Jsou všude kolem nás, přebývají dokonce i v našich tělech. Některé jsou přátelské a pomáhají nám, jiné naopak škodí a ohrožují, mnohdy i na životě. Existují bakterie, které mohou vyvolat různé nemoci, k jejichž efektivní léčbě je nutná rychlá detekce. Které bakterie dokáží v těle člověka natropit pořádnou paseku?
Poslední měsíce všechny zaměstnává především nový čínský koronavirus SARS-CoV-2 způsobující virové onemocnění známé pod názvem covid-19. Tento virus ovšem není jediným nebezpečím, které na nás číhá, pořád jsou tu také bakterie, z nichž některé se umí připlížit nepozorovaně, ale uškodit velmi moc. Způsobují nemoci, které při včasném zásahu nemusí zanechat trvalé následky, v případě neléčení ale mohou ohrozit i smrtelně. O které bakterie se jedná?
1. Acineobacter baumannii
Jedna z nejodolnějších bakterií současnosti. Ročně kvůli ní zemřou tisíce lidí. Vytváří totiž protilátky, které odolávají působení léků. Nalezení efektivněji působících léčiv užitečných v boji s touto proradnou bakterií je proto nyní mezi prioritami vědců pracujících v laboratořích. Napadení organismu touto bakterií začíná agresivní pneumonií (zápal plic) doprovázenou infekcí močových cest.
2. Pseudomonas aeruginosa
Zrádný patogen, jehož symptomy se různí, z toho důvodu bývá obtížné jej identifikovat. Infekce může začít lehkou dermatitidou nebo požitím kontaminované vody. Současně bývá příčinou plicních komplikací a silných infekcí u osob, které se potýkají s napadením ještě dalším virem.
3. Enterobacteriaceae
Patří do rodiny mikroorganismů postihujících nemocemi trávicí trakt a vylučovací systém, tedy jinými slovy žaludek a střeva. Ve skupině těchto nebezpečných bakterií se nacházejí původci infantilní gastroenteritidy, salmonely, břišního tyfu a úplavice. V dobách morových ran si tyto nemoci vyžádaly velký počet lidských životů. Problém je, že mnohé z těchto bakterií do dnešních dní odolávají působení penicilinu.
4. Enterococus faecium
Běžně koexistuje v lidských střevech, hravě se ale může proměnit ve velmi škodlivé činidlo. Tato bakterie je zodpovědná za nemoc známou jako neonatální meningitida. Jde o infekci způsobující bolesti hlavy, ztuhlost krku, horečku a fotofobii (nesnášenlivost světla, světloplachost). Enterococus faecium má tendence odolávat léčbě, proto má nalezení vhodné medikace rovněž vysokou prioritu, i když se nenachází přímo na vrcholu seznamu.
5. Campylobacter
Mluvíme o hlavním nositeli otravy jídlem na světě. Infekce vyvolaná touto bakterií se projevuje zvracením, průjmem, horečkou a bolestí břicha, může způsobit artritidu a Guillain-Barrého syndrom (autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu). Naštěstí perfektně reaguje na léčbu konvenčními antibiotiky. Na druhou stranu ji není radno podceňovat, protože se jedná o jednu z nejběžnějších a zároveň nejnebezpečnějších bakterií. Přenáší se požitím kontaminované vody, jídla nebo kontaktem s infikovaným zvířetem.
Jak se vyhnout problémům
Abyste se vyhnuli problémům, které mohou tyto a další patogeny způsobit, dodržujte správné hygienické návyky, myjte si ruce, dostatečně spěte, odpočívejte, správně jezte a pravidelně se hýbejte, také nezapomínejte na preventivní prohlídky u praktického lékaře.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál