Zkraťte dobu hojení oparu: Kromě mastiček doplňte aminokyselinu lysin

Zkraťte dobu hojení oparu: Kromě mastiček doplňte aminokyselinu lysin
zdroj: Adobe Stock

Nevzhledné, nepříjemné a bolestivé. Opary. Nezáviděníhodná záležitost. Jejich léčení a potom i hojení navíc trvá otravně dlouho. My ale víme o něčem, co dokáže zefektivnit i zkrátit obojí. Už jste měli tu čest s lysinem?

Lysin je esenciální aminokyselina, kterou přirozeně ve stravě konzumuje v bílkovinách. Tělo ji nedokáže samo vyrobit, proto je třeba ji přijímat prostřednictvím stravy nebo případně doplňků stravy. Lysin může, vedle antivirotik, zafungovat jako lék na ošklivý a protivný opar. Ten se šíří prostřednictvím blízkého kontaktu, nejčastěji třeba při líbání nebo pití ze stejné sklenice jako právě postižený.

Lyzin je nezbytný pro zdraví
Únava, nevolnost, nechutenství, chudokrevnost. Tak se může kromě vytvoření oparu projevit nedostatek lysinu, který najdete v potravinách jako je hovězí, vepřové a kuřecí maso. Nachází se i v treskách, sardinkách, vejcích, jogurtech, parmazánu, spirulině, sojových bobech. Pokud budete tyto a další potraviny s obsahem lysinu pravidelně přijímat, zajistíte si správnou absorpci vápníku a tvorbu kolagenu. Právě pro tyto procesy je totiž lysin nezbytný. A kromě toho, vedle antivirotik v podobě různých mastiček, skvěle zabírá proti oparům.

Jak zabírá lysin proti oparům?
Podstata boje s opary vypadá u lysinu asi tak, že ruší vliv další aminokyseliny, kterou vir oparu potřebuje v reprodukci v těle. Jedná se o arginin, který se běžně vstřebává do střeva a poskytuje tak viru HSV-1 stálý zdroj. Interferencí s argininem tak může lysin zpomalit nebo úplně zabránit replikaci HSV-1. Starší výzkumy navíc naznačují, že lysin může dokonce snížit počet výskytů této infekce a snížit dobu hojení. Například jedna malá studie z roku 2005 ukázala, že lysin urychlil léčebný proces u 87 % účastníků, u nichž průměrný čas hojení zkrátil z 21 dní na 6 dnů.

Krém nebo tabletky s lysinem
Potraviny bohaté na lysin fungují spíše jako preventivní opatření vůči vzniku nehezkých bolavých oparových vřídků. Když už se vám opar ale přeci jen vytvoří, je třeba získat okamžitou pomoc. To zajistí buď lysinový krém, který byste na postižené místo měli natírat každé 2 hodiny po dobu 11 dní, nebo doplněk stravy s lysinem, kde optimální dávku představuje 1 gram 3krát denně. Pro dodatečnou podporu imunitního systému se vyplácí doplňovat i vitamin C a zinek. Vše seženete ve specializovaných prodejnách zdravé výživy a samozřejmě v lékárnách.

Pro koho se lysin nehodí
Infekce, kterou máte v těle, sice nemůže být zcela vyléčena, vždy jen potlačena, na výskyt oparů má ale lysin velký vliv – může snížit jeho recidivu. Při užívání doporučené denní dávky je lysin obecně bezpečný. Může ale způsobit celou řadu nepříjemných vedlejších účinků, jako je průjem, křeče, bolesti břicha, nevolnost, žlučové kameny nebo potíže s ledvinami. Lysin může interagovat s jinými léky, které užíváte a také zvýšit absorpci vápníku, což může následně oslabit kosti a ovlivnit funkci orgánů. Z těchto a dalších důvodů by jej neměli užívat těhotné a kojící ženy. Ideálně se o lysinové léčbě poraďte s lékařem.

 

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!