Akné dávno netrápí jen puberťáky. Je to noční můra všech dívek, žen a mužů prakticky v každém věku. Zarudnutí, černé tečky, či zanícené pupínky patří mezi hlavní projevy, které toto onemocnění charakterizují. Jakýkoliv projev akné je znakem toho, že mazové žlázy nefungují správně a je potřeba s tím co nejdříve něco udělat. Co na akné zaručeně pomáhá a čemu se při následné léčbě rozhodně vyhnout?
Akné, hovorově řečeno „beďar“, je zánětlivé onemocnění mazové žlázy, která se odborně nazývá pilosebaceózní folikul. Dochází k němu při nadprodukci kožního mazu a také změnou jeho konzistence. Vývod mazové žlázy se ucpe a vytvoří se ideální prostředí pro množení bakterií, které vzápětí způsobují zánětlivou reakci. Často se tendence ke vzniku akné dědí a je ovlivněna hormonálními výkyvy, dále i nevhodnou kosmetikou, stresem, či slunečním zářením. Léčbu akné není dobré podceňovat a vždy je na místě zvážit návštěvu dermatologa.
Dejte pryč vše, co může tvorbu akné podpořit
Jakmile začnete mít problémy s pletí, je potřeba se podívat na kosmetiku, kterou používáte. Nevhodné jsou produkty s obsahem alkoholu a příliš hutné či mastné krémy, které způsobují ucpávání mazových žláz. Základem péče o mastnou pleť se sklonem k akné je pravidelné a důkladné čištění. Důležité je čistit pleť ráno i večer, jednou za týden použít domácí peeling, či jednou za měsíc absolvovat čištění pleti či chemický peeling u odborníka. Vhodné jsou přípravky, které snižují produkci mazu, urychlují obnovu kožních buněk, působí protizánětlivě a antibakteriálně.
Péče a vhodná léčba je základem
Pokud vám nestačí přípravky z dermokosmetiky zakoupené v lékárně, neváhejte navštívit kožního lékaře. K lokální léčbě akné se často používají produkty, které obsahují tzv. retinoidy, kyselinu azaleovou a benzoylperoxid. U akné platí, že trpělivost růže přináší. První výsledky jsou viditelné až po 4-6 týdnech léčby, je potřeba tedy vytrvat a léčbu nepřerušovat. Často dochází při medikamentózní léčbě k podráždění pokožky a následné dehydrataci. Nedílnou součástí by měla být tedy dermokosmetická péče, která pleť zklidní a hydratuje. U většiny forem akné postačí lokální léčba. Pro opravdu závažné případy může dermatolog navrhnout i celkovou léčbu antibiotiky, která se u žen předepisuje společně s užíváním hormonální antikoncepce.
Jak akné nejlépe skrýt...
Akné patří také mezi onemocnění, která ovlivňují naši psychiku. Vyskytuje se v oblasti obličeje, tedy na viditelném místě a v těch horších případech může vést ke snížení sebevědomí a pocitů méněcennosti. Takový pacient přemýšlí, jak nejlépe danou nedokonalost zakrýt. Mnohdy sáhne po těžkém make-upu, který ještě stav pleti zhorší. Pokud chcete nedokonalosti vyvolané akné skrýt, je potřeba volit lehčí krycí produkty s obsahem účinných léčebných látek. Pleť se sklonem k akné je také velmi citlivá na sluníčko. Vyhýbejte se tedy nadměrnému slunění, které může způsobit záněty. Nepoužívejte mastné opalovací přípravky, naopak při výběru by měla hrát prim lehká nemastná textura, nejlépe s minerálními filtry, které pleť nezatěžují a nechávají ji dýchat.
Akné a jídelníček
Velmi diskutovaným tématem u pacientů s akné je také jídelníček. Neexistují jasné studie, které by prokazovaly u konkrétních potravin účinek na vznik akné, ale obecně se doporučuje výživa se sníženým obsahem živočišných tuků, jednoduchých cukrů a výrobků z bílé mouky. Někomu může pomoci omezení příjmu mléčných produktů, lepku, dráždivých potravin jako je kakao nebo kořeněná jídla. V tomto případě tedy platí, že zdravý jídelníček a obecně životní styl může léčbu akné rozhodně podpořit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál