Naše pleť se ještě nestačila vzpamatovat z tropických teplot, které ji zatěžovaly přes léto. A už zase se musí vyrovnávat s nástupem podzimu, který pomalu přejde do zimních plískanic. To pro ni není nic příznivého. Změny teplot způsobují vysušování a pleť zatěžují. Jak uchovat vyrovnanou kožní hydrataci?
Proč je vaše kůže suchá?
Kůže, která postrádá hydrataci zvenku i zevnitř, je suchá, drsná a stává se méně pružnou. Může být vysušována po vystavení nepříznivým teplotním podmínkám. Takže suchou pokožkou trpíte více v chladných a větrných dnech. Vliv na stav kůže mohou mít také kosmetické produkty, které používáte. Příliš agresivní mýdla nebo peelingy narušují přirozenou ochrannou vrstvu kožního mazu a díky tomu se stává kůže náchylnější a zranitelnější. Suchá kůže je běžnější se vzrůstajícím věkem, protože žlázy, produkující kožní maz jsou méně aktivní. Na suché pokožce se také viditelněji objevují vrásky. Kromě jmenovaných faktorů je problém vysoušení pokožky spojovaný také s kožními onemocněními jako ekzémy, lupénka nebo hypotyreóza.
Důležitost zachování ochranné kožní vrstvy
Podíváte-li se na pokožku pod mikroskopem, uvidíte tenký ochranný film, tvořený z tukových složek a vody. Tukové složky pochází převážně z kožního mazu, produkovaného žlázami kožní vrstvy dermis. Když se tento přirozený ochranný film změní, pokožka se vysuší, protože voda přítomná v kůži se odpařuje rychleji. Proto je potřeba pokožce doplňovat potřebnou hydrataci pomocí zvlhčujících krémů, pleťových vod a napomáhat tak zvenku podpořit ochrannou kožní bariéru. Správně zvolená pleťová péče dokáže velmi kvalitně hydratovat a zároveň chrání pokožku před předčasným stárnutím.
Jak uchovat vyrovnanou kožní hydrataci?
Ať už bojujete se suchými rty, dekoltem, kůží na těle nebo pokožkou obličeje, alfou a omegou pro vás bude kromě vyváženého pitného režimu také správně zvolená kosmetika. Upřednostněte mýdla a sprchové gely bez alkoholu. V péči o pleť zkuste místo krémů používat kvalitní olejová séra a rostlinné oleje, které pomohou pokožce získat hebkost a vláčnost. Pokud nevíte, po kterém oleji sáhnout, zkuste jako jistotu arganový olej, kaméliový olej nebo brutnákový olej. Brutnákový olej je bohatý na omega-6 mastné kyseliny a je vhodný pro suchou nebo atopickou pleť, zjemní ji a dodá jí pružnost a vyrovnaný tón.
Oblíbený arganový olej je bohatý na vitamín E, který je důležitý pro zachování celkové kožní elasticity a zároveň představuje dobrý zdroj antioxidantů, které bojují proti známkám stárnutí pleti. Pomáhá regenerovat hydrolipidový film a chrání pokožku před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí jako chlad nebo vítr. Arganový olej vyniká opravdu skvělou kožní snášenlivostí. Lze jej efektivně používat na obličej i dekolt. Kaméliový olej je skvělý nejen pro zvláčnění, ale také pro výživu pokožky. Pokud trpíte suchými rty, určitě mějte po ruce kvalitní bambucké máslo. Můžete s ním také vařit exotickou kuchyni.
Zavlažte pokožku
Suchá pokožka potřebuje zavlažovat zevnitř i venku. Kupte si nekonzervované hydroláty, které fungují jako úžasný prostředek tonizace i celkového osvěžení. Můžete je používat na tělo, pleť i vlasy. Pro suchou pokožku jsou skvělé hydroláty z růže damašské, chrpy, neroli, kadidla nebo také heřmánku lékařského. Jemně provoní a můžete je používat také do domácích jílových masek, pro suchou pokožku je míchejte třeba s kaolínem. S růžovým hydrolátem si můžete připravit třeba domácí lokum nebo jej přidat do křehkých máslových sušenek.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál