Jak udržet pleť v kondici i v zimě? Dodržujte pravidlo 3 minut

Jak udržet pleť v kondici i v zimě? Dodržujte pravidlo 3 minut
zdroj: Shutterstock

Letošní zima sice zatím neukázala svou sílu, přesto je potřeba pečovat o svou pleť více než jindy v průběhu roku. V zimě je naše pokožka díky minimální vlhkosti a dalším výkyvům počasí suchá, napnutá, často podrážděná, bez jiskry. Na pokožce se objevují místa s extrémní suchostí a pokožka má tendenci šupinatět a tomu je potřeba se naučit předcházet.

Nepodceňujte hydrataci a výživu
Díky nedostatku lipidů v pokožce vaše pleť ztrácí schopnost hospodařit s vodou, pleť je tak suchá a často se šupinatí. Nízké teploty totiž zpomalují metabolismus kůže, pokožka produkuje méně kožního mazu, který je nedílnou součástí ochranné kožní bariéry. Proto je potřeba používat výživnější krémy, na bázi emulze vody v oleji, v nichž je kapka vody uvnitř tukových látek. Často je naleznete pod pojmem „cold cream“, tyto krémy obsahují například ceramidy, cholesterol, rostlinné oleje či antioxidanty. Díky těmto účinným látkám se vytvoří na pokožce ochranný film a antioxidanty jako je vitamín E nás ochrání před negativním vlivem smogu, kterého je v zimně více než jindy. Nevynechávejte ani podkladové báze pod make-up. Jednou týdně můžete zařadit výživnou pleťovou masku. 

UV ochrana
V zimě často zapomínáme na ochranu před slunečními paprsky. Ty neztrácejí na své síle ani v zimě, proto je lepší si vybírat takové krémy, které obsahují ochranný faktor. I když po většinu zimy slunce nevidíme, 80 % slunečních paprsků je schopno projít skrz mraky a negativně působit na naši pleť.  Pokud se chystáte na hory, přibalte si s sebou krém s ochranným faktorem 50. S nadmořskou výškou slunce získává na intenzitě a my v opojení hřejivých paprsků často zapomínáme na jejich sílu, která může způsobit bolestivě spálenou pokožku.

Nezapomínejte na ruce
Kromě péče o obličej bychom měli věnovat pozornost i rukám. Neměli bychom zapomínat nosit rukavice a po každém umytí si ruce důkladně utřít, vlhká pokožka se totiž vysušuje a vznikají v ní drobné prasklinky. Po umytí naneste kvalitní výživný krém na ruce. Pokud cítíte, že potřebujete přidat další rituál, nabízí se jednou týdně uklidňující zábal. Můžete si vyrobit svoji domácí směs: smíchejte olivový olej s medem nebo kosovým olejem a vmasírujte ho do pokožky, pro větší efekt lze použít i speciální kosmetické rukavice, do kterých můžete ruce s takto připravenou emulzí zabalit.

Jednoduché pravidlo 3 minut
Když se vrátíme promrzlí domů, hned nás napadne si dát horkou vanu na zahřátí. V zimním období se ale doporučuje sprcha, která je k pokožce šetrnější, vhodné je použití olejových sprchových gelů, které jsou schopné dodat chybějící ceramidy. Důležité je také „pravidlo 3 minut“, pokožku je potřeba promazat do 3 minut od koupele, dokud je pokožka ještě vláčná a schopná lépe vstřebat účinné výživné látky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Rozmarýna lékařská je známá bylinka z jižní Evropy. Dorůstá do výše až 1,5 metru, ale díky množství odrůd a snadnému zastřihování z ní můžete snadno udělat okrasný keřík a na zimu ji přenášet do domu....

Čtěte dál
Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Když se řekne kolagen, každý z nás si pravděpodobně vybaví jeho důležitou roli při fungování našeho pohybového aparátu. V poslední...

Videorozhovor