Sluneční paprsky jsou pro nás zdrojem energie, vitamínu D, zlepšením nálady a přináší nám krásné opálení. Některým z nás, především světlejším typům, se vytvoří na obličeji roztomilé pihy. Když se podíváme na ruce našich babiček, uvidíme na nich tmavší skvrny, které mohou být zbarvené od světle hnědé po černou barvu a jsou nejrůznějších tvarů a velikostí. Co ale tyto „flíčky“ spojuje? Jedná se o tzv. hyperpigmentace, které jsou způsobeny nadměrnou a nerovnoměrnou tvorbou melaninu – pigmentu, který dodává kůži, vlasům a očím přirozenou barvu. V případě vzniku pih se jedná o genetickou záležitost, ostatní případy hyperpigmentací jsou získané a vznikají následkem expozice pokožky slunečnímu záření. Pokud se vystavujeme slunění jen s mírou a s použitím opalovacích krémů, dochází k rovnoměrné tvorbě a distribuci melaninu po celém těle, vzniká opálení, které je žádoucí. Melanin je totiž přirozenou ochranou kůže proti škodlivým UV paprskům.
Pojďme se ale vrátit k problematice hyperpigmentací. S prvním případem tvorby pigmentových skvrn se nejčastěji setkáme v těhotenství. Je to důsledek hormonálních změn, které v našem těle probíhají. Mohou za to ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které při nadměrném slunění začnou produkovat nadměrné množství melaninu. Tento druh hyperpigmentací se jinak nazývá melasma, postihuje velké množství těhotných žen, a proto je také označován pojmem „těhotenská maska“, častěji se vyskytuje u osob tmavší pleti. K hyperpigmentacím také může docházet po různých zákrocích a onemocněních, kdy je pokožka oslabená, mezi nejčastější patří akné, jizvy, popáleniny, ekzém. V místě zahojení rány je pokožka tmavší nebo naopak zůstávají světlá ložiska. Posledním a asi i nejčastějším výskytem jsou již zmíněné tzv. stařecké skvrny. Ty vznikají díky častému vystavování se slunečním paprskům. Pokud je člověk mladý, funguje tvorba melaninu skvěle, díky tomu máme úžasnou schopnost opálit se, a to bez pigmentových skvrn. S přibývajícím věkem, nejenže pokožka ztrácí svoji pevnost a pružnost, ale dochází také ke snížení počtu melanocytů, buněk zodpovědných za tvorbu kožního barviva. Všeobecně platí, že čím více UV záření naše pleť absorbovala během svého celého života, tím větší je sklon k tvorbě hyperpigmentací.
Pigmentové skvrny se vyskytují na místech nejvíce exponovaných slunečnímu záření, nejčastěji jsou to obličej, dekolt, ruce a paže, jsou tedy nejvíce lidem na očích. To může mít vliv na psychiku dotyčného, a to zvláště v případě jejich vnímaní spojeným se stárnutím. Jinak ze zdravotního hlediska jsou obvykle neškodné. Výjimku tvoří pigmentové skvrny, které mění velikost, tvar, barvu, svědí nebo krvácí, v tomto případě radím navštívit dermatologa, aby mohl vyloučit vznik melanomu, kožního nádoru.
Je možné se těmto nežádoucím útvarům bránit, nebo je dokonce odstranit? Prvním a zároveň nejdůležitějším pravidlem je používat kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem SPF 50, což nám udává ochranu proti UVB záření. Musíme si ale také hlídat ochranu proti UVA záření, které právě zapříčiňuje pigmentace. Často je hodnota UVA uvedena vzadu na obale, i zde platí, čím vyšší je hodnota ochrany proti UVA, tím je krém kvalitnější, a tedy i účinnější. Běžně k sehnání je i solární ochrana přímo určená na hyperpigmentace. Obsahuje látky, které jsou schopné zamezit vzniku kožního barviva, mezi takové látky patří glabridin, B-resorcinol a další. Dermatologové používají dva hlavní postupy, jak zbavují pokožku pigmentových skvrn. Prvním je chemický peeling, při kterém se aplikuje roztok kyseliny (např. kyselina glykolová) na postiženou oblast za účelem olupování povrchových vrstev pokožky. Po jejich odstranění se objeví nová rovnoměrně zbarvená pokožka. Druhým nástrojem je použití laseru. Má velmi podobný účinek, ale disponuje větší přesností, zde se používá místo kyseliny vysoce energetické světlo.
K dostání je také celá řada kosmetických produktů, které uvádějí, že zmírňují projevy hyperpigmentace. Obsahují látky jako kyselina glykolová, kyselina azelaová, arbutin, deriváty kyseliny retinolové, deriváty vitamínu C. Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv léčbu, dbejte na dostatečnou sluneční ochranu, mnoho výše uvedených látek rádo reaguje se slunečními paprsky, což může způsobit zánětlivé reakce. Proto se doporučuje v letních měsících léčbu přerušit.
Jak vidíte, s hyperpigmentací tedy lze bojovat, je to ale dlouhodobá záležitost, která vyžaduje důslednost a trpělivost. I po odstranění hyperpigmentace je pleť náchylná k jejímu obnovení. Sluneční ochrana je tedy alfou a omegou úspěchu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál