Moringa tvoří jeden z pilířů naturopatie. Moringový olej, který je známý spíše kosmetickým nadšencům, může příjemně překvapit i ty, kteří kosmetice neholdují. Má antioxidační účinky a napomáhá zachovat pleť v perfektním stavu.
Moringa
Moringa (Moringa oleifera) je tropický strom původem z Indie, který roste také v Africe a Jižní Americe. Jeden strom může vyprodukovat 15 000 až 25 000 semen ročně. Plod moringy obsahuje 10 až 20 semen, z kterých se lisuje nejčastěji za studena olej sytě žluté barvy. Šetrné lisování zachovává nejlepší možné vyživující i nutriční vlastnosti. Stejně jako arganový olej se používá v kuchyni i kosmetice. Kosmetické použití je častější, složení moringového oleje je srovnatelné s olivovým olejem. Při vaření je oceňován zejména pro svůj bohatý obsah kyseliny olejové (70 %). Je lepší jej ale přidávat do studených pokrmů, protože si tak lépe zachová své přirozené schopnosti. Stejně jako u dalších olejů je nutné vědět, zda je vámi zvolený moringový olej vhodný pro kuchyňské použití a dát pozor na možnou dezodorizaci.
Moringový olej pro krásu
Moringový olej obsahuje více než 12 % nasycených mastných kyselin a 80 % nenasycených mastných kyselin. Připravujete-li si domácí kosmetiku nebo pokud dáváte přednost minimalistické olejové péči, je jedním z těch, které byste měli mít doma. Dobře a rychle pronikne do pokožky a nezanechává mastný film. Udrží přirozenou hydrataci a napomáhá celkové výživě pleti. Působí jako silný antioxidant a podpoří pevnost pokožky. Hodí se také pro sjednocení barevného tónu pleti. Je bohatý na vitamíny A a C, je vhodný i pro suchou, citlivou zralou pleť. Zjemňuje vlasy a vousy. Moringový olej posiluje hydrolipidový film pokožky. Má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky čemuž je velmi účinný proti kožním onemocněním, jako je lupénka a ekzém. Lho ze používat pro zmírnění projevů kožního podráždění. Pokud jej chcete používat do masek na pleť i vlasy nebo úpravu vousů, je působením poměrně dobře srovnatelný s arganovým nebo olivovým olejem.
Ocení ho hlavně ti, kteří mají nepoddajné, kudrnaté nebo špatně upravitelné vlasy. Díky obsahu kyseliny behenové je tento za studena lisovaný panenský olej výjimečnou aktivní složkou, která pokrývá vlasové vlákno, vyživuje ho, posiluje vlasy od kořínků po konečky, bojuje proti lámání, dodává krásný, přirozený lesk a snižuje projevy krepatění. Je vhodný také do masek a vlasových sér pro barvené vlasy.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, labocreation.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Blahodárný okurkový olej ocení zejména ženy se suchou pokožkou
Kdo by neznal obklady na oči z koleček okurky, okurkové masky s medem nebo další variace této oblíbené zeleniny. Ať už jste to udělali ze zvědavosti nebo je tato kosmetická rutina u vás pravidelností,...
Čtěte dál
Pleťový váleček bude fungovat jen při správném užívání. Jak na to?

Brokolicový olej: vyživí vlasy a působí blahodárně na pleť. Kde ho seženete?

Moringa – strom života a superpotravina budoucnosti

Co může za popraskané rty a jak je vhodně ošetřit

Astaxanthin – bojovník proti stárnutí pleti a molekula budoucnosti

Možnosti přírodního peelingu – využijte to, co máte doma

Bakuchiol – přírodní zázrak pro krásnou pleť, jehož účinky ocení každá žena

Zvláčňuje, hydratuje, zjemňuje a je organický – seznamte se se skvalanem!

Přírodní péče o vlasy aneb opravdu potřebujeme pěnu?

Blahodárná Epsomská sůl – připravte si z ní lázeň a dopřejte si její účinky

CO-Wash pro lesklé a hebké vlasy. Co to je a komu může prospět?
