Bílé krystaly připomínající potravinářskou sůl jsou vyhledávané pro mnoho zdravotních i kosmetických výhod. Epsomská sůl, nazývaná také epsomit či hořká sůl je velmi prospěšná pro pokožku, tělo obecně, ale i pro vaše rostliny…
Co je to Epsomská sůl?
Epsomská sůl (chemicky magnesium sulfát – síran hořečnatý) dostala jméno podle stejnojmenného lázeňského města v Anglii. Je to bílá krystalická látka bez zápachu, bohatá na hořčík, ale ve stopovém množství obsahuje také další stopové prvky a minerální látky jako vápník, železo nebo síra. Jaké jsou rozdíly mezi epsomskou a klasickou potravinářskou solí?
Potravinářská sůl se získává z moře odpařováním vody nebo těžbou ze solných dolů (kamenná sůl). Epsomská sůl se získává z přírodních minerálů, získávaných z podzemních ložisek. Čištění se pak provádí fyzikálním procesem s následnou rekrystalizací. Typicky se epsomská sůl používá jako farmaceutický prostředek, v domácí kosmetice, v lázeňství, jako detoxikační prostředek. Funguje také jako hnojivo pro pokojové rostliny. Epsomská sůl má také výrazné projímavé účinky.
Výhody epsomské soli
Epsomská sůl je široce používána v lázních a termálních centrech. Má velmi příznivé relaxační účinky na svaly, bolesti pohybového aparátu a je také prospěšná při úzkosti, stresu nebo nervovém vyčerpání. Může být nápomocná při ekzémech, lupénce a dalších kožních onemocněních. Je protizánětlivá a zklidňuje pokožku, podporuje její hojení. Protože napomáhá zlepšit činnost krevního oběhu, je prospěšná jako součást koupelí proti celulitidě.
Dodává tělu hořčík a může snížit projevy křečí v důsledku jeho nedostatku. Přidává se to peelingů, protože funguje jako dobrý exfoliant. Koupele v epsomské soli jsou prospěšné při bolesti zad, při ischiasu, revmatu, zánětu šlach. Díky čistícím vlastnostem a schopnosti působit jako antimykotikum se může hodit při plísních na nohou a rukou, nehtových plísních. Koupele napomáhají také lepšímu odvodnění organismu a působí proti otokům a zadržování vody v těle.
Jak používat?
Jako tělový peeling lze epsomskou sůl smíchat například s medem, kokosovým nebo jiným rostlinným olejem nebo třeba agávovým sirupem. Aplikuje se na navlhčenou pokožku. Jemnou masáží krouživými pohyby zbavíte pokožku odumřelých kožních buněk a zároveň podpoříte funkce krevního oběhu, důležité pro buněčnou obnovu. Peeling je vhodný také na ošetřený suchých nohou.
Pokud chcete přidat epsomskou sůl do vany, přidejte do vody 4 polévkové lžíce soli a dobře promíchejte lázeň rukou. Lázeň by měla ideálně trvat 20 minut. Po koupeli je vždy nutné se osprchovat a následně aplikovat vhodný rostlinný olej nebo máslo.
Pro koupel nohou stačí jedna polévková lžíce do nádoby, v které budete nohy namáčet. Doporučená doba trvání lázně je také 20 minut. Následně nohy opláchněte a namasírujte rostlinným olejem nebo krémem a užívejte si zasloužený odpočinek.
Zdroje: www.femmeactuelle.fr, britannica.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál