Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem října vydal povolení k nouzovému použití pro kombinaci vakcín proti covidu-19, konkrétně se toto povolení týká Moderny a Johnson&Johnson. Pfizer už toto povolení získal v září. Co to znamená a co všechno pod toto doporučení spadá?
Od konce letošního října budou moci Američané kombinovat proticovidové vakcíny Moderna a Johnson&Johnson, pro Pfizer to platí už od září. To znamená, že si budou moci nechat aplikovat posilovací třetí dávku od jiného výrobce než od kterého jim byly aplikovány první dvě dávky. Schválil to FDA, který údaje odeslal Poradnímu výboru pro imunizační praktiky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ten doladí detaily a měl by rozhodnutí uvést v platnost.
Proč by ale někdo chtěl kombinovat vakcíny? Aby mohl porovnat vedlejší účinky například, situace také usnadňuje očkování v případě, že by vakcína od původního výrobce nebyla zrovna dostupná – dá se nahradit jiným. A ukazuje se navíc, že mRNA vakcíny posilují účinky vakcíny Johnson&Johnson.
Co říkají data
Poradní výbor FDA před rozhodnutím o doporučení kombinování vakcín analyzoval údaje ze studie, podle níž jedincům přeočkovaným Modernou poté, co jim byla aplikována vakcína Johnson&Johnson, do 15 dní 76násobně stoupla hladina protilátek, zatímco po aplikaci Johnson&Johnson vzrostla jen čtyřnásobně. FDA ale měl na stole ještě další důkazy o prospěšnosti mixování vakcín, jejichž výsledky dopadly velmi podobně. Ačkoliv byly všechny studie založeny na malých skupinách dobrovolníků a dlouhodobé údaje nejsou k dispozici, považují úředníci výsledky za dobrý důvod pro povolení kombinovat vakcíny zmiňovaných výrobců.
Proč zrovna mRNA
A i odborníci na infekční onemocnění se shodují v tom, že posilovací dávka provedená mRNA vakcínou Pfizer nebo Moderna se zdá být pro většinu lidí velmi vhodná a to bez ohledu na to, jaká proticovidová vakcína jim byla aplikována předtím. U mRNA vakcín se totiž zatím prokázala vůbec nejvyšší účinnost a to i proti nové mutaci delta, která je mnohonásobně nakažlivější než její předchůdkyně.
Kdo by vakcíny kombinovat neměl
Jedinou výjimkou jsou jedinci, kteří mají v anamnéze myokarditidu, což je zánětlivé onemocnění srdce. To je totiž relativní kontraindikace pro aplikaci mRNA vakcíny. Nemusí to tak ale být. Jde o to, že pokud patříte mezi pacienty s myokarditidou, měli byste se ohledně aplikace mRNA vakcíny poradit se svým lékařem. Totéž platí o různých alergiích a dalších zdravotních problémech, které se uvádějí jako možné kontraindikace očkování.
Které kombinace ano a které ne
mRNA vakcíny Pfizer a Moderna jsou zatím všeobecně považovány za nejspolehlivější. Proto je dobrý nápad zvolit po aplikaci jedno-dávkové vakcíny Johnson&Johnson právě jednu z nich. Naopak by se to ale dělat nemělo. Není totiž důvod, proč byste poté, co jste byli očkováni těmi nespolehlivějšími vakcínami, měli přecházet na nějakou jinou. Ačkoliv na to dosud neexistují spolehlivá data, mohlo by to mít spíše negativní dopad, respektive hladina protilátek by nejspíš nevyskočila tak vysoko, jak vysoko by po aplikaci správné vakcíny vyskočit mohla.
Zdroj: prevention.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování
Při cestování do tropických oblastí je důležité mít na paměti riziko tropických nemocí. Tyto nástrahy jsou specifické pro určité regiony a mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Preventivně se nabízí...
Čtěte dál
Očkování proti klíšťové encefalitidě – od kdy se očkují děti a jaká jsou očkovací schémata?

Tymián – nejlepší bylina při dýchacích obtížích

Omikron vs. zero-Covid: Jak dlouho může Čína vydržet a je tohle ta správná cesta?

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: „Opakujeme chyby z minulosti, vládní rozvolňování je unáhlené…“

Svědění očí jako příznak nakažení variantou omikron

Covidová pandemie přála rozvoji tzv. parasociálních vztahů

Bezpečné cestování letadlem: Tipy, jak zvládnout let ve zdraví a v pohodě

Co jsou monoklonální protilátky a proč v mnoha případech proti omikronu nefungují

Odborně o protilátkách proti covidu: Proč je dobré si je nechat změřit?
