Zima se pomalu loučí a příroda se venku začíná zelenat. Nastává čas naplánovat si sbírání bylinek, které jsou právě v tomto období doslova nabité životem a silou ve svých účincích. Pro člověka je to ideální příležitost zpracovat si do zásoby ty, které svým působením prospějí vlastnímu zdraví či zdraví svých blízkých.
U nás máme to štěstí, že nám roste spousta léčivek přímo pod nosem. Víte, jaké neduhy s jednotlivými rostlinkami úspěšně, přirozeně a zcela zdarma léčit? Podívejme se společně na zástupce těch, které mnozí z vás jistě znají přinejmenším od vidění. Důležité je však hledat je na neznečištěných místech. Mělo by se tak jednat o louky či lesy v bezpečné vzdálenosti od silnic, fabrik, ale také například polí, která mohou být zatížena chemickými postřiky.
1. Kopřiva dvoudomá
Kopřivám se většinou snažíme velkým obloukem vyhýbat, ale právě na jaře v období prvního rašení se vyplatí věnovat jim pozornost. Jsou totiž doslova nabité léčivými účinky. V první řadě je třeba zmínit, že jarní lístky můžeme použít v kuchyni obdobně jako špenát, obsahují mnoho vápníku a železa. Díky obsaženému chlorofylu dále působí protizánětlivě a dezinfekčně, s pomocí kyseliny křemičité močopudně, svým obsahem tříslovin zabraňují krvácení a glukokininy snižují hladinu cukru v krvi. Ideální je použít je právě v tomto období k povzbuzení látkové výměny a jarní očistě organismu. Pomoct nám však můžou také při onemocnění močových i dýchacích cest, ke zvýšení tvorby mléka nebo zevně na popáleniny, vředy, ekzémy či jako šampon na podporu kvality a růstu vlasů.
2. Podběl lékařský
Podběl vykvétá jako jedna z prvních léčivek. Jeho žluté kvítky jistě znáte. Znali je i staří Římané a Řekové, kteří se těšili jejich léčivým účinkům, a to především díky obsahu tříslovin, slizu, glykosidických hořčin, silic, inulinu či xantofylu v květech a fytosterolu v listech. Dnes je podběl hojně využíván nejen pro vnitřní, ale i zevní užití. Doporučuje se při onemocnění dýchacích cest, na zahleněné průdušky a plíce nebo při špatném zažívání, neboť upravuje látkový metabolismus. Léčit s ním můžete také ekzémy, otoky, bolavá revmatická místa, nehojící se rány nebo zánět žil a konečníku.
3. Heřmánek lékařský
O heřmánku toho víte možná více než o předchozích dvou bylinkách. Jeho významnými léčivými látkami jsou především silice, flavonoidy, slizy, hořčiny a kumariny, které působí protizánětlivě, dezinfekčně, proti křečím a mírně tiší bolesti. Heřmánek dále pročišťuje organismus od jedovatých látek, snižuje obsah cholesterolu v krvi a obsahem hořčin podporuje trávení. Využít jej můžete při žaludečních i střevních obtížích nebo poruchách menstruace jako čaj, ale také na vnější záněty a ekzémy, popáleniny či hemoroidy jako hojivou mast. V kosmetice se také používá k přírodnímu zesvětlení vlasů. Využít jej lze však také jako kloktadlo či inhalaci, a to při chřipce, rýmě nebo zánětu průdušek.
Pokud vás některá z uvedených bylinek nadchla svými účinky, rozhodně stojí zato, nasbírat si ji právě v období jara a prvního rozkvětu. Inspirujte se dále způsoby zpracování podle vlastních potřeb, neboť možností je mnoho.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
