Výsledky nové studie naznačují, že vakcíny Pfizer a Moderna jsou méně účinné u jedinců se sníženou imunitou. Pokud patříte do této skupiny, nemusíte ale věšet hlavu – existují totiž důkazy naznačující, že třetí posilovací dávka může situaci zvrátit.
Už celé měsíce se lékařská komunita ptala, zda proticovidové vakcíny skutečně méně účinkují u lidí s oslabenou nebo sníženou imunitou (takzvané imunokompromitované osoby). A počátkem listopadu zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) výsledky studie, která dokazuje, že tomu tak skutečně je.
Co vědci zjistili
V rámci výzkumu badatelé mezi lednem a zářím 2021 u více než 20 tisíc imunokompromitovaných z devíti amerických států analyzovali účinnost mRNA vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna. Více než 10 tisíc z nich bylo plně naočkovaných. Tyto údaje byly porovnány s údaji o téměř 70 tisících dospělých s normálně fungující imunitou, z nichž bylo naočkováno skoro 30 tisíc jedinců. Vědci zjistili, že u osob s oslabenou imunitou byla účinnost mRNA vakcín proti laboratorně potvrzeným případům covid-19 77 %, lidé s fungujícím imunitním systémem měli účinnost 90 %.
Jak se obranyschopnost u imunokompromitovaných liší
Důležité je ale zmínit, že se účinnost vakcíny mezi jednotlivými skupinami imunokompromitovaných značně lišila a ne u všech dosáhla účinnost vakcíny zmiňovaných 77 %. Konkrétně jedinci pro transplantaci orgánů nebo kmenových buněk měli vyšší pravděpodobnost 59% účinnosti, zatímco u pacientů s revmatickou nebo zánětlivou poruchou, jako je třeba revmatoidní artritida, byla účinnost až 81 %. Podle vědců jsou taková zjištění důležitá, ale ne překvapivá: je totiž obecně známo, že u jedinců s oslabenou imunitou vakcíny imunitní systém nestimulují takovým způsobem jako u zdravých lidí.
Koho se daná zjištění týkají
Imunokompromitované osoby jsou takové, které mají sníženou nebo oslabenou imunitu vlivem nemoci nebo stavu například po operaci či transplantaci. Do této skupiny patří pacienti s HIV/AIDS, s rakovinou, po transplantaci orgánů. Dále jedinci užívající imunosupresivní léky a mající zděděná onemocnění ovlivňující obranyschopnost jejich organismu. Protože dané stavy jsou velmi rozdílné, liší se i účinnost, kterou má vakcína na imunitní systém daného člověka. A je třeba pamatovat i na to, že imunita dvou jedinců oslabená stejnou nemocí nemusí reagovat na vakcínu stejně. Imunokompromitované osoby tvoří asi 3 % dospělé populace.
Jak by se měli imunokompromitovaní očkovat
CDC aktuálně doporučuje, aby lidé se středně až těžce narušenou imunitou dostali třetí dávku mRNA vakcíny alespoň 28 dní po druhé dávce. Třetí dávka má u těchto jedinců obzvláštní význam, protože po dvou dávkách nevytváří protilátky stejným způsobem jako většina populace. Ukazuje se také, že tito jedinci tvoří velkou část hospitalizovaných průlomových případů (covidem-19 se nakazí i přes plné proočkování).
Co čtvrtá dávka?
Nutné je ale poznamenat, že ani aplikace třetí dávky nezaručí, že jedinci s oslabenou imunitou dosáhnou stejné ochrany jako zdraví lidé. Pořád budou zranitelnější. Z toho důvodu odborníci těmto osobám doporučují zvýšenou opatrnost – nosit všude na veřejnosti ochranu nosu a úst, udržovat odstupy a vyhýbat se velkým skupinám lidí. Existuje dokonce šance, že CDC imunokompromitovaným nakonec doporučí aplikovat čtvrtou dávku vakcíny.
Zdroj: prevention.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vhodná očkování proti tropickým nemocem při cestování
Při cestování do tropických oblastí je důležité mít na paměti riziko tropických nemocí. Tyto nástrahy jsou specifické pro určité regiony a mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Preventivně se nabízí...
Čtěte dál