Cestování může být náročné, zvláště leteckou dopravou. V dnešní covidové době bývá těžké se uvolnit a cítit se bezpečně, ať už letíte za prací nebo zábavou. Jak změnit cestování v letadle na příjemný zážitek, při němž potěšení z cesty převáží obavy z možných rizik?
Jedním z klíčů k úspěchu je v případě letecké dopravy bezesporu příprava. Neponechte nic náhodě a ujistěte se, že si na palubu vezmete všechno, co byste mohli potřebovat, a co povolují podmínky přepravní společnosti. Týká se to nejen léčiv, ale také občerstvení a nápojů nebo dezinfekce. Poté, co projdete bezpečnostními kontrolami, si zpravidla již můžete zakoupit pití, jídlo nebo vyndat dezinfekci z pytlíku. Nezapomínejte ani na respirátor a raději si jich přibalte několik navíc.
Na co dalšího myslet?
- Absolvujte očkování proti nemoci covid-19, které vás z velké části chrání před onemocněním, nebo alespoň před těžkým průběhem.
- Není špatné absolvovat do toho i očkování proti chřipce, které má potenciál účinky toho covidového znásobit. To je postup, který se doporučuje například zdravotnickým záchranářům, kteří do styku s nemocnými přicházejí prakticky denně a prakticky nonstop.
- Aby vás let nadmíru nevyčerpal, zkuste si před ním pořádně odpočinout, zdravě jíst a zavodnit organismus. Silné a zdravé tělo snáze odolá patogenům, které na něj zvenku útočí.
- Vezměte si s sebou knihu, abyste se během letu zabavili, pokud letíte sami. Pokud letíte s partnerem, můžete si zahrát třeba karty.
Na co myslet v letadle
- Než se usadíte a připoutáte se, vyčistěte sedadlo, bezpečnostní pás a stolek dezinfekčním ubrouskem. Měli by to dělat zástupci přepravní společnosti, ale ne vždy k tomu dochází, proto na ně v tomto směru raději nespoléhejte a zařiďte se sami.
- Pokud potřebujete použít světlo, větrák, nebo pokud jdete na toaletu či se zkrátka dotknete jakéhokoliv cizího povrchu, nezapomeňte si potom vydezinfikovat ruce.
- Abyste zmírnili tlak vzduchu, který se v letadle nejsilněji mění při startu a přistání, a předešli nepříjemným pocitům v uších, vezměte si špunty do uší, často polykejte, žvýkejte žvýkačku nebo cucejte bonbón. Pokud míváte potíže s ušima, poraďte se o vhodném postupu s lékařem.
- Ve vysokých nadmořských výškách, v nichž se letadla pohybují, bývá velmi suchý vzduch. Abyste zmírnili potíže s dýcháním, polykáním a kašláním, pijte hodně a vyhýbejte se kofeinovým a alkoholickým nápojům, které dehydrataci organismu zvyšují.
- Pro eliminaci rizika vytvoření krevní sraženiny a v krajním případě hluboké žilní trombózy se zkuste během letu párkrát protáhnout – jde to pěkně i v sedě, případně si vezměte kompresní ponožky, pokud vám to lékař doporučí.
- Aby vám nebyla zima a abyste nenachladli, vezměte si s sebou do kabiny o vrstvu oblečení navíc, může se jednat i o deku, šátek nebo šálu.
Jak se chovat po přistání
- Dobře se vyspěte,
- vyhněte se požívání velkého množství alkoholu,
- jezte vyváženě a střídmě, nepřejídejte se
- hýbejte se.
Co dalšího zvážit
- V případě těhotenství, chronické nemoci nebo jiných zdravotních obtíží je nutné se před letem o vhodném postupu domluvit s příslušným ošetřujícím lékařem.
- Pokud jste handicapovaní, zajistěte si asistenci.
- V případě, že s sebou potřebujete vzít kyslík, sdělte to letecké společnosti předem a dohodněte se na podmínkách a případném postupu.
- Mějte na paměti, že je nebezpečné létat po určitých činnostech. Příkladem může být potápění, po němž musíte počkat 12–24 hodin.
- Buďte si vědomi svého okolí. Chovejte se ohleduplně k sobě i ostatním. Dodržujte 3R, hlídejte si svoje věci.
Zdroj: familydoctor.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Poslech vážné hudby vám pomůže snížit krevní tlak, zlepšit spánek a nebo vylepšit vztahy, tvrdí vědci
Klasická hudba je více než jen příjemným hlukem na pozadí, podle výsledků četných studií může dokonce významně prospět lidskému zdraví. Jak mohou Mozart, Vivaldi, Beethoven a další podpořit vaši vitalitu...
Čtěte dál
Toxičtí lidé: Jak je rozpoznat a nechat je ze svého života odejít?

Cesta k nulovému odpadu: Co všechno může udělat každý z nás?

Omikron vs. zero-Covid: Jak dlouho může Čína vydržet a je tohle ta správná cesta?

Způsoby, jak být více aktivní: Malé kroky, které vás dostanou tam, kam potřebujete

Jak zhubnout podle zásad ájurvédy? Tisíce let ověřené postupy vám pomohou získat rovnováhu

Své štěstí máme ve vlastních rukou. Jak se k němu dopracovat?

Teorie nudy: americký psycholog tvrdí, že nuda vás může i zabít

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: „Opakujeme chyby z minulosti, vládní rozvolňování je unáhlené…“

Svědění očí jako příznak nakažení variantou omikron

Bulletproof coffee: Káva, která chutná, zasytí a neuvěřitelně nakopne

Proč se lidem tak dobře pracuje v kavárnách
