Látka, která je důležitá pro dobrou funkci pojivové tkáně. V jakých částech těla se především nachází a jaké jsou příznaky její ztráty? V čem spočívá její přínos pokožce? Uplatnění však nachází nejen v kosmetickém průmyslu...
Kyselina hyaluronová se přirozeně nachází v pojivové tkáni a kloubech našeho těla. Chemicky se jedná se o tzv. glykosaminoglykan, lineární polysacharid, který vyniká svou schopností absorbovat vodu, která je potřebná v boji proti vráskám a celkovému stárnutí pleti. S přibývajícím věkem však obsah kyseliny hyaluronové v pokožce rapidně klesá. Její pokles začíná již od dvacátého roku života. Díky tomu dochází k ochablosti i dehydrataci, respektive k tvorbě vrásek, ale také ke zhoršení schopnosti regenerace v rámci hojení různých jizev, ran apod.
Význačné účinky kyseliny hyaluronové
Předností je, že tato kyselina posiluje schopnost kůže zadržet vodu a tím zůstává náležitě hydratovaná, bez vrásek, hladká, regenerovaná s mladistvým vzhledem. Při dostatku této kyseliny je tak pleť pružná a pevná. Dokáže redukovat vrásky i mimické rýhy a stejně tak působit coby prevence před jejich vznikem, což má velmi pozitivní efekt v rámci oddálení stárnutí pokožky. Pozitivních účinků kyseliny hyaluronové si již dávno povšimli nejen dermatologové. V hojné míře se začaly na celosvětový trh dostávat různé přípravky s velmi rozdílým složením, kde ale kyselina hyaluronová nemůže chybět.
Možnosti, jak navrátit kyselinu hyaluronovou zpět pokožce
Pozitivní zajisté je, že lze kyselinu vyrobit a dodat tělu zpět. Nabízí se hned několik způsobů. Vzhledem k tomu, že se jedná o látku tělu vlastní, nejsou vyvolány takřka žádné alergické reakce. K dostání jsou různé krémy, gely, séra apod. Zakoupení kosmetického produktu s obsahem kyseliny hyaluronové je tak nejsnadnější cestou. Ale! Nelze se řídit cenou přípravku, tj. dražší = kvalitnější, tak tomu rozhodně není. Je třeba především přečíst složení daného produktu.
Je třeba vědět i to, molekuly kyseliny hyaluronové jsou kluzké a moc velké na to, aby je pleť mohla houběji absorbovat. Z tohoto důvodu zůstávají spíše na povrchu pokožky a voda, kterou na sebe molekuly váží, se vstřebává do pokožky postupně. Avšak razantní a dlouhodobější efekt je velmi spornou záležitostí. Tvorbu kolagenových vláken v pleti dané množství v přípravku nepodpoří, dokáže však vyplnit prostor mezi nimi. Samozřejmě záleží na výběru a především složení daného produktu.
Efektivnější metoda v podobě injekcí…
Další variantou je vyplňování vrásek kyselinou hyaluronovou prostřednictvím aplikace pod kůži. Injekce aplikuje lékař, dermatolog. V injekcích se používají gely s odlišnou hustotou. Gel s hustou konzistencí je určen pro výplň hlubokých vrásek či pro formování, tj. zvětšení rtů. Méně husté gely jsou používány pro zlepšení hydratace pleti a její omlazení. Aplikace se provádí pod kůži pomocí jehly, kde se poté místo jemně rozmasíruje pro rovnoměrné uložení. I zde je však nutné vědět, že gely jsou různé, tudíž výsledek zákroku se může lišit. Samotný zákrok zahrnuje lokální anestézii ve formě krému a úkon trvá zhruba 30 až 40 minut. Výhodou je, že samotný zákrok nemá efekt na funkci svalů, jako je tomu například u botoxu.
Využití i v dalších terapeutických oblastech
Uplatnění nachází kyselina hyaluronová také v ortopedii coby účinné „mazivo“ kloubů, kdy je aplikována injekčně přímo do kloubu, čímž dojde ke zlepšení pohyblivosti, ke zmírnění bolesti, působí i jako prevence vůči opotřebení chrupavky. V urologii se využívá v případech bolestivé intersticiální cystitidy, kdy obnoví sliznici močového měchýře a zmírní bolest. Ve stomatologii dokáže zmírnit zánět způsobený paradentózou.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál