Plán očisty na tři týdny: Detoxikační kúra může i uškodit, nechte tělo odpočinout

Plán očisty na tři týdny: Detoxikační kúra může i uškodit, nechte tělo odpočinout
zdroj: Unsplash

Jaro si v posledních letech získalo tak trochu nálepku „období detoxikací“. Ono se vlastně opravdu odjakživa považovalo za čas všemožných půstů a očist. Rozdíl však spočívá ve významu a pojetí detoxikace. Než se pustíte do detoxikační kúry, zvažte, jaký přístup zvolíte. Není totiž třeba drastických diet ani zázračných produktů z reklam.

Detoxikujeme nejen na fyzické úrovni
Mnoho kultur i starověkých učení vyzývalo k očistám zejména na jaře, což mělo svá opodstatnění. Jaro zaprvé symbolizuje začátek nového života a dobu, kdy máme největší schopnost odpoutat se od starých rutin a toxických nánosů v našem těle, v našem psyché i celkově v našem životě. Je to čas, kdy jsme nejvíce flexibilní a kdy se nám nabízí nová síla přicházející s novým rokem v podobě všeho, co v přírodě začíná rašit a zelenat. Za druhé jsou to játra, která jsou podle teorie pěti prvků nejaktivnější právě na jaře a která jsou zodpovědná právě za detoxikaci. Zároveň jsou úzce spjata s emocemi, což nás vrací k předchozímu bodu očišťování na více úrovních, tedy fyzické i té duševní.

Detoxikace odlehčením
Podle tradiční čínské medicíny nese slovo detoxikace trochu jiný význam, než nám v současnosti podsouvají média. Nenabízí se žádné zázračné produkty, které zachrání nerespektovanou životosprávu, ani razantní přechod na zcela jinou stravu (např. pouze zeleninové a ovocné šťávy) či hladovka, které mohou mnohdy nadělat víc škody než užitku, zejména když není brán v potaz zdravotní stav a konstituce každého z nás. TČM ji vnímá spíš jako pomoc svým orgánům odlehčením. Detoxikace jako taková probíhá v našem organismu každý den, každou minutu, a to běžnými fyziologickými funkcemi, které naše tělo automaticky od narození vykonává, abychom přežili. Patří mezi ně samotné dýchání, pocení, vylučování či regenerace během spánku. Je tedy potřeba myslet na to, že detoxikace je neustálý proces, který bychom měli podporovat během celého roku, přičemž nejvíce na jaře. A jak?

Přirozená strava, pohyb a odpočinek
V dnešní době hojnosti je problémem hlavně nadbytek. Přijímáme více stravy, než je třeba, navíc jsou to často potraviny průmyslově zpracované, chemicky ošetřené a s obsahem aditiv – zkrátka ne-přirozené. K tomu životní styl ve stresu, znečištěném prostředí a s nedostatečným odpočinkem, opět fyzickým i mentálním. Není divu, že se pak člověk cítí doslova zanesený a spoléhá na jarní očistu, která má přinést svěží energii. Je to však mnohem jednodušší. Opravdu stačí ulevit svému organismu stravou, pohybem a odpočinkem.

Zkuste si tři týdny vařit z přirozených (nepracovaných) surovin. Volte odlehčená jídla, tedy méně tuku a méně masa, zato přidávejte více zeleniny, částečně napařované a v syrové podobě především té listové – např. čerstvý špenát, polníček, řeřichu, které kombinujte s energickým nábojem ve formě klíčků a výhonků. Nebojte se našich bylinek, které mnohonásobně podpoří probíhající očistu a posílí imunitu, jako jsou kopřivy, medvědí česnek či listy pampelišek. Vyřaďte nebo alespoň omezte alkohol a kávu nahraďte černým čajem, který vás také dokáže probudit, pomůže jídlu slehnout, a dokonce i s mlékem chutná, lpíte-li na něm. Cukrovinky vyměňte za čerstvé ovoce a slazené nápoje za obyčejnou vodu či vodu s citronem. K tomu přidejte pohyb, který nastartuje látkovou výměnu, a nezapomeňte na kvalitní odpočinek. Tento základ pak můžete doplnit například masáží, krátkou bylinnou kúrou či saunováním. Přirozeně tak podpoříte detoxikaci svého organismu a budete se cítit lépe.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor