Jógová sestava pro vnitřní sílu i prosluněné dny

Jógová sestava pro vnitřní sílu i prosluněné dny

Léto je období cestování a dovolených. I přesto, že poznáváme pro nás nové kouty matičky Země a cizích a exotických krajin, neměli bychom zapomínat na poznávání sebe sama. Odtud totiž vše další plyne a vychází. Skloubit obojí dohromady pomůže jóga.

Jóga nás učí orientovat se ne na to, co se děje venku, ale dovnitř. K sobě a dechu. Skrze chápání sebe sama potom chápeme i okolní svět. Právě v létě, kdy k nám ze všech stran proudí tolik podnětů a lákadel je ale těžké udržet si koncentraci dovnitř a nenechat se odtáhnout svody poblázněných smyslů. Jóga je zlatou střední cestou bez extrémních vychýlení tím či o ním směrem. Je svobodná. A tak nezakazuje. Jen ukazuje. A v tomto případě ukazuje, jak hledat oporu uvnitř sebe. Tu když najdeme, můžeme plně prožívat a vychutnávat vše, co život ve své jedinečné celistvosti přináší.

Kouzlo časného vstávání
Proto na jógovou praxi nezapomínejte ani, když jste na dovolené. Přivstaňte si a užijte si každý den naplno již od brzkého rána. Vnímejte kouzelnou atmosféru probouzející se přírody a celého světa, jíž nezakusíte nikdy jindy než brzy ráno. Dosud příjemně chladný vzduch, v němž se snadno a dobře dýchá. Ticho přerušované jen štěbetáním ptáčků, šuměním moře nebo šustěním listí v korunách stromů – podle toho, kde se nacházíte. Cvičte venku a pusťte k sobě energii všeprostupujícího veškerenstva, které je tu s námi od nepaměti. Na nic nemyslete, pozornost držte u dechu a když to půjde, mějte zavřené oči. Vychutnávejte plnými doušky chvíle, které jsou jen a jen vaše. Žijte.

Pozdravte slunce
Zahajte praxi v lehu na zádech, kdy ruce máte volně podél těla, dlaně vzhůru. Zavřete oči a sledujte dech. Poté přejděte do polohy hory. Nohy mějte u sebe, paže opět podél těla, dlaněmi vpřed. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, kostrč padá dolů mezi paty, vnímáte tři body opory na chodidlech. Hledejte vnitřní pevnost a vnímejte kontakt tří bodů opory se zemí. Alespoň pětkrát se volně nadechněte a vydechněte. Poté proveďte pět opakování Pozdravu slunci. Zklidněte dech opět v poloze hory.

Buďte silným bojovníkem
Přejděte do předklonu, odkud s nádechem odkročte pravou nohou vzad do polohy jezdce. Vydechněte, s nádechem položte zadní chodidla na zem tak, aby všechny tři body opory byly na zemi, a s výdechem se odtlačte od chodidel a zvedněte se do bojovníka číslo dvě. Paže jsou v zákrytu, pevné, jako kdyby se o něco opíraly. Záda rovná, kostrč padá dolů. Přední koleno tlačte ze středu, abyste cítili mírné příjemné pnutí v protahujícím se levém tříslu. Pohled upírejte vpřed a představujte si překážky, které díky vnitřní síle bojovníka překonáváte. Dýchejte klidně, zvolna, podle svého tempa.

Uklidňující dítě
Jakmile přestane být poloha příjemná, vraťte se do polohy jezdce, odtud do předklonu a zpátky do hory. Zde na středu zklidněte, prodýchejte a proveďte celé na druhou stranu. Až budete mít hotovo, přejděte z hory zase do předklonu, odskočte vzad do polohy prkna, odtud se odtlačte od dlaní do polohy střechy a přes aštanga namaskár a kobru přejděte do polohy dítěte, kde odpočívejte a dýchejte do břicha. Celou sestavu zakončete stejně, jako jste ji začali – v poloze šavásány na zádech. Dýchejte volně a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!