Zelený ječmen není jen usušená tráva. Jak vybrat kvalitní produkt?

Zelený ječmen není jen usušená tráva. Jak vybrat kvalitní produkt?
zdroj: Adobe Stock

I když se jedná o superpotravinu, která je nazývána elixírem mládí, podstata spočívá ve správném výběru produktu. Co si představit pod pojmem zelený ječmen? Proč je každý produkt jiný a jaká kritéria jsou důležitá pro výběr správného zeleného ječmenu?

Zelený ječmen je druh trávy, jejíž výhonky v sobě ukrývají značné množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Vzhledem k tomu, že se používají mladé výhonky, lze se setkat také s označením mladý ječmen.

Díky formě, v jaké se ječmen prodává, jde o potravinu a nápoj v jednom. Nejčastěji je k dostání jako prášek, který se rozmíchá ve vodě nebo v jiné tekutině. Avšak na trhu je nespočet různých produktů, které se v mnoha směrech liší. Kvalita produktu má samozřejmě i vliv na celkový výsledek užívání zeleného ječmene. Jaká jsou zásadní kritéria pro správný výběr?

Původ
Je třeba si dát pozor na to, odkud zelený ječmen pochází, byť může mít BIO certifikát, což sice znamená, že je bez pesticidů, ale pokud se jednalo o pěstování v oblasti se znečištěným vzduchem nebo vodou, vyjde to prakticky nastejno jako konvenčně pěstovaný zelený ječmen. Ideální a vhodné podmínky pro mladý ječmen nabízí horské podnebí s čistým ovzduším a díky drsnějšímu klima má v sobě navíc i koncentrovanější a vydatnější obsah živin, neboť musí vyrábět ochranné látky, aby se úspěšně ubránil nepříznivým vlivům. Vždy se tedy zaměřte na zemi a místo původu, odkud ječmen pochází.

Sušená šťáva či drcená varianta
Zelený ječmen se zpracovává dvěma způsoby. První metoda výroby spočívá v tom, že se lístečky ječmene usuší a poté rozdrtí na jemný prášek. Druhou metodou je, že dojde k vylisování a vznikne tak šťáva, která je následně usušena. Druhý výrobní postup je mnohem lepší, efektivnější a takto vyrobený doplněk je i mnohem kvalitnější. V tomto případě jsou živiny z mladého ječmene v mnohem koncentrovanější podobě. I co se týče chuti, tak druhá varianta nabízí výrazně lepší a lahodnější chuť než celý nadrcený ječmen.

Barva coby ukazatel kvality
Při výběru kvalitního produktu je třeba se orientovat i dle barvy. Výhodou je, že hned na první pohled nejlépe poznáte, zda se jedná o hodnotný produkt. Jestliže je ječmen nahnědlý nebo nažloutlý, pak samozřejmě nelze čekat valnou kvalitu. Zkrátka takový ječmen nebrat, nekupovat. Kvalitní zelený ječmen se vyznačuje sytě zelenou barvou, která je důkazem toho, že obsahuje náležité množství chlorofylu.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají přednost vlastní výrobě, která je neobyčejně snadná a oproti kupované...

Čtěte dál
Tipy na moderní adventní kalendář pro děti

Tipy na moderní adventní kalendář pro děti

Advent je již za dveřmi a ti z nás, kteří mají děti, už jistě přemýšlí, jaký způsobem letos pojmout adventní kalendář, které zkrátí...
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...

Videorozhovor