Jaké látky se nachází v kvalitním pleťovém krému?

Jaké látky se nachází v kvalitním pleťovém krému?
zdroj: Pixabay

Také se vám zdá, že je kosmetický trh zahlcený zázračnými krémy? Ale jak si vybrat ten pravý? Co naše pleť opravdu potřebuje? Jaké účinné látky by krém měl obsahovat? Opravdu platí, že čím dražší, tím lepší? Pokud se budete držet následujících pravidel, s výběrem nebudete mít problém.

Hlavní je ochrana
Největším nepřítelem naší pokožky je UV záření, které kromě pozitivního efektu, tedy doplnění vitamínu D, skrývá i velká rizika. Kdo by nechtěl mít krásně do bronzova opálenou pleť? Opalování má ale i stinné stránky, způsobuje stárnutí pokožky, hyperpigmentace a je příčinou rakoviny kůže. Ne nadarmo se asijské národy a přední hollywoodské hvězdy chrání před škodlivými slunečními paprsky, vědí, proč to dělají. Krém by měl tedy v první řadě obsahovat antioxidanty, tedy látky, které vychytávají volné radikály a chrání nás před poškozením kůže. Mezi oblíbené antioxidanty patří vitamín E, vitamín C nebo výtažky ze zeleného čaje. Mezi další ochranu před UV zářením patří filtry, krém by měl mít nejméně SPF 30.

Pružnost a hydratace se cení
Nadstavbou krému jsou látky, které obnovují pokožku, navrací ji mladiství vzhled, působí proti vráskám, hyperpigmentacím a pleť hydratují. Mezi takové látky patří AHA kyseliny – kyselina glykolová, kyselina mléčná. Díky těmto látkám dochází u pleti k tzv. exfoliaci (odlupování vrchním zrohovatělých vrstev pokožky), dochází také ke zvýšení tvorby kyseliny hyaluronové, která se přirozeně vyskytuje v naší pokožce. Díky tomu je pleť hydratovaná a navíc dochází k stimulaci fibroblastů, tedy buněk, ze kterých se tvoří elastinová a kolagenová vlákna propůjčující pleti pružnost. Tyto AHA kyseliny naleznete např. v chemickém peelingu, na trhu jsou ale také krémy, které je obsahují. Podobný účinek jako AHA kyseliny má i vitamín A a jeho deriváty – hlavně retinol. Tyto látky také aktivují fibroblasty, ze kterých se vytvoří již zmíněný elastin a kolagen, kromě toho, pokožku zesilují.

Kvalitu determinuje i obsah peptidů
Peptidy fungují jako růstové faktory, které dávají podnět pro tvorbu fibroblastů. Pokud krém obsahuje peptidy, je velmi kvalitní a prokáže vám největší službu. Takové produkty, jsou ale většinou nejdražší.

Správná hygiena zefektivní účinky krémů
Bez správné hygieny by péče o pokožku neměla smysl. Před nanesením krému je ideální nejdříve pleť vyčistit, ať už olejovým nebo pěnícím čističem, často se doporučuje dočištění micelární vodou. Aby efekt krému byl maximální, doporučuje se pleť ošetřit tonerem (lotion, tonikum). Toner upraví pH pleti a vytvoří podkladovou bázi pro krém a jeho účinné látky, které se tak krásně naváží na pleť.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kosmetika jako dárek: Na co myslet a čím se řídit při výběru

Kosmetika jako dárek: Na co myslet a čím se řídit při výběru

Jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších dárků je kosmetika, kterou můžete obdarovat při jakékoliv příležitosti, bývá také velmi oblíbeným vánočním dárkem. Na co myslet a čím se řídit při výběru? Jen...

Čtěte dál
Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Suchý šampon ve spreji je kosmetickou vymožeností a pro některé ženy doslova spásou, kterou ocení hlavně nyní v zimním období. Jaké...
Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat?...

Videorozhovor