Je tu doba dovolených a každý z nás si chce užít zaslouženého volna na maximum. Pokud se vydáme za sluníčkem do teplejších krajin, měli bychom myslet na svoje zdraví a chránit pokožku před ostrými slunečními paprsky. Čeho se vyvarovat, jak si vybrat správný krém pro sebe a malou ratolest, jak prodloužit opálení?
Mýtus č. 1 Stačí jedenkrát denně...
Jedním z největším a zároveň nejnebezpečnějších mýtů je to, že stačí nanést opalovací krém pouze 1x denně a jsme chránění na celý den nehledě na počet koupání, fyzickou námahu apod. Světová zdravotnická organizace společně s Evropskou asociací kosmetického průmyslu důrazně doporučuje použít opalovací krém půl hodiny před vystavením slunečním paprskům a následně každé 2 hodiny nebo po každém plavání, zvýšené fyzické aktivitě nebo otření. Proč tomu tak je? Sluneční filtry, které zodpovídají za ochranu před UV zářením, potřebují právě půl hodinu, aby se zaktivovaly a poskytly tak potřebnou ochranu. Sluneční filtry také nejsou fotostabilní, to znamená, že vám nevydrží fungovat na 100% déle jak již zmíněné 2 hodiny.
Mýtus č. 2 Nezáleží na použitém množství...
Spousta z nás si myslí, že je jedno, kolik krému na kůži aplikujeme. Věděli jste, že doporučené množství je 2 mg/cm2, což je cca 36 g na dospělého člověka? Pro představu, toto množství odpovídá jednomu velkému panáku. Ruku na srdce, kdo z nás se maže takovým množstvím? Většina z nás používá zhruba polovinu a díky tomu klesá i výše ochrany SPF. Pokud tedy použiji krém se SPF 50+ (hodnota ochrany proti UVB záření, uvedena na přední straně velkým písmem), pak reálně aplikuji krém se SPF 20. Z tohoto důvodu nemá absolutně žádný smysl používat nízké faktory!
Mýtus č. 3 A co vitamin D?
Častou obavou spojenou s používáním fotoprotekce je tvorba vitamínu D. Především maminky malých dětí mají strach, aby používáním opalovacího krému svým potomkům neuškodily. Vitamín D je zodpovědný za pevnost kostí a jeho nedostatek může způsobit různé zdravotní komplikace. Existuje spoustu studií, která vyvrací tuto nesmyslnou teorii. Používání opalovacích krémů nemá žádný vliv na tvorbu vitamínu D. Většina z nás nepoužívá opalovací krémy v dostatečném množství a nepokryje celé tělo, tak aby se vitamín D nevytvořil, kromě toho stačí pouze 15 minut na denním světle pro jeho optimální tvorbu.
Mýtus č. 4 SPF 50+ je jen pro fototyp 1 a neopálím se s ním
Pro koho vlastně ty velmi vysoké faktory jsou? Spousta z nás si myslí, že pokud nejsou zrovna fototyp I, tedy albíni s modrýma očima, tak je pro ně SPF 50+ příliš vysoká ochrana. Opak je pravdou a souvisí to opět s tím, jak špatně většinou opalovací krém aplikujeme. Jestliže použijeme pouze polovinu doporučeného množství (polovinu panáku), pak SPF klesá o 2/3. Pokud chceme mít opravdu jistotu, že svoji kůži dostatečně chráníme, pak je pro nás právě ochranný krém s maximální ochranou SPF 50+. A platí, že s krémem 50+ se opálíme, ale pomaleji, zdravěji a opálení nám déle vydrží.
Všeobecné pravidlo pro výši faktoru u opalovacích krémů je následující: pro denní použití je vhodné SPF 30, pro delší pobyty na slunci SPF 50+.
Mýtus č. 5 Dětem stačí SPF 25
Dětská pokožka je velmi citlivá a není připravena na vysoké dávky slunečního záření. Každý pediatr vám řekne, že do tří let by se měly používat striktně minerální filtry, které odráží sluneční paprsky a poskytují tak dětem tu největší možnou ochranu. Kůže je fascinující orgán, který má velkou paměť. Kožní buňky si pamatují a sčítají všechny sluneční paprsky, které absorbují a jedno spálení do puchýřků v dětském věku dokáže zdvojnásobit riziko rozvoje rakoviny kůže. Také platí, že 1 hodina pro nás dospělé strávené na slunci je jako 15 hodin pro naše děti. Z těchto důvodů není pro děti vhodná žádná jiná než maximální ochrana!
Mýtus č. 6 Sluníčko zlepšuje akné
Sluníčko zlepšuje akné. Ano, toto si myslí spousta z nás. Částečně tomu opravdu tak je. Pokud jsme u moře, zlepšení akné se dostaví téměř okamžitě. Může za to UVA záření, které má protizánětlivý účinek. Jak je ale možné, že na konci pobytu odjíždíme ještě s horším akné, než s jakým jsme přijeli? Bohužel neoddělitelnou složkou UV záření je i u UVB složka, která naopak způsobuje ucpávání kožních pórů. Jinými slovy, zlepšení akné je pouhou iluzí.
Mýtus č. 7 Nejdříve se potřebuji spálit, abych se opálila
Spálení kůže a opálení jsou dvě rozdílné věci. Nikdo z nás netouží už po prvním dni na slunci trávit zbytek pobytu pod slunečníkem. Pokud si pokožku nejdříve úmyslně spálím, nejenže mi to zkazí zbytek dovolené, ale je ohroženo i mé zdraví. Kůže má své mechanismy, jak se bránit škodlivým účinkům UV záření, pokud si ale kůži spálím, zničím tak i přirozenou schopnost kůže se regenerovat, vrchní vrstva pokožky se začne olupovat a tolik chtěné opálení nám nevydrží déle jak týden. Pokud chceme dosáhnout krásného „zdravého“ opálení a co nejdéle si ho uchovat, je potřeba dostatečně pokožku chránit, být trpělivý a starat se o ní i po slunění.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál