V popiscích přírodní kosmetiky lze nalézt silné anti-agingové činitele. Víte, jak jednotlivé složky působí a co od nich čekat? Jsou opravdu účinné? Podívejme se na to, jaké složky na produktech hledat.
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je skloňována v anti-agingové kosmetice asi ve všech pádech. Je to dokonalá aktivní složka, vyplňující jemné linky a vrásky. I když ji proslavily spíše injekční aplikace, jejich výhod si mohou užívat také ti, kteří dávají přednost kráse bez jehel. V kosmetickém průmyslu ji najdete v krémech, sérech, pleťových vodách na obličej a dekolt. Je základní složkou liftingových, zpevňujících a remodelačních kosmetických produktů. Napomáhá zachování dobré pleťové hydratace. Je vhodná pro všechny typy pleti, včetně té nejcitlivější. Hydratuje horní vrstvy epidermis. Napomáhá zachovat pokožku jemnou a hladkou.
Vitamín A (retinol)
Retinol je vyhledávaným prostředkem proti vráskám a pigmentovým skvrnám. Působí jak na povrchu kůže, tak v hlubších vrstvách. Zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, což ho činí účinným pomocníkem v boji proti stárnutí pleti (působí jako prevence zejména pro vznik mimických vrásek a jako zpevňující činidlo), stimuluje regeneraci buněk, je účinný pro snižování viditelnosti jizev a barevných nesrovnalostí pleti. Retinol není vhodný pro reaktivní a citlivou pokožku, nedoporučuje se ani těhotným ženám. Jeho alternativou je bakuchiol, rostlinná, nedráždivá složka, kterou najdete v mnohých výrobcích přírodní kosmetiky proti vráskám.
Kyselina glykolová
Kyselina glykolová je hvězdou kosmetiky pro zářivou a krásnou pleť. Je to ovocná kyselina, získává se z cukrové třtiny, řepy a hroznů. Může být vyráběna také synteticky. Je vhodná pro mdlou pleť bez jasu, ale také jako anti-agingový činitel, při hyperpigmetnaci nebo akné. Napomáhá srovnat drobné nedokonalosti pleti. Odlupuje odumřelé buňky z povrchu epidermis a zároveň stimuluje syntézu kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu. V obličejové péči se využívá k zesvětlení skvrn, způsobených věkem nebo slunečním zářením, přidává se do očních krémů a sér. Nedoporučuje se v těhotenství a pro citlivou pokožku.
Vitamín C
Vitamín C je silný spojenec proti vráskám, působí jako antioxidant. Chrání kožní buňky před působením oxidačního stresu, v jehož důsledku vzniká poškození volnými radikály a předčasným stárnutím. Funguje jako prekurzor syntézy pleťového kolagenu a snižuje produkci melaninu, který je zodpovědný za výkyvy v kožní pigmentaci. Kosmetika s obsahem vitamínu C se doporučuje pro pleť od 25–30 let věku. Napomáhá zachovat pleť krásnou, pevnou a pěstěnou, rozjasňuje. Je vhodný také do přípravků po opalování.
Peptidy
Peptidy jsou malé bílkovinné molekuly schopné restartovat mechanismy unavené pokožky. Jsou schopny přimět kůži, aby produkovala více kolagenu a tím pádem jsou oblíbenými složkami anti-agingové kosmetiky. Podporují pevnost a pružnost pleti, snižují produkci kožního melaninu a napomáhají udržet kontury obličeje v dobré kondici. Peptidy mohou používat všechny typy pleti a nacházejí se hlavně v pleťových sérech a zvlhčovacích produktech denní i noční péče.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?

Třešně a třešňové květy v kosmetice i jídelníčku

Voda v kosmetickém ošetření – pomocník nebo prokletí pleti?

Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí

Správná péče o suché vlasy – co potřebují a co jim naopak škodí?

Pšeničné klíčky nepatří jen do ranní kaše. Olej prospívá ekzematické pokožce a krepatým vlasům
