Nedostatku vápníku se bohužel nevyhneme jenom tím, že jej budeme ve stravě dostatečně přijímat. Je totiž třeba myslet na to, že některé potraviny nebo jejich složky mohou ztížit jeho vstřebávání. Vápník je potom nevyužitelný, což se rovná situaci, kdy ho nepřijímáte, kolik byste měli. Na co si v tomto směru dávat pozor?
Vápník je důležitý minerál, který tělo potřebuje především pro zdravé kosti a klouby. Aby v organismu fungoval tak, jak má, potřebuje pomoc od vitaminu D, jehož nedostatek vstřebávání vápníku významně ztěžuje a může tak zapříčinit současně i nedostatek vápníku. Dostatek vitaminu D ale není tím jediným, co může vstřebatelnost vápníku v těle ovlivnit. Na co dalšího se zaměřit a před čím se mít naopak na pozoru?
1. Nepřehánějte to s mléčnými výrobky
Když se řekne „vápník“ většině lidí se jako první vybaví nějaký mléčný výrobek, ať už sýr nebo jogurt. Ačkoliv je pravda, že mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku, v některých případech může mléčný cukr laktóza bránit jeho vstřebávání. Proto byste se ohledně příjmu vápníku neměli omezovat jen na mléčné výrobky, ale zařadit i zdroje další, které zmiňujeme níže.
2. Objevte tahini
Sezamové semínko je velmi bohaté na vápník. Můžete si s ním sypat různá asijská jídla nebo saláty. Další možností je využít lahodnou tahini pastu, která skvěle chutná na toastu a vychutnáte si ji nasladko i naslano.
3. Zelená listová zelenina
Mnoho vápníku dodá také zelená listová zelenina. Kromě toho oplývá čisticími a antioxidačními vlastnostmi, které fungují jako prevence mnoha zdravotních problémů. Některé druhy, jako například špenát, ale obsahují šťavelany, které vstřebatelnost vápníku zhoršují. Proto je dobré přidat k zelenině mléčný výrobek – v teplé kuchyni ke špenátu typicky smetanu nebo mléko, když si děláte smoothie, tak třeba jogurt nebo mléko.
4. Pochutnejte si na mandlovém mléce
Mandle mají spoustu vápníku a nabízí tak četné zdravotní přínosy. Můžete je zobat jen tak, posypat jimi salát nebo dezert. Připravit si z nich můžete také lahodné mandlové mléko, jehož chuť vám učaruje. Zkuste ho v některých případech, sem tam, požít místo mléka kravského.
5. Podpořte střevní mikroflóru
Právě ve střevech se vstřebává mnoho živin a vápník není výjimkou. Proto je třeba udržovat vyváženost střevní mikrobioty a podporovat přátelské bakterie. S tím pomohou probiotika nacházející se ve fermentovaných, kvašených potravinách. Mezi ně patří zakysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, kimchi, kombucha, kyselé zelí nebo kyselé okurky.
6. Pozor na nadbytek vlákniny
Příjem vlákniny je určitě velmi důležitý, protože čistí střeva, podporuje peristaltiku a funguje jako prevence zácpy. Na druhou stranu ale může nadbytek vlákniny bránit střevům ve vstřebávání vápníku. Snažte se proto vlákninu načerpat z přirozené stravy jako jsou celozrnné obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina, a nedohánět to psylliem nebo doplňky stravy, kde byste zdravou mez mohli snadno přešvihnout.
7. Choďte na sluníčko
Na začátku jsme zmínili, že vápník potřebuje vitamin D, aby se v těle dobře vstřebal. Nejpřirozenějším způsobem, jak jej získat, je vystavovat kůži neošetřenou opalovacím krémem slunci, ideálně 10 minut denně. Na podzim a v zimě, kdy slunce nemá potřebnou sílu, se potom vyplácí vitamin D doplňovat stravou (olej z tresčích jater, ryby jako jsou sardinky, tuňák nebo losos, dále vaječné bílky) nebo s pomocí doplňků stravy.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí
Sůl, jeden z hlavních zdrojů sodíku, je v současnosti spojována s různými zdravotními problémy. V případě sportovců, kteří pravidelně cvičí, je třeba dbát na vyšší příjem sodíku než u běžné populace. Proč...
Čtěte dál