Které bylinky byste si zjara měli nasbírat do zásoby?

Které bylinky byste si zjara měli nasbírat do zásoby?
zdroj: Adobe Stock

Zima se pomalu loučí a příroda se venku začíná zelenat. Nastává čas naplánovat si sbírání bylinek, které jsou právě v tomto období doslova nabité životem a silou ve svých účincích. Pro člověka je to ideální příležitost zpracovat si do zásoby ty, které svým působením prospějí vlastnímu zdraví či zdraví svých blízkých.

U nás máme to štěstí, že nám roste spousta léčivek přímo pod nosem. Víte, jaké neduhy s jednotlivými rostlinkami úspěšně, přirozeně a zcela zdarma léčit? Podívejme se společně na zástupce těch, které mnozí z vás jistě znají přinejmenším od vidění. Důležité je však hledat je na neznečištěných místech. Mělo by se tak jednat o louky či lesy v bezpečné vzdálenosti od silnic, fabrik, ale také například polí, která mohou být zatížena chemickými postřiky.

1. Kopřiva dvoudomá
Kopřivám se většinou snažíme velkým obloukem vyhýbat, ale právě na jaře v období prvního rašení se vyplatí věnovat jim pozornost. Jsou totiž doslova nabité léčivými účinky. V první řadě je třeba zmínit, že jarní lístky můžeme použít v kuchyni obdobně jako špenát, obsahují mnoho vápníku a železa. Díky obsaženému chlorofylu dále působí protizánětlivě a dezinfekčně, s pomocí kyseliny křemičité močopudně, svým obsahem tříslovin zabraňují krvácení a glukokininy snižují hladinu cukru v krvi. Ideální je použít je právě v tomto období k povzbuzení látkové výměny a jarní očistě organismu. Pomoct nám však můžou také při onemocnění močových i dýchacích cest, ke zvýšení tvorby mléka nebo zevně na popáleniny, vředy, ekzémy či jako šampon na podporu kvality a růstu vlasů.

2. Podběl lékařský
Podběl vykvétá jako jedna z prvních léčivek. Jeho žluté kvítky jistě znáte. Znali je i staří Římané a Řekové, kteří se těšili jejich léčivým účinkům, a to především díky obsahu tříslovin, slizu, glykosidických hořčin, silic, inulinu či xantofylu v květech a fytosterolu v listech. Dnes je podběl hojně využíván nejen pro vnitřní, ale i zevní užití. Doporučuje se při onemocnění dýchacích cest, na zahleněné průdušky a plíce nebo při špatném zažívání, neboť upravuje látkový metabolismus. Léčit s ním můžete také ekzémy, otoky, bolavá revmatická místa, nehojící se rány nebo zánět žil a konečníku.

3. Heřmánek lékařský
O heřmánku toho víte možná více než o předchozích dvou bylinkách. Jeho významnými léčivými látkami jsou především silice, flavonoidy, slizy, hořčiny a kumariny, které působí protizánětlivě, dezinfekčně, proti křečím a mírně tiší bolesti. Heřmánek dále pročišťuje organismus od jedovatých látek, snižuje obsah cholesterolu v krvi a obsahem hořčin podporuje trávení. Využít jej můžete při žaludečních i střevních obtížích nebo poruchách menstruace jako čaj, ale také na vnější záněty a ekzémy, popáleniny či hemoroidy jako hojivou mast. V kosmetice se také používá k přírodnímu zesvětlení vlasů. Využít jej lze však také jako kloktadlo či inhalaci, a to při chřipce, rýmě nebo zánětu průdušek.

Pokud vás některá z uvedených bylinek nadchla svými účinky, rozhodně stojí zato, nasbírat si ji právě v období jara a prvního rozkvětu. Inspirujte se dále způsoby zpracování podle vlastních potřeb, neboť možností je mnoho.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol, vynikají nízkou hladinou sacharidů, a naopak vysokým obsahem...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Chutná dvouletka, která se ale častěji pěstuje jako jednoletka. V prvním roce totiž přináší na svět o mnoho více aromatičtějších lístků...