Od doby, co covidová pandemie začala, hledají lidé domácí prostředky, které je před propuknutím nemoci covid-19 ochrání. Objednávání ivermektinu navzdory nepotvrzené účinnosti vystřídala další metoda a sice kloktání jódu, který si někteří dokonce aplikují přímo do nosu. Nejúčinnější prevence, tedy vakcína, je přitom na dosah ruky. Stačí po ní sáhnout.
Žijeme ve věku, kdy hloupost vzkvétá více než kdykoliv dříve. Google je ten nejlepší doktor a sociální sítě umožňují veřejné vyjádření těm, kterým by se v tomto směru hlasu nikdy nedostalo. Dnes si každý myslí, že je expert na všechno, že všemu rozumí, protože stačí přečíst si pár článků na internetu. A pokud řeknete, že jste „četli studii“, jste už úplně za vodou, protože budete vypadat velmi sofistikovaně (a nikdo přeci nemusí vědět, že jste si přečetli jen článek, který onu studii zmiňuje, či snad jen titulek, který vypadal zajímavě).
Proč mají dezinformace a hoaxy žně
V takovémto ovzduší se bohužel daří různým dezinformacím a hoaxovým zprávám slibujícím buď rychlou a spolehlivou prevenci proti covidu-19 nebo hned přímo léčbu (pokud ovšem věříte, že nějaký covid vůbec existuje a že za tím vším nestojí touha zednářů podmanit si svět). V letních měsících v tomto směru vedlo přesvědčení, že před covidem vás ochrání ivermektin, veterinární i humánní přípravek proti parazitům jako jsou vši nebo zákožky.
Černý trh bujel, prodávaly se nevhodné veterinární přípravky s obsahem ivermektinu, a to přesto, že nikde na světě nebyl jako prostředek prevence či léčby covidu-19 schválen (Evropská léková agentura EMA jej později v tomto smyslu schválit nedoporučila pro nedostatek odpovídajících důkazů a pro riziko toxicity). Potom ale přišel nový trend. Kloktat si jódem nebo si s ním vyplachovat nos.
Co je jodovaný povidon
Jodovaný povidon je pracovní název pro běžný dezinfekční prostředek, který většinou znáte jako Betadine. Tedy kožní roztok, antiseptikum, které se používá ke sterilizaci kůže, k péči o rány v rámci domácího i lékařského ošetření, využívají jej i chirurgové. Seženete ho v lékárně. A jakýsi pseudolékař na twitteru jednoho krásného dne prohlásil, že pokud chce někdo předejít nakažení covidem, má si kloktat Listerinem a nos si proplachovat betadinem. Lidé se toho samozřejmě chytli a začali se zajímat. Kloktáním Listerinem jistě nic nezkazíte, neměli byste se na tuto proceduru ale spoléhat jako na prevenci. A jak je to s tím Betadinem?
Co říkají fakta
Výsledky některých výzkumů naznačují, že kloktání jodovaným povidonem může snížit výskyt viru SARS-CoV-2 v nose a ústech u lidí, u nichž již nemoc covid-19, kterou způsobuje, propukla. Neexistují ale žádné důkazy o tom, že vás může zachránit před samotným nakažením.
Data ze studie zveřejněné v únoru v americkém recenzovaném lékařském časopise JAMA ukázala, že dospělí s covidem-19, byli poté, co si po pět dní čtyřikrát denně kloktali a vytírali nos jodovaným povidonem, měli posléze menší virovou nálož. Účastníků bylo 24 a ne všichni si kloktali a vytírali jodovaným povidonem, nicméně u těch, kteří tak činili, se vyskytly i nežádoucí účinky – u 42 % jedinců se rozvinula dysfunkce štítné žlázy, ačkoliv po ukončení studie se situace zase zlepšila. Jedinci si také stěžovali na nepříjemné brnění v nose.
Vědci došli k závěru, že užívání jodovaného povidonu může u dospělých s mírním a středně těžkým průběhem covidu-19 snížit virovou nálož, přesto nezískali potvrzení, že by užívání roztoku změnilo dynamiku viru co se přenosu týče. To nakonec vedlo k tomu, že výzkumníci napsali, že užívání přípravku nemělo na množství viru, co mají lidé v těle, žádný vliv. I po ukončení léčby v nich zůstal. Jen se snížila jeho koncentrace v ústech a nose.
Jaká je nejlepší prevence
Objevily se i jiné zajímavé studie hovořící o různých účincích Betadinu na SARS-CoV-2, nebyly ale dokázány a potvrzeny v praxi, proto nebyl jodovaný povidon uznán jako efektivně fungující a bezpečné léčivo pro prevenci nebo léčbu covidu-19. Dopadlo to tedy podobně jako s ivermektinem. Dalo by se říci výkřik do tmy. Jednu možnost prevence, která byla prověřena hned několika klinickými studiemi, a mnohé další stále probíhají a probíhat budou, je aplikace vakcíny proti covidu-19. Vakcína je fungující, bezpečná a dostupná a v současné době není lepší prevence. Bonusem očkování navíc je, že nechráníte jen sebe, ale i ostatní. Každý očkovaný se podílí na dosažení kýžené kolektivní imunity, která jediná nás zbaví stále trvající pandemie covidu-19.
Zdroj: prevention.com, sukl.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování
Při cestování do tropických oblastí je důležité mít na paměti riziko tropických nemocí. Tyto nástrahy jsou specifické pro určité regiony a mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Preventivně se nabízí...
Čtěte dál