Pandemie nového typu koronaviru s sebou přinesla spoustu změn. Jednou z nich je i důkladná hygiena rukou. Časté mytí rukou mýdlem a používání dezinfekčních gelů už je nedílnou součástí denní rutiny a hygienickým návykem. Jak ale pečovat o pokožku rukou, která je touto péčí přetěžována?
I když časté mytí rukou pomáhá v prevenci před onemocněním COVID-19, na druhé straně způsobuje velké oslabení kožní bariéry. Tím se stává pokožka rukou suchá, nedokáže správně hospodařit s vodou, tudíž není dostatečně hydratovaná, je porušená a ztrácí schopnost reparace. To nahrává jiným patogenním organismům, které snáze pronikají do pokožky a mohou způsobovat zánětlivé ekzémy. Pokožka pak pne, svědí, pálí, pokud není léčena, tak praská a bolí. Ale to neznamená, že bychom měli snížit frekvenci mytí nebo se dokonce vzdát těchto „nových“ hygienických návyků.
Pro ochranu rukou ve všech směrech stačí dodržovat následující pravidla:
Myjte si ruce vlažnou vodou
Všichni víme, že jako důležitá prevence před nákazou COVID-19 je důsledné mytí rukou mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Nezapomínejme na oblast mezi prsty. Teplota vody, která vašim rukám prospívá, je vlažná, žádná vařící, ani studená. Vlažná voda nevysušuje pokožku, na rozdíl od té velmi teplé.
Hydratujte!
Hned po umytí rukou je potřeba pokožku rukou hydratovat. Nejdříve ruce řádně osušte, aplikujte větší množství krému a po chvilce vmasírujte do všech částí. Nejvhodnější jsou výživné krémy, které obnoví kožní bariéru a vytvoří tak ochrannou vrstvu před škodlivými vlivy. I tady platí jednoduché pravidlo – každý krém je lepší, než žádný krém. Ale určitě vybírejte výživné krémy, které obsahují, co nejméně složek a které jsou bez parfemace, ta často naopak pokožku rukou může dráždit.
Nebojte se aplikovat krém i po dezinfekci!
Spousta z nás si myslí, že pokud si vydezinfikujeme ruce, je nesmysl si nanést výživný krém, logicky si člověk řekne proč? Pokud se rozhodujeme, jaký dezinfekční prostředek si pořídíme, měl by obsahovat nejméně 60 % alkoholu, aby byl natolik účinný a mohl zničit virové částice. Takovéto složení ale znamená na druhé straně velkou zátěž pro pokožku našich rukou. Alkohol je známý tím, že pokožku velmi vysušuje. Nebojte se tedy nanést výživný krém i po dezinfekci rukou, tedy až potom, co budou vaše ruce suché.
Návštěva dermatologa
Pokud už teď cítíte, že vaše ruce nejsou úplně v kondici, svědí vás, máte na nich tzv. ragády (praskliny), které se vám neustále zvětšují, je načase navštívit kožního lékaře (dermatologa). Ten vám dokáže poradit, jak postupovat, dá vám antibiotické masti, nebo kortikoidy, které vám krásně rány zacelí a obnoví kožní bariéru. Není na co čekat a doufat, že se to samo spraví. U těch, kteří léčbu zanedbají, se budou tyto stavy opakovat, vzniká takový začarovaný kruh – jelikož není zacelená kožní bariéra, je prostupná pro patogenní mikroorganismy, které způsobují zánět, pokožka rukou vás svědí, škrábete ji a tím si opět narušujete kožní bariéru a vše se spouští znovu. Nepodceňujte tedy péči o pokožku rukou.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Mužská pokožka má svá specifika. Jak o ni správně pečovat?
