Prestižní britský magazín The Guardian informuje o výzkumu, v němž jako v prvním svého druhu vědci zjišťovali, jak životní prostředí ovlivňuje užívání balené vody. Ta je totiž v Barceloně, kde bádání probíhalo, stále oblíbenější, a to i navzdory skutečnosti, že se v posledních letech výrazně zlepšila kvalita vody z kohoutku...
Španělští vědci zjistili, že užívání balené vody má na životní prostředí až 3 500krát větší dopad než pití vody z vodovodu a dopad na ekosystémy je ve stejné souvislosti vyšší 1 400krát.
Balená voda ničí ekosystém
Výsledky studie vedené barcelonským Institutem pro globální zdraví (ISGlobal) přinesly zjištění, že pokud by obyvatelé města pili jen balenou vodu, mělo by to oproti situaci, kdy by se pila jen voda z kohoutku, za následek 3 500krát vyšší náklady na těžbu zdrojů. V konkrétních číslech to ročně činí o necelých 84 milionů amerických dolarů více.
Zbytečně vysoké náklady
Vědci také odhalili, že tíže, s níž užívání balené vody dopadá na ekosystémy, je až 1 400krát vyšší než je tomu u té kohoutkové. A není to tak jen ve Španělsku – ke splnění roční potřeby balené vody se za účelem výroby plastu v USA každý rok spotřebuje 17 milionů barelů ropy, ve Velké Británii je balená voda nejméně 500krát dražší než ta z kohoutku.
Máme se bát rakoviny?
Autoři studie dospěli k závěru, že snížení dopadů na životní prostředí více než vyváží malé riziko rakoviny močového měchýře, které se s pitím kohoutkové vody pojí. Proces úpravy pitné vody totiž vytváří nízké hladiny látek známých jako trihalomethany (THM), které jsou spojovány s vyšším rizikem rakoviny močového měchýře. V Evropské unii jsou ovšem hladiny těchto látek v pitné vodě regulovány.
Musí zasáhnout politici
Výsledky studie by mohly pomoci snížit spotřebu balené vody, k tomu je ale podle autorů studie potřeba pomoci od politiků, kteří by situaci svou aktivitou ve prospěch dobré věci mohli zvrátit. Lidé věří balené vodě, protože inzerenti odvedli dobrou práci a přesvědčili je o tom, že je to dobrá volba, takže nyní je potřeba vyvinout úsilí i na druhé straně, tvrdí badatelé. A po ruce mají hned několik návrhů.
Jak vodu z kohoutku zpřístupnit veřejnosti
Například v Barceloně vědci navrhují pořádat více vzdělávacích kampaní, které by veřejnost informovaly o tom, že zdravotní přínosy pití balené vody jsou ve srovnání s jejími dopady na životní prostředí velmi malé. Dále se domnívají, že je potřeba zlepšit přístup k veřejné vodě, veřejným fontánám, veřejným budovám, kam si lidé mohou přinést vlastní láhev a prostě a jednoduše si vodu natočit a napít se bez toho, že by museli kupovat vodu balenou.
Zdroj: theguardian.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?
Uhlíková stopa je velké téma. Vede k mnoha debatám, které nemusí být zrovna příjemné. Je součástí diskusí o změnách klimatu a má své zastánce i odpůrce. Oba tábory jsou schopné se mezi sebou hádat do krve,...
Čtěte dál