Po letošním horkém létě je naše pokožka unavená, je bez energie, suchá a potřebuje péči. I když dodržujeme pitný režim, je potřeba pokožku vyživit a dodat ji potřebnou vláhu i z venku. Jak ji udržet stále ve skvělé kondici? Výběr vhodného krému nestačí...
Dehydratovaná pokožka se může objevit v kterémkoliv ročním období. Nedostatkem vláhy se začne loupat, je zašedlá, často táhne a pne. Pokud se tyto příznaky objevují jen na obličeji a jen v určitém roční období, mluvíme o dehydrataci. Je to stav, kdy pokožka ztrácí přirozené mechanismy, jak udržet vodu. Často je narušena nejsvrchnější vrstva, která se chová jako bariéra zabraňující právě úniku vláhy z kůže.
Složení pokožky
Pro představu, jak hospodaří pokožka s vodou, je potřeba si vysvětlit, z jakých částí se pokožka skládá. Nejsvrchnější vrstva pokožky, tzv. rohová vrstva je tvořena zploštělými kožními buňkami, které jsou vzájemně spojeny tzv. mezibuněčným cementem, který tvoří tzv. ceramidy, volné mastné kyseliny a cholesterol. Na povrchu rohové vrstvy se nachází hydrolipidický film, což je emulze tvořená vodou a lipidy (tuky), které jsou produktem mazových a potních žláz. Pro hospodaření s vodou jsou dále v pokožce tzv. aquaporiny, kanálky, které ji rozvádí mezi jednotlivými kožními buňkami.
Faktory, ovlivňující hydrataci
Pokud vše funguje tak, jak má, pokožka hospodaří s vodou a pleť je vyživená, hydratovaná, zářivá a plná energie. Jak ale docílit tohoto stavu po celý rok? V tomto případě platí, že se musíte určitým věcem začít vyhýbat. Dehydratovaná pleť je často způsobena nadměrným sluněním, zimou, znečištěným podnebím, nedělá ji dobře ani alkohol, tabák, použití nevhodné kosmetiky, léků, ale i stres a únava. Pokud je pokožka vysušená, dehydratovaná, také se zároveň i více mastí. Právě dehydratace pleti je často příčinou zhoršení akné. Správnou hydratací tak můžeme nejen zmírnit zhoršování tohoto onemocnění, ale dokonce i jeho stav zlepšit.
Co musí obsahovat dobrý hydratační krém?
Důležitou částí hydratace je aplikace vhodného hydratačního krému. Důležité je, aby měl vysoké hydratační schopnosti tj. obsahoval látky, které umí zadržet vodu v pokožce. Mezi látky, které na sebe umějí vázat vodu a udržet ji v pokožce, patří glycerin, xylitol, urea, sodium PCA (pyrrolidone carboxylic acid) a kyselina hyaluronová. Nedílnou součástí hydratačních krémů jsou antioxidanty jako vitamín E a C, často i výtažky ze zeleného čaje. Dále je také důležitý vitamín B3 (niacin), který napomáhá syntéze lipidů.
Spolupráce hydratačního krému a make-upu
Pokud používáte make-up a často se vám stane, že se na některých místech obličeje ztrácí jen pár hodin po nanesení, může to být způsobeno nadměrnou produkcí kožního mazu. Při nanesení make-upu na suchou pleť ji můžete často podráždit, dochází ke zvýraznění nedokonalostí, což se často projeví například šupinkami. Před použitím make-upu tedy naneste vždy nejdříve jako podklad hydratační krém. Pleť pak bude sjednocena, vyživena a make-up vám vydrží déle.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál