Retinol: Zabiják vrásek, který opravdu funguje

Retinol: Zabiják vrásek, který opravdu funguje
zdroj: Adobe Stock

Vitamín A a jeho deriváty, především retinoidy a retinoly, patří na přední příčky v boji proti vráskám. Proč je tak opěvovaný a jak dokáže bojovat proti známkám stárnutí? A v jaké formě ho nejlépe aplikovat?

Retinol je nejsilnější a určitě nejzajímavější formou vitamínu A a je to právě tato forma, kterou nejčastěji najdeme v kosmetických přípravcích. Jeho velkou výhodou je, že se přirozeně vyskytuje v naší kůži, je tedy tělu vlastní, a je zodpovědný za správnou obnovu buněk. Působí zejména proti vráskám a eliminuje akné. Na rozdíl od ostatních zázračných anti-age formulek dokáže proniknout hluboko do pokožky, kde podporuje tvorbu elastinu a kolagenu, díky tomu je pak pokožka opět vypnutá. Kromě toho také zlepšuje strukturu a barvu pokožky, dokáže redukovat pigmentové skvrny a udržuje pleť hydratovanou.

Důležitá je síla přípravku
Aby retinol fungoval tak jak má, je třeba ho používat ve správné koncentraci, nízké koncentrace nemají dostatečné výsledky, naopak ty vyšší, vám můžou způsobit podráždění. Ideální je začít s koncentrací retinolu 0,3 % a pomalu zvyšujte na 0,5 % a nakonec na 1 %. Vyšší koncentrace se používají v případě viditelných známek stárnutí pleti, pro odstranění hyperpigmentací, či jizev po akné. Retinol je látka citlivá na vzduch a světlo, obal kosmetického přípravku s retinolem by tedy měl být vždy tmavý a s pevným uzávěrem.

Kdy je ideální začít s retinolem?
Kdy je vhodná doba začít používat krémy s tímto zázrakem? Pokud jde o věk, nezáleží na samotném čísle, ale všeobecně od 30. roku věku začíná produkce kolagenu klesat, u někoho se projeví první známky stárnutí už ve 25 letech a v tom případě není na co čekat. Účinek se nedostaví hned druhý den, stejně jako u ostatních přípravků určených k péči o stárnoucí pleť, je důležitá trpělivost. Obnova kůže trvá v průměru 28 dní, po uplynutí této doby můžete sledovat první výsledky, pleť bude jemnější, krásnější, budete mít pocit mladistvé pleti. Viditelnější účinky budete pozorovat po 2 měsících. Pozor, retinol je senzitivní na slunce, určitě se tedy nedoporučuje používat tyto přípravky v letním období, ideální je naopak nasadit obnovující kúru na podzim. Nejlepší je ho nanášet na pokožku těsně před spaním.  

Některým kombinacím se ale vyvarujte
Pro posílení účinku je ideální kombinovat retinol s dalšími látkami podporujícími omlazení, jako jsou antioxidanty, nebo látkami podporujícími obnovu pleti, jako je Vitamín PP (niacinamid) a hydrataci, jako je kyselina hyaluronová. Naopak se vyvarujte kombinace s benzoylperoxidem, který se používá k léčbě akné, působí proti blahodárným účinkům retinolu. Dále se nedoporučují látky jako kyselina glykolová nebo salicylová, které způsobují nepříjemné podráždění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je malým zázrakem v kelímku a pomůže i tam, kde byste to možná nečekali. Rozhodně se vyplatí ji mít doma. V čem tkví její všestranné účinky? Kdy a na co je možné ji použít?

Čtěte dál
Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro chemický peeling

Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro chemický peeling

Chemický peeling je zákrok, který patří výhradně do rukou odborníka. Pro koho je vhodný a především, jaké problémy vyřeší a s čím vám...
Pleťové oleje: efektivní náhrada luxusních krémů

Pleťové oleje: efektivní náhrada luxusních krémů

Pleťové oleje jsou oblíbené. Není divu, jsou efektivní a nabízí spoustu výhod včetně mnohonásobně nižší ceny. V čem spočívá podstata...

Videorozhovor