Vinná réva patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Neznáme přesný věk vinné révy, ale určitě je starší než samotné lidstvo. Vinná réva je vzácná a lidstvu prospěšná rostlina, jakými způsoby však můžeme její plody využít?
Z historických výzkumů vyplývá, že například v Egyptě bylo víno známo již v nejstarších dobách jeho dlouhé historie. Důkazy o tom se našly v hrobkách faraónů, kde se mezi různými kresbami nacházely i kresby o pěstování révy, lisování hroznů, o samotné přípravě vína i o způsobu jeho pití.
Vína a jejich dělení
V první řadě je to samozřejmě víno. Vína rozdělujeme na několik skupin. Systém dělení vín v ČR vychází z druhu odrůdy a vyzrálosti hroznu, která je stanovena měřením obsahu cukru v hroznové šťávě v době sklizně. Obecně dělíme vína na tichá, šumivá, likérová či vína s originální certifikací. Dále pak jsou to stolní vína, zemská vína, vína jakostní a vína s přívlastkem. Podle obsahu zbytkového cukru dělíme vína na suchá, polosuchá, polosladká a sladká. Dále se dělí perlivá vína dle kategorie, šumivá vína dle obsahu cukru, dle způsobu výroby, stáří a podobně.
Vinný mošt pro zdraví i pro požitek
Vinný mošt je 100% hroznová šťáva. Vyrábí se z vinných hroznů, které se odstopkují a šetrně vylisují. Mošt se po vylisování většinou ještě lehce zasíří, eventuálně se může přidat kyselina citronová. Do hroznové šťávy se poté už nepřidávají žádné jiné cizorodé látky. Šťáva neobsahuje alkohol, protože během procesu výroby nedochází ke kvašení. I když v ní nenajdeme ani přidaný cukr, je díky vysokému obsahu cukru z hroznů enormně sladká ‒ hodnoty cukru výrazně převyšují 100 g/litr. Hroznové mošty zařazuje do své nabídky čím dál tím víc vinařů. Poukazují přitom na zdraví prospěšné účinky i lahodnou chuť hroznové šťávy.
Burčák – český fenomén
Jako burčák se nazývá jen produkt z čerstvých, tedy vždy právě letošních hroznů vypěstovaných na území České republiky. Vše ostatní a dovážené se musí povinně označovat jako částečně zkvašený vinný mošt. Navzdory rozšířené představě se nejedná o žádný druh vína, ale dá se říct, že každé víno bylo kdysi burčákem. Jedná se o zkvašenou šťávu z hroznů bez obsahu chemikálií a pesticidů. Vzniklá šťáva obsahuje cukry, které se vlivem působení kvasinek promění v alkohol a kysličník uhličitý. Jde o postupný a zcela přirozený proces, trvající asi jeden týden. Nápoj tak má několik fází, ale dle odborníků je burčák nejlepší po dobu prvních tří dnů.
Vinný ocet v kuchyni i jako lék
Vinný ocet se vyrábí z moštu červeného a bílého vína, do kterého se přidává ocet, aby spustil proces kvašení. Čím déle se nechá ocet kvasit, tím kvalitnější bude. Barva vinného octa může být bílá, červená, sherry a rosé. Používá se především ve středomořské kuchyni, ale zdomácněl i u nás. Vinný ocet patří k nejoblíbenějším lidovým prostředkům proti bolestem hlavy. Zvláště účinný je také při mykózách chodidel. Obsahuje řadu velmi prospěšných látek, jako jsou flavonoidy či antioxidanty. Vinný ocet má specifickou chuť, která se hodí především do studené kuchyně, hlavně do salátů, k rybám a mořským plodům, ale i k nakládání masa a podobně.
Zdroj: sciencedirect.com, getbackbar.com, vinomapa.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál