Podzim už je tu a spolu s ním nestálé počasí, které je důvodem častého nachlazení. Vyhněte se pro jednou lékárně a zaměřte se raději na zeleninu, ovoce a bylinky. Připravte si tinktury, čaje, odvary či sirupy a vytvořte si svou domácí lékárnu.
Česnek, přírodní antibiotikum
Až se ráno vzbudíte s bolestí hlavy a nepříjemným tlakem v dutinách, sáhněte po česneku. Působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a navíc posiluje organismus. Konzumujte ho v syrovém stavu, jedině tak si zachová blahodárné silice, vitamíny i minerály. Pokud bojujete s nachlazením, nebojte se dopřát si několik stroužků denně. Jestli už vám došla inspirace nebo nemáte rádi chuť česneku, pořiďte si doplněk stravy s extraktem z česneku. Doporučujeme ho užívat i preventivně v průběhu celého roku nebo alespoň na podzim a na jaře, kdy se potýkáme s velkými teplotními výkyvy.
TIP
Pamatujte, že kov částečně ničí některé vitamíny. Pořiďte si proto keramický nůž, popřípadě struhadlo, které budete používat na veškerou zeleninu a ovoce.
Zázračná lichořeřišnice
Při léčbě se využívá zejména její čerstvá nať nebo šťáva. Vzhledem k tomu, že ne každý z vás má možnost pěstovat si vlastní byliny na zahrádce, doporučuji sáhnout po tinktuře. V prodejnách zdravé výživy nepochybně seženete i její sušené části, nicméně vlivem sušení ztrácí celou řadu zdraví prospěšných látek a proto není tak účinná. Lichořeřišnice podporuje imunitu. Využijete ji při běžném nachlazení, potížích s močovými cestami, zánětech, bronchitidě, ale i kvasinkových infekcích. Konzumujte ji pravidelně jako prevenci. Pokud si rostlinu sami pěstujete, sbírejte především semena, ze kterých připravíte čaj, popřípadě smíchejte s alkoholem a vytvoříte tak silnou tinkturu. Z jejích květů lze připravit šťávu, kterou popíjejte hned po probuzení.
Rakytník řešetlákový, kyselá bomba plná vitamínu C
Stále populárnější je v současnosti rakytník. Jeho plody obsahují velké množství vitamínu C, antioxidantů a vitamínu A, takže jsou dokonalým pomocníkem pro posílení imunitního systému. Užívejte je při nachlazení, chřipce, angíně a neméně užitečné jsou také při rekonvalescenci. Vzhledem k tomu, že plody rakytníku jsou kvůli své kyselé chuti prakticky nepoživatelné, doporučujeme je zpracovat do podoby šťávy, kterou osladíte například medem. Pokud dáváte přednost sušení, uskladněte plody ve sklenici a v chladném období si z nich připravte odvar.
Čaj z bylinek pro každý den
Připravte si směs sušených bylinek, ze kterých si každé ráno připravíte čaj. Slouží jako prevence i jako první pomoc při začínající chřipce. Smíchejte sušený šípek, který je bohatý na vitamín C, přidejte heřmánek a šalvěj lékařskou. Pokud vám na zahradě roste jitrocel kopinatý, přidejte ho také. Tyto čaje působí protizánětlivě a antibakteriálně.
TIP
Pokud vás bolí v krku, připravte si silný odvar ze šalvěje, který budete podle potřeby kloktat v průběhu celého dne. Při rýmě naopak sáhněte po heřmánku, jehož výpary můžete inhalovat. Kašel velmi rychle zažene jitrocel. Pokud čaj ze směsi sušených bylin nepomohl, připravte si sirup pouze z jitrocele, který užívejte třikrát denně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál