Od začátku pandemie se vedle typických covidových symptomů jako je ztráta chuti či čichu objevují i méně obvyklé, jako covidový prst na noze nebo vyrážka. Momentálně převládající varianta omikron se ale od těch předchozích značně liší a přináší další specifické příznaky, zejména svědění očí.
Zatím se zdá, že mutace omikron je sice o moc nakažlivější, než její předchůdkyně, za to hostitelské tělo napadá o poznání mírnějším průběhem. Odlišná ale není jen v tom, jak se s ní lidský organismus vyrovnává, specifické jsou rovněž příznaky, pro jejichž netypičnost je mnohem těžší nesplést si ji s chřipkou nebo jakoukoliv jinou virózou.
Jaké jsou příznaky omikronu
Podle dosavadního vývoje událostí se vědci zatím přiklánějí k názoru, že pro variantu omikron je typických pět hlavních příznaků – jedná se o rýmu, bolest hlavy, bolest v krku, únavu a kýchání, tedy symptomy, jimiž se ohlašuje i běžná chřipka. Objevit se může i nevolnost a těžkost po jídle spojená se ztrátou chuti k jídlu, což může být kvůli riziku podvýživy rizikové zejména pro seniory. Ve všech případech je proto v situaci, kdy jsou symptomy obtěžující, rozumné provést si test nebo se na něj objednat, abyste zjistili, co vám skutečně je a zda nemůžete nakazit ostatní.
Zasahuje koronavirus oči?
Výsledky některých výzkumů naznačují, že předchozí mutace nového čínského koronaviru u některých jedinců způsobovaly konjunktivitu neboli růžové oko, což je infekce spojivky nebo průhledné membrány vystýlající oční víčko a pokrývající bílou část oka. Může způsobit příznaky jako je zarudnutí oka, svědění, slzení a výtok. Objevilo se několik informací o pacientech, u nichž varianta omikron způsobuje svědění očí.
Proč může omikron napadnou spojivku
Objevilo se několik informací o pacientech, u nichž varianta omikron způsobuje svědění očí. Na základě předchozích zjištění to podle vědců rozhodně možné je. „Mnoho respiračních virů může napadnout i spojivku oka,“ potvrdil magazínu Prevention Amesh Adalja, odborník na infekční choroby z amerického Johns Hopkins Center for Health Security. S ním souhlasí Tatevik Movsisyan, šéf Advanced Ocular Care Service na Ohio State University College of Optometry, který poukázal na to, že SARS-CoV-2, virus způsobující COVID-19, „je virus, který, jak se zdá, ovlivňuje mnoho systémů.“ To všechno sice naznačuje potenciál omikronu oko napadnout, badatelé se ovšem zatím shodují v názoru, že svědění očí za jeden z typických příznaků omikronu považovat nelze.
Co dělat, pokud svědění očí zaznamenáte
Jak tedy jednat, pokud vás v plném zdraví začnou svědit oči? Podle doktora Adalji se v případě, že nemáte jiné výše popsané příznaky, nemusí jednat o důvod k domněnce, že trpíte omikronem a svědění očí je tedy nejspíš způsobeno něčím úplně jiným. „Je totiž nepravděpodobné, že by se svědění očí jako symptom omikronu vyskytlo izolovaně,“ vysvětlil lékař s tím, že jiná je situace, v níž se přidá kašel, ucpaný nos nebo rýma. Potom rozhodně stojí za to si udělat test, nebo se na něj objednat, abyste zjistili, zda vás skutečně nepostihl omikron.
Jak očím ulevit
Rozhodně si je nemněte, to by obtíže jen zhoršilo, navíc byste zvýšili potencionální riziko, že skrze dotyk prstů nakazíte ostatní, jedná-li se skutečně o omikron. Pro zklidnění podrážděných očí se vyplácí používat volně prodejné kapky známé jako umělé slzy, případně zkusit přikládání studených obkladů na zavřená víčka, což by mělo napomoci ke zklidnění zánětu. Rozhodně s nikým dalším nesdílejte ručníky na obličej a ruce nebo povlaky na polštáře. Svědění by mělo ustoupit v případě covidu i jiného důvodu, pokud jste ovšem covid prodělali a potíže přetrvávají, navštivte očního lékaře.
Zdroje: prevention.com, cnn.iprima.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Tymián – nejlepší bylina při dýchacích obtížích
Tymián je druh rodu mateřídouška. Možná roste i na vašem záhonku, aniž byste tušili, jaký poklad v něm vlastně máte. Nejrozšířenějším druhem je tymián obecný, známe však asi 50 druhů tymiánu, které se...
Čtěte dál