mikulášská nadílka: dopřejte dětem kvalitní mlsání. Na co se zaměřit na etiketách?
A je to tu. Dlouho očekávaná událost, především pro mladší děti. Během roku je „strašíme“, že si je odnesou čerti a teď nastal ten den, kdy to má opět celé vyvrcholit. Někteří zlobivci najednou dělají,...
Čtěte dál