Co jsou silikony vůbec zač a proč jsou tolik oblíbenou složkou v produktech určených na péči o vlasy? Není jejich působení jen pouhý klam, který zastírá opravdovou kvalitu vlasů?
Historie používání silikonů ve vlasové kosmetice
Nejdříve se se silikony šetřilo, v 50. letech se poprvé objevily ve vlasové kosmetice jako součást spreje na vlasy. Účel byl jasný – uhladit a zkrotit zelektrizované vlasy. Postupně se silikony začaly přidávat do barev na vlasy. Právě barvení silnými chemikáliemi značně vlasy poškozovalo a silikony sloužily jako perfektní prostředek, jak je na první pohled uhladit a zamaskovat tak projevy jejich poškození. Velký boom zaznamenaly silikony s uvedením šampónů 2v1 a dokonale uhlazujících masek na trh, kde se staly hitem téměř všech drogérií a byly vidět na každém kroku i v televizních reklamách.
Jakou funkci silikony v přípravcích na vlasy plní?
Silikony mají úžasnou vlastnost dodat vlasům dokonalou hebkost a lesk. Mají schopnost uhladit a zkrotit i velmi nepoddajné vlasy. Hrají zásadní roli v kondicionérech, kde působí proti zacuchávání. Jsou nedílnou složkou různých masek a olejíčků, které zaručují regeneraci roztřepených konečků.
Výše popsané vlastnosti silikonů zní báječně, ale každá mince má i druhou stranu. Silikony jsou chemické látky, které mají klouzavou hedvábnou konzistenci. Dokáží přilnout k jakémukoliv materiálu, vyplnit rýhy, zahladit poškození a vytvořit tak iluzi dokonale hladkého povrchu. Když produkty, které obsahují silikony, používáme dlouhodobě, začínají vlasy obalovat. Postupně se na vlasovém povrchu vytvoří film, který v podstatě vlas uzavře. Vlas následně vyschne, zacuchá se, ztratí lesk.
Pod jakými názvy se silikony skrývají?
Když jsme porovnali produkty z drogerie, salonu a lékárny, zjistili jsme, že spousta výrobců od silikonů upouští v případě šamponů. V kondicionérech a vlasových maskách se stále v hojné míře vyskytují. Na obhajobu silikonů je ale nutné zmínit, že není studie, kde by byl přímo změřen a dokázán negativní dopad na vlasy. Experti se ale shodují v jednom – to, jak jsou škodlivé, záleží i na jejich rozpustnosti ve vodě. Existují totiž takové silikony, které jsou rozpustné ve vodě (naleznete je především v profesionální péči pod názvy jako Dimethicone copolyol, Hydroxypropyl polysiloxane, Lauryl methicone copolyol, silikony s předponou PEG). Takovéto látky by se na vlasech usazovat neměly, protože se vymyjí při oplachování. Horší je to s těmi, které rozpustné nejsou a ulpí vám při delším používání na vlasech, jsou to např. Cetearyl methicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Dimethiconol. A právě poslední dva zmiňované jsou bohužel velmi časté.
Jak poznám, že jsou mé vlasy „zasilikonované“?
Také si říkáte, že jsou vaše vlasy bez lesku a nedají se nijak upravit, i když používáte různé fixační spreje? Při barvení se děsíte, že se barva vůbec nepodobá té na obrázku? Možná právě vy patříte do skupiny lidí, kterým silikony nedělají dobře. Schválně se podívejte na obaly vaší vlasové kosmetiky, jestli tam ony zázračné formulky nenajdete. Je ale potřeba si uvědomit, že značně poškozené vlasy vyžadují intenzivní péči, nemusí to být tedy výhradně problém těchto látek. Alternativu nabízí přírodní kosmetika, která silikony nejčastěji nahrazuje jojobovým olejem a skvalenem. Ne všechny náhražky jsou ale účinné a nemusí vyhovovat zejména ženám, které mají kudrnaté a nepoddajné vlasy.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál