Svěží vůně citronu, jemná chuť a všestranné pozitivní účinky na náš organismus. Citronová tráva je trvalkou, o jejíchž přednostech se moc nemluví. Její vůni si často užíváme prostřednictvím kosmetiky, už méně se nám ale dostává do našich jídelníčků. To je velká škoda a proto bychom vám ji rádi představili v jiném světle.
Citronová tráva, které mnoho lidí už neřekne jinak než lemongrass, je původem z tropických oblastí Asie. Vy si ji ale můžete pohodlně pěstovat i doma v květináči nebo na zahrádce na záhonku. Nepotřebuje nic víc než slunce, bohatou půdu a spoustu vody. Příjemná citrusová chuť připomíná léto a pohodové teplé večery, není ale tak trpká jako citron a je o poznání sladší. I to je důvod, proč bývá často užívána v asijské, zejména v thajské kuchyni. V Indii je zase od nepaměti používána pro své léčivé účinky a je stálicí ájurvédské medicíny.
Bylinkový čaj z citronové trávy
Citronovou trávu si můžete přidat jak do pokrmu, tak si z ní připravit čaj. Trávu stačí nakrájet, umístit do kastrůlku s vodou, přivést k varu a povařit 10–15 minut. Ujistěte se, že bude celá ponořená. Výsledkem bude přírodní bylinkový čaj pro vaše zdraví.
Co všechno můžeme od pravidelného pití čaje z citronové trávy očekávat?
1. Podpora trávení
Chladivá energie citronové trávy pomáhá zklidnit žaludek a udržuje trávicí funkce v normálu. Obsahuje citral, který pomáhá správnému trávení. Proto je výhodné popíjet čaj z citronové trávy např. po večeři. V tradiční čínské medicíně představuje se používá na všechny žaludeční problémy, a také pro zmírnění nadýmání a odeznění zácpy.
2. Velké množství antioxidantů
Takto připravený čaj je nabitý antioxidanty. Pomáhá při odvádění odpadních látek z těla a uvolňuje zadržování tekutin.
3. Regulace vysokého krevního tlaku
Vysoké množství draslíku pomáhá snižovat krevní tlak. Podporou krevního oběhu zároveň napomáhá čištění jater. Zároveň omezuje vstřebávání cholesterolu ze střev, čímž podporuje celkové zdraví srdce.
4. Zrychlení metabolismu
Citronová tráva je skvělým doplňkem zdravého jídelníčku. Zlepšuje trávení, čímž zrychluje metabolismus. Ve zprávě zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition v roce 2013 se uvádí, že polyfenoly nacházející se v rostlinách-bylinách a obsah kofeinu v čaji zvyšují využití energie a to nejen podpořením oxidace mastných kyselin. Jinými slovy, pravidelné pití lehce stimuluje metabolismus a nenechá ho zahálet.
5. Proti nachlazení i chřipce
Antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky citronové trávy pomáhají v boji s nachlazením i s virovou chřipkou. Chcete se např. zbavit protivného hlenu? Uvařte si citronovou trávu společně s hřebíčkem, špetkou kurkumy a čajovými lístky. Pro zmírnění projevů nachlazení ji zase nakombinujte s lístky tulsi čaje a kardamomem. Jedná se o směs využívanou v ájurvédské medicíně.
6. Zmírnění menstruačních bolestí
Uklidňující účinky citronového čaje poskytují úlevu od menstruačních bolestí.
Diabetici, těhotné a kojící ženy pozor
Přeci jen jedno upozornění na závěr. Je známo, že citronová tráva snižuje hladinu cukru v krvi. Diabetici by proto její konzumaci raději měli konzultovat s lékařem. Stejné doporučení se týká i těhotných a kojících žen. Ty by se konzumaci citronové trávy měly vyhnout kvůli působení některých v ní obsažených látek.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál