Převrat v péči o pokožku – méně je více, hýčkejte si svůj kožní mikrobiom!

Převrat v péči o pokožku – méně je více, hýčkejte si svůj kožní mikrobiom!

Už dávno neplatí, že je potřeba dodržovat velmi pečlivou hygienu a užívat širokou škálu dezinfekčních prostředků tak, abychom vymýtili co nejvíce mikroorganismů, které na naší pokožce žijí. Je tomu přesně naopak – měli bychom si je hýčkat!

Probiotika jsou často spojována s blahodárným účinkem na naši střevní mikroflóru. Dle nejnovějších trendů se ale začínají přidávat i do různých pleťových krémů. I tady mají velmi podobnou funkci – starají se o náš kožní ekosystém, o bakterie, které jsou nedílnou součástí naší pokožky.

Kožní mikrobiom
Pod pojmem kožní mikrobiom si můžeme představit společenstvo mikroorganismů, které jsou okem nepostřehnutelné a obývají naši pokožku. Tvoří ho více než stovka miliard bakterií, virů, kvasinek a u každého člověka je jeho podoba naprosto unikátní. Zdravá pokožka se vyznačuje právě tím, že tyto mikroobyvatelé žijí v rovnováze a podílí se tak na ochranné funkci pokožky. Jakmile je tato rovnováha narušena, například přílišnou nebo nesprávnou hygienou, začínají se objevovat problémy. Už od našeho dětství nás všichni nabádají, že se musíme proti nim chránit, představujeme si je jako špínu, nebo něco, co na naši kůži nepatří. Mikrobiom je ale naopak potřeba si maximálně hýčkat a pečovat o něj. Jeho složení přímo ovlivňuje i to, jestli budeme mít atopický ekzém, akné, citlivou a zarudlou pokožku, suché šupinky, nebo naopak, jestli naše pleť bude alabastrově bílá a v perfektním stavu.

Důležitá je harmonie
Mikrobům je zcela jedno, zda se člověk narodí s mastnou, či suchou pokožkou. Umí oba protipóly vyvážit, držet projevy jednotlivých nedokonalostí pod kontrolou, ale to pouze v případě, pokud nedojde k vychýlení z rovnováhy. Pokud je ale rovnováha narušena, začínají se objevovat první problémy. Drobné záněty, podráždění, zarudnutí, pupínky, svědění, šupinky. Mikrozáněty dokonce stojí i za pigmentovými skvrnami a předčasným stárnutím pokožky. Jakmile budete mít kožní mikroflóru v harmonii, budete mít zdravou a krásnou pleť bez ohledu na to, co ji na začátku trápilo.

Probiotika v kosmetice
Kosmetické novinky obsahují živé bakterie, extrakty z nich a dále látky, které podporují aktivitu mikrobiomu. Často objevíte produkty, které budou označeny jako „probiotic“ nebo budou mít ve složení kouzelné slůvko „fermented“. Fermentuje se spousta přírodních látek, v laboratořích se nechává zkvasit rýže, zelený čaj, mořské řasy, borovice, ženšen. Kvasinky naleznete všude, od odličovacích produktů, přes různé hydratační esence, zpevňující séra až po denní, noční krémy a masky. Nejvíce fermentovaných produktů naleznete v korejské kosmetice, která se považuje za jednu z nejkvalitnějších na světě.

Hýčkejte si svůj kožní mikrobiom
Probiotika ušla dlouhou cestu. Však si vzpomeňte, co používáte jako poslední záchranu na sluníčkem spálenou kůži – obyčejný bílý jogurt. Stejně jako si hlídáme, co jíme, je zásadní, čím krmíme náš kožní mikrobiom. Existují dlouholeté studie o pozitivním vlivu laktobacilů na žaludek a střeva. Když jíte probiotika v kapslích a jogurt se živými kulturami, děláte pro svoje zdraví skvělou věc. To samé platí i o kožních mikroobyvatelích. Je důležité si uvědomit, že nestačí používat jen krémy s obsahem probiotik. Adekvátní hygiena je ještě důležitější – ani moc, ani málo. Agresivní a antibakteriální produkty nás dostaly do stavu, kdy je naše kůže mnohem křehčí, narušili jsme si vlastní kožní ekosystém. Ano, musíme pleť zbavit veškerých nečistot, prachu, make-upu a UV filtrů, ale za použití šetrných produktů, které zachovají rovnováhu pH pokožky i našeho mikrobiomu. Pro všechny typy pletí platí, že je potřeba hýčkat si bakterie, které žijí na vaší pokožce a ony se vám za to odmění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je malým zázrakem v kelímku a pomůže i tam, kde byste to možná nečekali. Rozhodně se vyplatí ji mít doma. V čem tkví její všestranné účinky? Kdy a na co je možné ji použít?

Čtěte dál
Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro chemický peeling

Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro chemický peeling

Chemický peeling je zákrok, který patří výhradně do rukou odborníka. Pro koho je vhodný a především, jaké problémy vyřeší a s čím vám...
Pleťové oleje: efektivní náhrada luxusních krémů

Pleťové oleje: efektivní náhrada luxusních krémů

Pleťové oleje jsou oblíbené. Není divu, jsou efektivní a nabízí spoustu výhod včetně mnohonásobně nižší ceny. V čem spočívá podstata...