Pigmentové skvrny na kůži nejsou něco, z čeho bychom byli zrovna nadšení. Jedná se o estetický problém, se kterým bojuje poměrně hodně lidí. Naštěstí existují přírodní prostředky, jak je zmírnit. Stačí jen vědět, co použít.
Pigmentové skvrny
Pigmentové skvrny nemusí být problémem pouze zralé pokožky, ale mohou se objevovat také třeba na velmi světlé pleti. Některé příčiny jsou genetické, další jsou spojené s hormonálními změnami (těhotenství, menopauza) a mohou být dočasné. Mohou se objevit také při nesprávné funkci jater. Další příčinou jejich vzniku může být UV záření a také fototoxické rostlinné nebo esenciální oleje. Pigmentové skvrny, které vznikají po jejich použití mohou být velmi špatně odstranitelné nebo je nelze odstranit vůbec. Pigmentové skvrny se nejčastěji vyskytují na obličeji, rukou, ve výstřihu a na pažích. S přibývajícím věkem se stávají výraznějšími. Nepravidelná pigmentace se projevuje díky tomu, že se se stoupajícím věkem snižuje počet buněk produkujících melanin, melanocytů.
Jak neošetřovat pigmentové skvrny
V posledních letech můžete vnímat explozi kosmetických produktů na péči o pigmentové skvrny. Mnohé z nich mají nežádoucí nebo nebezpečné vedlejší účinky. Zesvětlující krémy, které lze koupit na internetu jsou v některých zemích dokonce zakázány prodávat. Jsou to výrobky na bázi hydrochinonu, které fungují na bázi odlupování a depigmentace. Mohou být vytvořené také na bázi rtuťových solí, vysoce toxického materiálu pro vaše tělo.
Uvádí se, že jsou spojovány se vznikem rakoviny kůže a mužskou neplodností. Běžně dostupné konvenční produkty jsou bezpečnější, obvykle formulovány na bázi syntetické kyseliny askorbové (vitamínu C), ale nejsou příliš účinné. Navíc mohou obsahovat různé konzervační látky jako třeba ty s přídavkem EDTA, které mají schopnost zpomalit produkci kožního melaninu.
Čím ošetřit pigmentové skvrny?
Ideální pro ošetřování pigmentových skvrn jsou rostlinná másla a rostlinné oleje, bohaté na esenciální mastné kyseliny, které zpomalují proces stárnutí kožních buněk jako třeba sezamový, arganový, makadamový, malinový, rybízový nebo hroznový olej, brutnákový olej, baobabový olej, olej z granátového jablka, šípkový olej. Opravdovým šampiónem pro boj s pigmentovými skvrnami je také ricinový olej. Pomohou také extrakty z černého rybízu, maliny nebo ostružiny, řeřichy, zelené kávy, zeleného čaje a měsíčku lékařského.
Esenciální oleje vhodné proti pigmentovým skvrnám jsou pačuli, růžové geránium, celer, mrkev sladká semeno, citrón, pomeranč. Je potřeba však dávat pozor na fototoxicitu esenciálních olejů z celeru a mrkvového semena sladkého a pokud chcete používat citrusy, určitě ne ty lisované za studena, které jsou také fototoxické. Máte-li tyto esenciální oleje, používejte je do kosmetiky, kterou používáte večer a jste si stoprocentně jisti, že po jejím nanesení nepůjdete na přímé slunce. U pleťové kosmetiky, kterou si mícháte doma dodržujte maximální dávkování 1–1,5 % esenciálních olejů.
Příkladem může být 9–13 kapek na 30 ml rostlinného oleje. Stačí si pouze vybrat oblíbenou kosmetickou kombinaci. Velmi dobré je podpořit vnější péči také změnou stravovacích návyků, přestat kouřit a zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny A, E a D (citrusové plody, hrozny, listová zelenina, mrkev, obiloviny, mléčné výrobky, ryby, sója a další). Pomocí úpravy stravy, detoxikací jater a spolu s dobře namíchanou přírodní kosmetikou dosáhnete kýženého zesvětlení některých druhů pigmentových skvrn.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?

Třešně a třešňové květy v kosmetice i jídelníčku

Voda v kosmetickém ošetření – pomocník nebo prokletí pleti?

Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí

Správná péče o suché vlasy – co potřebují a co jim naopak škodí?

Pšeničné klíčky nepatří jen do ranní kaše. Olej prospívá ekzematické pokožce a krepatým vlasům
