Máte malé pupínky na pleti s bílou hlavičkou? Jsou podobné akné, mnohdy jsou mylně diagnostikovány a přirovnány ke genitálním bradavicím. Kde se nejčastěji vyskytují? I když se jedná o kožní problém, jenž může způsobit znepokojení, nejde o nic nebezpečného. Jak je však efektivně odstranit?
Pokud na milia trpíte, tak je vám známo, že nejde o akné, neboť pokožku nemáte zanícenou a bílá hlavička není naplněná hnisem. Jedná se o hromadění keratinu neboli rohoviny. Keratin formuje vrchní vrstvu epidermis, která zabezpečuje mechanickou ochranu kůže a plní i další funkce. Avšak někdy se může stát, že se keratin nerozvrství rovnoměrně, ale těsně pod epidermis utvoří malou hrudku, kterou lze právě vidět jako malou bílou čepičku, tj. milium. Nejčastěji se milie objevují v oblasti očí, nosu, ale mohou se vyskytovat kdekoli na obličeji. Stejně tak mohou postihnout jedince v každém věku, od miminka až po seniora. Avšak u dětí se milie nesnažte nikdy odstranit, neboť jsou považovány za přirozené a časem by měly vymizet. Milia nejsou nikterak nebezpečná, nakažlivá ani neznamenají nějaké skryté vnitřní onemocnění. Tento kožní problém není bolestivý, ani ho nelze léčit farmakologicky či zakoupením speciálního krému. Milia jsou sice otravná, neboť se jich mnohdy hůře zbavuje. Jak si s tímto svízelem účinně poradit? Vzít jehlu a propíchnout? Ne! Zanesením infekce by došlo k mnohem horším následkům.
Pomoc v podobě peelingu
Milia lze odstranit pomocí peelingu, který můžete provádět dvakrát až třikrát týdně. Peeling pleť krásně vyčistí, projasní a vytáhne bílé tečky. Díky peelingu tak dojde k odstranění nahromaděného mazu, nečistot a odumřelých kožních buněk, které se podílí na výskytu milií. K tomuto účelu můžete použít peeling zakoupený běžně v drogerii či si vyrobit doma vlastní. Potřebujete k tomu pouze hnědý cukr a olivový olej, to smícháte a aplikujete na obličej krouživými pohyby a poté necháte 15 minut působit. Pak stačí opláchnout vlažnou vodou.
Účinným pomocníkem je slunce
Další působivou zbraní v boji je použití opalovacího krému s ochranným faktorem 15 a více. Vystavení se slunečním paprskům způsobí houstnutí kůže, následkem je její tvrdost. Podstatné je, aby zde došlo k přirozenému sloupnutí kůže. Efektivně se toho dosáhne vyloučením odumřelých buněk právě přes póry. Zásadní je, aby opalovací krém náležitě chránil pokožku.
Návštěva kosmetičky či dermatologa
Můžete se domluvit s kosmetičkou v rámci hygienického odstranění. Zde je však důležité, aby se jednalo o profesionální kosmetičku, která pomocí jehly milie odstraní. Někdy odstranění od odborníka, tj. kosmetičky či dermatologa je jediným efektivním řešením, neboť některé milie mohou být natolik hluboko v kůži, že se jich nelze zbavit přirozenou cestou. Tento proces odstranění zahrnuje malý zákrok pomocí sterilní jehly.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál