Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas
zdroj: Shutterstock

Čas je velká otázka priorit. Ruku na srdce – na to, na co chceme, si čas uděláme vždycky. A něčím takovým by rozhodně mělo být naše zdraví. Jak péči o něj zakomponovat do každodenní rutiny?

Ráno vstanete, vypijete kávu, nasednete do auta, abyste se přepravili do práce, kde za počítačem sedíte do pozdního odpoledne. Následuje pár kroků k vozu, který vás vrátí do místa, z něhož jste se ráno vydávali do světa – domů. Potom pohovka, televize, večeře v podobě čehokoliv, co se vám dostane pod ruku, protože si to zasloužíte – za celý den jste se nezastavili, neměli jste chvilku na to se najíst, takže to teď pochopitelně musíte všechno dohnat. Potom už se jen odkulíte do postele, kde upadnete do neklidného přerušovaného spánku, z něhož vás o pár hodin později probere budík. A je tu další den – celý ten kolotoč začíná znovu a vaše zdraví je na tom zase o kousek bídněji než předchozího dne. Co s tím?

Uvědomte si, že vy jste páni svého času
Takhle by to ale nemuselo být. My sami jsme páni svého času, svého života, a máme tu moc v něm vyčlenit čas na to, na čem nám záleží. Stačí chtít a vytrvat. Vymlouvat se je snadné. Můžeme se vymlouvat sami před sebou, můžeme se vymlouvat partnerovi, rodičům, lékařům… Můžeme se dovymlouvat až k nadváze, obezitě, cukrovce, infarktu… Ale proč vlastně? Proto, že si myslíme, že nemáme čas? A na povalování se na pohovce čas máme? Na práci čas máme? Na sledování televize čas máme? Pokud máme čas na večerní siestu u oblíbeného pořadu, určitě máme i čas na to si ráno přivstat, nasnídat se a do práce dojít pěšky. Už takové malé kroky se počítají a konáte-li je pravidelně, začínají se pozitivně podepisovat na zdraví mentálním i fyzickém.

Nehledejte výmluvy, hledejte důvody
První, co je nutné provést, abyste ve vašem úsilí vytrvali, je pojmenovat důvod, proč chcete něco změnit. Možná se chystáte na poznávací zájezd s drahou polovičkou a víte, že se jí kondicí ani vytrvalostí zdaleka nemůžete rovnat. Možná jste přibrali a oblečení vám začíná nepříjemně pnout. Nebo jste si dali předsevzetí, že ujdete najednou několik kilometrů, i když jste na to doteď nebyli zvyklí. Možná vás bolí klouby a lékař vám doporučil zhubnout. Možná vám vadí, že se při chůzi do schodů zadýcháváte. Každý má své důvody, formulujte si vlastní a vždy, když budete mít chuť se vším skončit a zabřednout do starých zvyků, vzpomeňte si na to, proč to všechno děláte. Váš důvod vás udrží nad vodou.

Začněte chodit
Důležité je, aby se pro vás pohyb stal samozřejmostí a běžnou součástí života, jako například jízda autem nebo městskou hromadnou dopravou. Chůze je pro člověka nejpřirozenější a také nejefektivnější pohyb. Skvělé je, že nepotřebujete nic kromě kvalitních bot. Neomezuje vás doba ani cena, chůze nevyžaduje žádné speciální pomůcky. Začněte tím, že budete postupně nahrazovat vzdálenosti, které jste zvyklí překonávat autem, výtahem a podobně, po svých. Začněte chodit pěšky z práce, do práce nebo tam i zpátky. Postarejte se o to, abyste nohy začali vnímat jako nejspolehlivější dopravní prostředek. A co je nejdůležitější: dělejte to pravidelně. Choďte každý den. Nemusí to být desítky kilometrů, počítá se každý krok – a nemusí jich být přímo 10 tisíc, jak se často doporučuje. Jedná se o mýtus, který údajně v polovině 60. let určením náhodného čísla pro marketingovou propagaci počítadla kroků určil jeden japonský obchodník. Podle odborníků je doporučené denní množství kroků individuální a pohybuje se mezi 5–8 tisíci.

Staňte se cyklistou
Některé vzdálenosti jsou pro pěší turisty příliš velké. Pro efektivní a rychlé přemísťování mezi pracovními jednáními nebo jinými pochůzkami potřebujete rychlejší dopravní prostředek než vlastní nohy. Když máte čas a chcete vyrazit na výlet, vlastní nohy vás také nedostanou na všechna místa, kam byste se chtěli podívat. Proto je čas přibrat do hry dalšího přítele – kolo! Jízda na kole je jedním z nejlepších fyzických aktivit – šetří klouby, posiluje hýždě, stehna i zadní stranu stehen, cvičí kondici a vytrvalost, podporuje hubnutí a pomáhá si uvědomit správné držení těla. Kolo je kromě toho skvělý dopravní prostředek – dopraví vás do práce, na schůzku, na výlet… Dejte mu šanci a uvidíte, že se ho nebudete chtít vzdát!

Motivujte se – stáhněte si aplikaci
Různé pohybové aplikace jsou dnes velkým hitem. Má to svůj důvod – pomáhají vám vytrvat ve vyvíjeném úsilí. Tím, že monitorují vaše výkony a zobrazují dosažené výsledky, podávají důkazy o tom, jak se vám daří a že se vaše snažení vyplácí. Můžete se těšit z toho, co jste už dokázali, a za pomoci různých výzev či programů pracovat na dalším zlepšování. Aplikace může fungovat jako motivační faktor, svým způsobem i jako virtuální trenér a také vám poskytne nadhled a vhled do toho, jak se hýbete během dne. Pokud pohyb zanedbáte, připomene se, pokud například překročíte denní doporučenou dobu nebo počet kroků, pochválí vás. Všímá si vás, pomáhá, motivuje.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky, sáhne právě po karobu. Ovšem sám o sobě má mnoho cenných látek, pro které...

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor