Suché rty jsou noční můrou každé ženy i muže. Prostě je chceme mít krásné, vláčné a vybízející k polibku. Bolavé a popraskané totiž nejsou pražádným důvodem k úsměvu. Pokud nemáte rádi tyčinky na rty, lze jemnosti rtů dosáhnout i jinými způsoby.
Co může za poškození rtů?
Rty mohou být extrémně suché a popraskané kdykoli během roku jako následek působení mnoha faktorů. Chladné počasí, suchý vzduch nebo větrno, ale také přílišné horko jim vůbec neprospívají. V rámci vystavení rtů různým povětrnostním podmínkám dochází k jejich loupání a praskání. Problémy se mohou objevit i při používání nevhodné dekorativní kosmetiky, hlavně rtěnek. Každá rtěnka obsahuje určité klíčové složky: vosk, olej a pigment. Poměr těchto složek se mění, v závislosti na tom, jestli je rtěnka matná nebo lesklá. Matná rtěnka obsahuje více vosku a pigmentu a méně oleje, její barva je hlubší a vydrží na rtech déle. Nicméně to, že obsahuje menší podíl olejové složky má za následek její usazování se ve štěrbinách rtů a může způsobovat jejich větší vysoušení. Dalším problémem rtěnek může být to, že některé obsažené složky působí jako alergeny. Pokud se objeví potíže, přestaňte výrobek používat a zkuste jej nahradit tím, který má jiné složení. Sáhněte po rtěnkách s rostlinnými oleji nebo přírodními vosky.
Strava má vliv na vaše rty
I když se to zrovna nemusí zdát, na to, jestli jsou vaše rty krásně vláčné nebo jako troud má vliv také strava. Není-li vyvážená, může se to velmi nepříjemně projevit také na celkovém stavu vaší pokožky. Za suché rty může třeba nedostatek vitamínů B komplexu v potravě, které se pojí i s dalšími potížemi jako akné nebo různé kožní vyrážky. Bojujete-li s popraskanými rty a koutky, zkuste doplnit zinek a železo. Velmi důležité je zachovávat dostatečný pitný režim, pokud nekonzumujete dostatek tekutin, můžete problém ještě zhoršovat. Pravidelně zavlažujte tělo vodou, bylinnými nebo ovocnými čaji či smoothies.
Zkuste jemný peeling rtů a rostlinné oleje
Určitě se vyhněte agresívním peelingům. Zkuste ošetřit rty pomocí medu a kávové sedliny nebo krystalového cukru. Med rty vyživí a jemná zrníčka odstraní suchou kůži. Peeling používejte jednou až dvakrát týdně. Místo balzámů na rty aplikujte rostlinný olej. Běžně můžete koupit olejové maceráty s praktickou kuličkou, která usnadní aplikaci. Nebo zvolte kvalitní olivový nebo kokosový olej, případně kakaové máslo. Zklidněte rty růžovým nebo heřmánkovým hydrolátem – oba jsou výbornými pomocníky při hojení.
Čeho se vyvarovat?
Dbejte na složení kosmetiky, kterou používáte. Máte-li popraskané rty, vyhněte se balzámům, které obsahují kafr, mentol, skořici nebo citrusy. Eliminujte kosmetické produkty, které mohou vyvolat alergické reakce v okolí rtů nebo přímo na rtech. Omezte používání matných rtěnek a lesků na rty do doby, než budou opět krásně vláčné a zahojené. Dobře zkontrolujte, jestli vaše dekorativní kosmetické produkty neobsahují parabeny a jsou čistě přírodního původu.
Zdroje: www.aad.org/public/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál