Jógová sestava pro vnitřní sílu i prosluněné dny

Jógová sestava pro vnitřní sílu i prosluněné dny

Léto je období cestování a dovolených. I přesto, že poznáváme pro nás nové kouty matičky Země a cizích a exotických krajin, neměli bychom zapomínat na poznávání sebe sama. Odtud totiž vše další plyne a vychází. Skloubit obojí dohromady pomůže jóga.

Jóga nás učí orientovat se ne na to, co se děje venku, ale dovnitř. K sobě a dechu. Skrze chápání sebe sama potom chápeme i okolní svět. Právě v létě, kdy k nám ze všech stran proudí tolik podnětů a lákadel je ale těžké udržet si koncentraci dovnitř a nenechat se odtáhnout svody poblázněných smyslů. Jóga je zlatou střední cestou bez extrémních vychýlení tím či o ním směrem. Je svobodná. A tak nezakazuje. Jen ukazuje. A v tomto případě ukazuje, jak hledat oporu uvnitř sebe. Tu když najdeme, můžeme plně prožívat a vychutnávat vše, co život ve své jedinečné celistvosti přináší.

Kouzlo časného vstávání
Proto na jógovou praxi nezapomínejte ani, když jste na dovolené. Přivstaňte si a užijte si každý den naplno již od brzkého rána. Vnímejte kouzelnou atmosféru probouzející se přírody a celého světa, jíž nezakusíte nikdy jindy než brzy ráno. Dosud příjemně chladný vzduch, v němž se snadno a dobře dýchá. Ticho přerušované jen štěbetáním ptáčků, šuměním moře nebo šustěním listí v korunách stromů – podle toho, kde se nacházíte. Cvičte venku a pusťte k sobě energii všeprostupujícího veškerenstva, které je tu s námi od nepaměti. Na nic nemyslete, pozornost držte u dechu a když to půjde, mějte zavřené oči. Vychutnávejte plnými doušky chvíle, které jsou jen a jen vaše. Žijte.

Pozdravte slunce
Zahajte praxi v lehu na zádech, kdy ruce máte volně podél těla, dlaně vzhůru. Zavřete oči a sledujte dech. Poté přejděte do polohy hory. Nohy mějte u sebe, paže opět podél těla, dlaněmi vpřed. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, kostrč padá dolů mezi paty, vnímáte tři body opory na chodidlech. Hledejte vnitřní pevnost a vnímejte kontakt tří bodů opory se zemí. Alespoň pětkrát se volně nadechněte a vydechněte. Poté proveďte pět opakování Pozdravu slunci. Zklidněte dech opět v poloze hory.

Buďte silným bojovníkem
Přejděte do předklonu, odkud s nádechem odkročte pravou nohou vzad do polohy jezdce. Vydechněte, s nádechem položte zadní chodidla na zem tak, aby všechny tři body opory byly na zemi, a s výdechem se odtlačte od chodidel a zvedněte se do bojovníka číslo dvě. Paže jsou v zákrytu, pevné, jako kdyby se o něco opíraly. Záda rovná, kostrč padá dolů. Přední koleno tlačte ze středu, abyste cítili mírné příjemné pnutí v protahujícím se levém tříslu. Pohled upírejte vpřed a představujte si překážky, které díky vnitřní síle bojovníka překonáváte. Dýchejte klidně, zvolna, podle svého tempa.

Uklidňující dítě
Jakmile přestane být poloha příjemná, vraťte se do polohy jezdce, odtud do předklonu a zpátky do hory. Zde na středu zklidněte, prodýchejte a proveďte celé na druhou stranu. Až budete mít hotovo, přejděte z hory zase do předklonu, odskočte vzad do polohy prkna, odtud se odtlačte od dlaní do polohy střechy a přes aštanga namaskár a kobru přejděte do polohy dítěte, kde odpočívejte a dýchejte do břicha. Celou sestavu zakončete stejně, jako jste ji začali – v poloze šavásány na zádech. Dýchejte volně a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si vyjógovat skvělou postavu do plavek?

Jak si vyjógovat skvělou postavu do plavek?

Léto, období tepla, slunce, koupání a dovolených se kvapem blíží. Máj, lásky čas, je v rozpuku a my pomalu začínáme ze skříní vytahovat kraťásky, sukénky a tílka, v nichž se chystáme odhalit, na čem jsme...

Čtěte dál
Meditace není jen pro jogíny – překvapí vás!

Meditace není jen pro jogíny – překvapí vás!

Když se řekne „meditace“, většina lidí si zřejmě představí siluetu asketického jogína sedícího se zkříženýma nohama, zavřenýma očima...
Jógová praxe pro začátečníky aneb proč se věnovat józe

Jógová praxe pro začátečníky aneb proč se věnovat józe

Pojem jóga je dnes neznámý jen málokomu. Spíše naopak. Ze všech stran se na nás valí fotky dokonale štíhlých a ladných jogínů zaujímajících...
Protáhněte tělo i mysl aneb letní jóga pro začátečníky

Protáhněte tělo i mysl aneb letní jóga pro začátečníky

S nástupem jara a jeho přechodu do léta cítíme ve vzduchu příliv nové energie a svěžesti. Oproti dlouhým zimním měsícům, kdy jsme si...