Pokud si dáte ve své oblíbené kavárně nebo doma šálek rooibosu, můžete si odškrtnout jeden dobrý skutek pro své zdraví. Rooibos totiž patří nejen mezi oblíbené kavárenské nápoje, ale také mezi léčivé bylinky. Navíc obsahuje opravdu dlouhou řadu velice prospěšných látek, které dokážou uklidnit, posílit imunitu i podpořit hubnutí.
Tento čaj se dováží ze západokapské části Jižní Afriky, kde se pěstuje. Jde o vytrvalou rostlinu nazývanou čajovníkovec kapský s drobnými jehličkovitými listy dorůstajícími do výšky jednoho metru. Zpracovává se nať, která na trh přichází již rozdrcená a fermentovaná jako ostatní čaje. Nejedná se ale v pravém slova smyslu o čaj.
Důvody, proč si rooibos dopřát každý den
Tento nápoj obsahuje kvalitní třísloviny, které podporují trávicí soustavu a působí močopudně. Tyto vlastnosti jistě oceníte zejména v chladnějším období i během svátků, kdy na nás všude číhá plno dobrot. Vedle toho najdete v rooibosu také celou řadu stopových prvků nebo minerálů, mezi nimi například železo, vápník, hořčík, fluor nebo zinek. Díky tomu se také doporučuje užívat nápoj po sportovní aktivitě nebo po větší fyzické zátěži.
Rooibos také obsahuje významné množství vitamínů C včetně flavonoidů, které zpevňují cévy a snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Specifickou látkou je v rooibosu aspalathin, která příznivě ovlivňuje vývoj cukrovky u diabetiků. Nápoj rovněž oddaluje pocit hladu a podporuje spalování tuků.
Pro koho je rooibos vhodný?
Jednoduše řečeno – pro každého. Na rozdíl od klasického čaje neobsahuje žádnou formu kofeinu. Dokonce nejsou známy ani žádné kontraindikace nebo vážné nežádoucí účinky. Rooibos si tedy mohou dopřát i děti, těhotné nebo kojící ženy. Nápoj může například uvolnit dětské koliky nebo se podává dětem, které mají neklidný spánek. Skvěle účinkuje také na bolesti hlavy, proti nespavosti, při depresi a pozitivní vliv má i na kožní potíže či alergie.
Jak si nápoj připravit doma
Ideální je povařit dvě čajové lžičky rooibosu po dobu zhruba jedné minuty ve čtvrt litru vody. Takový odvar má ty největší účinky. Celkově se nedoporučuje dlouhé louhování. Pokud nápoj necháte louhovat více než pět minut, zhořkne a ztratí svou příjemně nasládlou chuť. Výsledný nápoj se vám jistě bude líbit i na pohled, protože má krásnou červenohnědou barvu. Nápoj můžete popíjet v jakémkoliv množství po celý den. Dobrý je horký i vychlazený. I přes jeho přirozeně sladkou chuť si ho můžete dochutit medem a dobře chutná také s citronem.
Udělejte si netradiční nápoj na konec roku!
Chcete-li něco udělat pro své zdraví a do dalšího roku vstoupit „zdravou nohou“, spojte oslavy konce roku se všemi výhodami rooibosu. A že i tento rok byl velice náročný! Náš organismus si to tedy určitě zaslouží. Co takhle si letos přiťuknout speciálním nápojem? Připravte si 0,4 litru horkého nápoje rooibos a rozmíchejte v něm 75 g cukru. Dejte chladit do ledničky. Poté, co bude nápoje chladný, přidejte 0,4 litru pomerančové šťávy a 0,75 litru sektu. Pro nealko verzi můžete použít sekt odalkoholizovaný, tím se ještě více přiblížíte k top zdravému přípitku. Vše promíchejte, přidejte kostky ledu a podávejte. Na zdraví!
Zdroj: cestabylin.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den
Každý z nás občas zažije ten pocit – ospalost, těžká hlava, ztráta motivace a neodolatelná chuť na něco, co nás rychle „nakopne“. V moderním světě se často spoléháme na kávu, černý čaj nebo energetické...
Čtěte dál
Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Křečové žíly a léto – jaká opatření je důležité dodržovat?

Zdravé ochlazení v horku: Jak přežít léto bez klimatizace?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Bezový květ – léčivé účinky a využití

Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní síla medvědího česneku. Jaká jsou pravidla pro jeho sběr?

Jak podpořit běžecké výkony vhodnou stravou

Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne

Onemocnění hlasivek a ztráta hlasu – příčiny, prevence a léčba
