Vzhledem k tomu, že delta mutace přináší nový nárůst případů, včetně zvyšujícího se počtu průlomových infekcí u plně očkovaných, zaměřila se pozornost odborné veřejnosti na potřebu další dávky proticovidových vakcín.
Nové údaje totiž naznačují, že i když se současné vakcíny v boji s koronavirem SARS-CoV-2 osvědčily, tak ochrana, kterou nabízejí, může po nějaké době odeznít. Konkrétně jde o výzkum provedený v Izraeli, v němž vědci prověřovali účinnost nejužívanějších vakcín typu mRNA od společností Pfizer-BionTech a Moderna.
Očkovaní v lednu měli dvakrát vyšší pravděpodobnost nákazy
Podle zjištění, jež jsou ve studii popisována, se delta v Izraeli začala šířit počátkem letošního léta a už tehdy existovala korelace mezi obdržením vakcíny v dřívějším termínu a proběhnutím průlomové infekce. Například u pacientů očkovaných v lednu byla více než dvakrát vyšší pravděpodobnost nákazy průlomovou infekcí než u jedinců očkovaných v dubnu.
U někoho ochrana klesá už po půl roce
I když se tedy ukazuje, že mRNA vakcíny chrání před nakažením až z 94 %, hovoří nyní vědci o tom, že podle toho, co bylo vidět v Izraeli, se tato ochrana u některých lidí začíná zhruba po šesti měsících vytrácet. Důkazy o tom, proč může některým lidem ochrana klesnout již po relativně krátké době od aplikace vakcíny, je sice třeba ještě podrobit dalšímu zkoumání, na druhé straně není dobré brát je na lehkou váhu. Izrael proto začal již na počátku srpna nabízet určitým skupinám lidí třetí dávku vakcíny. Jedná se zejména o rizikové pacienty, zdravotníky a lidi nad 50 let.
Jak poznat, že imunita slábne
Nešťastné je, že neexistuje snadný způsob, jak zjistit, zda imunita proti covidu-19 skutečně slábne. Imunita totiž představuje více-faktorovou záležitost, o níž nevypovídá pouze množství protilátek v krevním oběhu. Existuje také buněčná imunita, kterou je velmi obtížné změřit. A nejvyšší výzvu pro vědce přitom stále představuje samotný nový čínský koronavirus, který se stále vyvíjí a mutuje, čímž je nutí k tomu, aby jednali za pochodu. Zástupci společnosti Pfizer už ale pro americký FDA potvrdili, že data, která viděli, naznačují, že třetí dávka jejich vakcíny podnítí zvýšení hladiny protilátek výrazně převyšující hladinu pozorovanou po aplikaci druhé dávky. To zní pro lidstvo nadějně.
Kdy má člověk nárok na třetí dávku
V Česku dostalo koncem srpna třetí dávku vakcíny několik lidí, šlo především o jedince z rizikových skupin, zejména o pacienty po transplantacích. U nás se třetí dávka doporučuje lidem nad 60 let, tedy seniorům, klientům v sociálních pohybových zařízeních, dále chronickým pacientům, zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Nárok na ni ale bude mít každý, kdo o ni projeví zájem.
Co musíte splnit a kdy se spustí registrace
Pro všechny přitom platí jedna podmínka – osoba, která se rozhodne jít na druhé přeočkování, tedy na třetí dávku vakcíny, musí mít nejméně osm měsíců po dokončené vakcinaci. Registrace k třetí dávce se spustí 20. září na stránkách ceskoockuje.cz Očkovat se bude vakcínami Moderna a Pfizer, které mohou jako třetí dávku dostat i jedinci naočkovaní AstraZenecou, jako druhou dávku je mohou přijmout ti, kteří absolvovali aplikaci jednodávkové vakcíny od Johnson&Johnson.
Zdroje: www.seznamzpravy.cz, health.clevelandclinic.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování
Při cestování do tropických oblastí je důležité mít na paměti riziko tropických nemocí. Tyto nástrahy jsou specifické pro určité regiony a mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Preventivně se nabízí...
Čtěte dál