Moringa pomalu nahrazuje chlorellu a zelený ječmen. V čem je tak výjimečná?

Moringa pomalu nahrazuje chlorellu a zelený ječmen. V čem je tak výjimečná?
zdroj: Adobe Stock

Moringa, strom, jehož zázračné schopnosti využívají Indové už celá tisíciletí. K nám se dostává až nyní, ale už za krátkou dobu je označována jako strom života. Tuto superpotravinu si kvůli jejím účinkům určitě oblíbíte. V čem se tak liší od ostatních superpotravin?

Dávno známý lék v ájurvédě
Moringa olejodárná byla objevena v Indii a na úpatí Himalájí, kde roste už po celé generace. Je důležitou součástí místního léčitelství. Kvůli velké oblibě je nyní pěstována také v Africe, na Kanárských ostrovech a v Karibiku. Vyžaduje stálé teploty okolo 25 – 40 °C a za rok může vyrůst až o 6 metrů. Lékaři ji označují za nejvýživnější rostlinu světa. Využití moringy dalece přesahuje pouze potravinářský průmysl.

Ta nejlepší superpotravina
Využití moringy je opravdu široké. Využijete ji jako prevenci více či méně závažných nemocí, podpůrnou léčbu, ale také v kosmetice. Obsahuje 46 antioxidantů, které zpracovávají volné radikály a tím snižují riziko jejich nežádoucího efektu. Posiluje tak imunitní systém, zpomaluje stárnutí a pročišťuje tělo. Obsahuje vitamín A, B1, B2, B3, B6, B7, C, D, E a K. Dále minerály vápník, železo, zinek, draslík, fosfor, hořčík, měď a nenasycené mastné kyseliny 3, 6 a 9 v dokonalém poměru. Moringa má mnohem více bílkovin než vejce, vyšší zastoupení vitamínů a minerálů než ovoce a zelenina. Kromě toho obsahuje vysoké množství chlorofylu a zeatinu, který podporuje správné vstřebávání živin.

Moringa patří do skupiny adaptogenů
Adaptogeny jsou bioaktivní látky, které podporují vitalitu, koncentraci a další vitální funkce. Moringa dodá energii, zvýší obranyschopnost, dokáže při pravidelném užívání zmírnit deprese, ale naopak i uvolnit tělo a mysl. Konzumace moringy po ránu vám dodá energii na celý den a zlepší náladu, i když jste zrovna nevstávali pravou nohou napřed. Nejjednodušší je zakoupit kapsle, nicméně není to úplně přirozená cesta, takže můžete dát přednost oleji, který je snadno dostupný, případně sušeným listům, ze kterých připravíte čaj.

Univerzální lék
O tom, že je moringa stromem života, svědčí i skutečnost, že dokáže léčit celou řadu onemocnění. Podporuje správnou funkci mozku a mírní průběh onemocnění centrální nervové soustavy, reguluje cukr v krvi a je proto velmi žádaná u osob s diabetem druhého typu, snižuje cholesterol, reguluje krevní tlak, podporuje metabolismus a působí protizánětlivě. V současnosti jsou prováděny výzkumy, které potvrzují viditelné zlepšení u osob s rakovinným onemocněním. Z tohoto důvodu je moringa nadějí pro nalezení vhodného léku na úplné vyléčení rakoviny. Moringa je opravdu zázrak mezi rostlinami. Využitelný je celý strom, tedy listy, květy, plody, semena, ale i kůra a kořeny. Semena se dají opražit a jsou výborná do salátu. Popřípadě z nich můžete zakoupit hotový olej, který použijete jako zálivku, ale i vlasový zábal. Z listů připravíte vitamíny a minerály nabitý čaj.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor