Pokud existují věci, které lze nazvat bojem, rozhodně mezi ně patří dosažení předporodní hmotnosti potom, co na svět přivedete dítě. Protože mnohdy stresující péče o novorozence, přizpůsobení se nové rutině a celkové zotavení se po porodu mohou být velmi náročné.
Plánujete-li ale znovu otěhotnět, je velmi důležité, abyste se postupně vrátily na zdravou váhu – tu, kterou jste měly ještě před otěhotněním. Něco jistě ztratíte již porodem samotným, zbavíte se totiž takzvané „váhy dítěte“, která kromě kojence samotného sestává také z placenty, plodové vody, krve a zvětšené dělohy. Co zůstává je zbytnělá prsní tkáň a zásoby tuku, které potřebujete pro kojení. Ačkoliv by se zdravý přírůstek v těhotenství měl pohybovat mezi 8–13 kilogramy, podle průzkumů až polovina žen přibere více, což může ji i plod ohrozit. Nadváha totiž zvyšuje riziko cukrovky a onemocnění srdce i různých komplikací během těhotenství. Poradíme, jak se nadbytečných kil po porodu zbavit přirozenou a nenucenou cestou.
1. Stanovte si realistické cíle
Na začátku je velmi důležité si uvědomit, že hubnutí po porodu nějakou dobu trvá a rozhodně není zdravé ani nikterak přínosné jej jakkoli nepřirozeně urychlovat. V závislosti na tom, kolik jste přibrali, bude vypadat i vaše následující hubnutí a je pravděpodobné, že to nepůjde tak snadno jako před porodem. Pokud všechno dobře půjde, mohly byste se na svou původní váhu dostat do půl roku od porodu. Za bezpečnou ztrátu hmotnosti pro ženy po porodu je možné považovat asi půl kila týdně. Může to ale jít pomaleji, nemělo by to však jít rychleji.
Výrazný úbytek tukové tkáně vede k vyplavení uložených cizorodých látek do krve, zejména těžkých kovů, které se mohou dostat do mléka a tím tak kojenci uškodit. Proto není v žádném případě doporučováno ženám hubnout rychle.
2. Nedržte diety
Po porodu je vaše tělo vysílené a potřebuje stravu, která mu pomůže s uzdravením a zotavením se. Pokud kojíte, potřebujete více kilokalorií než běžně, proto by se přísná kalorická restrikce mohla odrazit nejen na vašem zdraví, ale i na zdraví miminka. Nízkokalorická strava postrádá důležité živiny, budete po ní unavené, což je přesně opak toho, co potřebujete, když pečujete o novorozence a když pravděpodobně navíc trpíte spánkovým deficitem. Za bezpečné snížení kilokalorií lze považovat množství 500 kcal, nemělo by jej však být docíleno pouze snížením energetického příjmu. Například žena, která běžně konzumuje 2 000 kilokalorií, by měla sníst o 300 kcal méně a dalších 200 kcal spálit pohybem, což dá dohromady požadovaný výsledek 500 kcal.
3. Sledujte příjem kilokalorií
Z výše uvedeného vyplývá, že mnohem lepší než držet diety, je sledovat příjem kilokalorií. Pokud vám intuitivní jedení nezabírá, je to ideální způsob, který vám může pomoci zpátky k bývalé formě. V případě, že si vyloženě nevíte rady, můžete vše konzultovat i s výživovým specialistou, nebo se nabízí vzít k ruce kalorické tabulky a zkusit se naučit základy o tom, kolik energie, které potraviny dodají. Potom si můžete psát, co denně sníte (vést si takový jídelní deníček), případně si to, co jste snědli, fotit a udržet to tak v paměti, nebo vyzkoušet nějakou mobilní aplikaci pomáhající se sledováním kilokalorií.
4. Mějte vždy po ruce zdravou svačinu
Potraviny, které se nachází ve vaší blízkosti, mohou mít velký vliv na to, co jíte. Pokud hledáte ve spíži něco k snědku, mělo by se tam vždy objevit něco zdravého, abyste po tom mohly sáhnout. Nezdravé věci, které nechcete jíst, ani domů nekupujte a zbytečně se nepokoušejte. Zásobou zdravých svačinek můžete zajistit, že když udeří hlad, budete mít po ruce něco, co zachutná i zasytí. Skvěle funguje třeba hummus se zeleninou, ořechy, řecký jogurt nebo tvaroh, domácí müsli, sýr nebo ovoce.
MTHFR genová mutace: Pozor si musí dát zejména těhotné ženy
5. Hýbejte se
V neposlední řadě nezapomínejte na pohyb. Kardio, jako je chůze, jogging, běh nebo jízda na kole, pomůže spalovat kilokalorie a dostat vás na vaši původní kondici. Využijte každé možnosti k pohybu – ať už to bude jógové protažení, když malé spí, nebo procházka, když zase spí, ale tentokráte v kočárku. Pohyb a strava by měly jít ruku v ruce, zdravé hmotnosti rychle a efektivně vždy nejlépe docílíte kombinací obojího.
Především na sebe nespěchejte, dostatečně odpočívejte a chvalte se za maličkosti. Pokud budete vnitřně spokojené a nebudete se držet úzkostí a strachů z toho, že nikdy nebudete vypadat jako dřív, kila postupně sama a přirozeně zmizí. Příroda je moudrá, provedla vás těhotenstvím a porodem, vrátí vás do normálu i po porodu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
