Také už jste narazili na články typu: „Proč Vám micelární voda zničí obličej?“, „Micelární voda může být kamarádka, ale také skrytý nepřítel“, „Máte doma micelární vodu? Pryč s ní!“ Jak je to s micelárními vodami doopravdy?
Hlavním argumentem, o který se autorky v těchto článcích opíraly, bylo složení. Tvrdí, že micelární voda, tedy produkt určený na odlíčení pleti, má podobné složení jako saponáty a tenzidy, které jsou obsaženy v rozličných čistících prostředcích, jako jsou prášky na praní, mýdla a různé úklidové prostředky.
Pokud se ale podrobněji podíváme na historii micelární vody, zjistíme, že v roce 1991 společnost Bioderma vyvinula unikátní patent biomimetických (tělu vlastních) mikroskopických molekul, nazývaných micely. Svou strukturou (estery mastných kyselin a glycerolu) se podobají fosfolipidům, které tvoří buněčnou membránu. Díky tomu jsou velmi šetrné k pokožce, neobsahují alkohol ani parabeny a jsou hypoalergenní. Jak je ale možné, že micelární voda je schopná odlíčit i voděodolnou řasenku? Micely na sebe po nanesení na pokožku naváží veškeré nečistoty a uzamknou je ve svém středu. Na povrchu pleti zanechávají pouze vodu, popřípadě zklidňující látky, čímž dochází k jemnému očištění, aniž by byla narušena přirozená ochranná kožní bariéra. To je také důvod, proč se micelární voda nemusí oplachovat.
Technologie micel byla přivítána s otevřenou náručí u pařížských žen, které se potýkaly s problémy místní tvrdé vody. Ta měla neblahý vliv na zdraví jejich pokožky. Proto hledaly způsob, jak se odlíčit, aniž by musely použít omytí obličeje. To je ale jen doporučený postup, pokud někdo preferuje „mokré“ odlíčení, tedy následné smytí, ať už za použití odličovacího gelu, pěny či samotné vody, ať ho praktikuje.
Určitě se ale nemusíme bát, že by nám micelární voda zničila pokožku. Nejedná se o žádnou novinku na trhu – micelární voda je s námi už více jak 20 let. Kdyby byla tato technologie tolik škodlivá, určitě by se nerozšířila po celém světě. Neexistuje snad značka, která by neměla ve svém repertoáru svou micelární vodu.
Pokud vám tento způsob odličování vyhovuje, pokračujte v něm. Je na každém z nás, jaký typ rituálu si zvolí, zda dá přednost micelární vodě s oplachováním, či ne, nebo si vybere odličovací mléko či použití „mokrého odlíčení“. Pokud je vaše pokožka opravdu hodně citlivá, spíše bych sáhla po micelární vodě z lékárny, jedná se o produkt ze sekce dermokosmetiky, kdy tyto produkty podléhají přísným testům a obsahují jen nezbytné složky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?

Třešně a třešňové květy v kosmetice i jídelníčku

Voda v kosmetickém ošetření – pomocník nebo prokletí pleti?

Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí

Správná péče o suché vlasy – co potřebují a co jim naopak škodí?

Pšeničné klíčky nepatří jen do ranní kaše. Olej prospívá ekzematické pokožce a krepatým vlasům
