Není pupínek jako pupínek: přehled nejběžnějších typů, se kterými se můžete setkat

Není pupínek jako pupínek: přehled nejběžnějších typů, se kterými se můžete setkat
zdroj: Shutterstock

Když se v zrcadle podíváte sami sobě do očí, určitě vám posléze pohled sklouzne výš nebo níž, aby zkontroloval stav vaší pleti. Najít pupínek, ať už vypadá jakkoliv, obvykle není radostné a tím spíš, když si nejste jistí, co vlastně znamená. Jaké jsou nejčastější typy pupínků a kdy se vyplácí obrátit se na dermatologa?

Ať už jste si na obličeji našli tvrdý pupínek pod kůží nebo drobné hrbolky připomínající zvrásnění zeminy, záleží na tom, co přesně tyto kožní obtíže způsobuje. Velmi často si dokážete pomoci sami, ovšem v případě, že na problémy nezabírají volně dostupné produkty, ani ty, které vám doporučil lékárník, je vhodné obrátit se na dermatologa a poradit se s ním, o co by se mohlo jednat a jak by se situace dala napravit. Pamatujte, že vždy je lepší přijít zbytečně, než situaci zanedbat a přivodit si nepříjemné potíže. Jaké pupínky si na tváři můžete najít nejčastěji?

1. Akné
Tvoří se hluboko pod kůží a na povrch vystupují v podobě červeného uzlíku, který může být zakončen bílou špičkou a je bolestivý. Na vině jsou nejběžněji hormonální výkyvy a bakterie: obojí vyvolává nadprodukci kožního mazu, vlivem čehož otékají póry, praskají pod kůží a způsobují rozšíření zánětu do okolní tkáně. Akné byste neměli mačkat, lepší je potřít jej nějakým volně dostupným prostředkem a počkat, až se vstřebá. Pokud nic nezabírá, navštivte dermatologa.

2. Milie
Bílé tečky neboli milie jsou malé tvrdé cysty tvořené mrtvými kožními buňkami hromadícími se pod kůží. Milie nevymačkávejte, pokud vás obtěžují, zkuste je potírat retinoidním krémem, který by je měl vyhladit. V případě, že ani to nepomáhá, se obraťte na dermatologa.

3. Opar
Drobné hnisavé pupínky vytvářející ložisko nejčastěji v okolí rtů značí výsev oparu. Na svědomí je má virus herpes simplex typu 1 nebo 2, čili se jedná o obtíž vysoce infekční – pokud nechcete, aby se vám rozšířila, na postižené místo rozhodně nesahejte. Skvělé je, že na opary zabírá běžně dostupná léčba, jíž seženete v lékárně (mastičky, náplasti). Pokud vás ale opary trápí často, poraďte se s lékařem. Může za tím stát třeba oslabená imunita.

4. Keratóza Pilaris
(Neinfekční kožní onemocnění, projevující se drobnými bílými tečkami nacházející se velmi blízko u sebe, se podobá kuřecí kůži, což je také jeho druhé označení. Na vině je hromadění keratinu, bílkoviny chránící kůži před infekcí a toxiny z okolí. Pro vyhlazení užijte produkty s kyselinou salicylovou a glykolovou, případně ke zlidnění zánětu, co poradí v lékárně. Pokud léčba nezabírá, zajděte za dermatologem.

5. Komedony
Černé tečky jsou póry ucpané mazem a odpadem, který na vzduchu zoxidoval a získal tmavý odstín. Ačkoliv může být lákavé je mačkat, tímto způsobem si bakterie jen zatlačíte hlouběji do kůže. Nejlepší je použít exfolianty typu kyseliny salicylové a retinolu, které podporují buněčnou výměnu a zabraňují odumřelým kožním buňkám póry ucpávat.

6. Lipomy
Tukové usazeniny pod kůží vypadají jako malé cystické pupínky. Nejsou rakovinné a obecně vzato jsou neškodné, mohou ale bolet a to zejména tehdy, když se zvětší. Na vině bývá genetika a s odstraněním pomůže dermatolog.

7. Třešňové angiomy
Jasně červené drobné hrbolky jsou tvořeny malými krevními cévami. Příčina je zatím neznámá, dědičnost však může způsobit vyšší náchylnost k jejich výskytu. Odstranit je může dermatolog.

8. Mazová hyperplazie
Malé nažloutlé hrbolky se objevují velmi často, zejména s přibývajícím věkem, a jsou mylně považovány za pupínky nebo kožní onemocnění. Způsobuje je přemnožení mazových žláz v obličeji a jsou zcela neškodné, dermatologové ale mají prostředky, které vás jich zbaví, pokud toužíte po hladké a čisté pleti.

9. Růžovka
Vedle zarudnutí nebo dočasného zčervenání kůže se rosacea může projevit i výsevem malých hnisavých pupínků připomínajících akné. Jedná se o zánět kůže, proto byste pupínky neměli mačkat a nejlepší bude, když rovnou zajdete k dermatologovi, necháte si diagnózu potvrdit a poradíte se s ním, co a jak dál. Za růžovnou stává genetika, její vzplanutí může způsobit mnoho běžných spouštěčů – od tepla a stresu přes sport až po látky jako je kofein a alkohol nebo potraviny typu čokoláda či velmi kořeněné jídlo.

10. Ekzém
Hrbolatá a šupinatá zarudlá místa, která navíc mohou svědit, značívají ekzém. Jedná se o široký pojem zahrnující několik typů zánětlivých kožních onemocnění jako jsou atopická dermatitida, dyshidrotický nebo asteatotický ekzém a další. Nejběžnější formou je atopická dermatitida, při níž je narušena ochranná kožní bariéra, což umožňuje pronikání infekčních či dráždivých látek a způsobuje suchou, svědivou a zarudlou kůži. V takovém případě si sami nepomůžete, rozhřešení a nastavení léčby může provést jen dermatolog.

Zdroj: womenshealthmag.com

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Obliba přírodních repelentů roste přímo závratnou rychlostí. Letní tábory, pobyty u vody nebo v kempu si o ně přímo říkají. Stejně tak je ocení houbaři. Můžete jim věřit, že spolehlivě fungují?

Čtěte dál
Nejde o obyčejný kartáč! Fenomén suchého kartáčování těla pomůže zatočit s celulitidou

Nejde o obyčejný kartáč! Fenomén suchého kartáčování těla pomůže zatočit s celulitidou

Rituál suchého kartáčování si v poslední době získal větší popularitu než kdy předtím. Ale co od něho můžete očekávat a opravdu to...
Přírodní péče o mastnou pleť – pomůže aloe vera nebo jablečný ocet

Přírodní péče o mastnou pleť – pomůže aloe vera nebo jablečný ocet

Mastná pleť trápí mnoho lidí. Ačkoliv má i své benefity, nevýhody nad nimi značně převažují. Proto je dobré vědět, že existují přírodní...
Krásné nohy do letních bot: přestaňte se stydět za své suché paty

Krásné nohy do letních bot: přestaňte se stydět za své suché paty

I nohy potřebují péči! A obzvlášť v období, kdy je čekají žabky, balerínky a další otevřené boty. Tedy pokud nechcete nosit v sandálech...
Blahodárný okurkový olej ocení zejména ženy se suchou pokožkou

Blahodárný okurkový olej ocení zejména ženy se suchou pokožkou

Kdo by neznal obklady na oči z koleček okurky, okurkové masky s medem nebo další variace této oblíbené zeleniny. Ať už jste to udělali...
Pleťový váleček bude fungovat jen při správném užívání. Jak na to?

Pleťový váleček bude fungovat jen při správném užívání. Jak na to?

Pleťové válečky z drahých kamenů jsou jedním z kosmetických hitů, na které se zaměřuje čím dál více žen. Jde o pouhý marketingový trik...
Brokolicový olej: vyživí vlasy a působí blahodárně na pleť. Kde ho seženete?

Brokolicový olej: vyživí vlasy a působí blahodárně na pleť. Kde ho seženete?

Dobrý rostlinný olej je jedním z kroků ke krásné a zdravé pleti i vlasům. Minimalistické kosmetické procedury v domácím prostředí totiž...
Co může za popraskané rty a jak je vhodně ošetřit

Co může za popraskané rty a jak je vhodně ošetřit

Suché rty jsou noční můrou každé ženy i muže. Prostě je chceme mít krásné, vláčné a vybízející k polibku. Bolavé a popraskané totiž...