V posledních letech se roztrhl pytel s tvrzeními, že můžete nahradit opalovací kosmetiku rostlinnými oleji. Nejde ani o to, že by neměly ochranný faktor proti škodlivému UV záření, ale bohužel jde spíše o marketingový tah. Jaká je pravda o SPF rostlinných olejů?
Jak je to se SPF u rostlinných olejů
Rostlinné oleje mají různý ochranný faktor, který snižuje škodlivé dopady UV záření na pokožku. Je ale jen velmi nízký nebo velmi malý. Jeho působení je téměř bezvýznamné. Některé rostlinné oleje snesou velmi vysoké teploty, proto se používají na vaření a smažení. Což bývá poměrně častý argument, který slyšíte od těch, kteří je doporučují místo opalovacích krémů. Vždyť přece kokosový olej je ideální pro přípravu teplých jídel.
Pravdou je, že z rostlinných olejů můžete pohodlně připravovat DIY opalovací krémy. Ale bez toho, aniž byste do nich přidali minerální filtr ve formě oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého, vám bude tento krém k ničemu. Ano, některé rostlinné oleje vydrží nápor vysokých teplot, ale u opalování nejde jenom o ně. U slunění je potřeba mít na paměti to, jak funguje vaše tělo. Rostlinný olej se rozředí s potem, takže i když může samostatně vykazovat nějakou ochranu proti UV paprskům, tato se při pocení rapidně snižuje.
Pozor na projevy oxidace
Největší noční můrou uživatelů rostlinných i esenciálních olejů je jejich oxidace. Zoxidovaný aromaterapeutický materiál není jen znehodnocený kvalitativně, ale může představovat také určité zdravotní riziko. Znehodnocený esenciální olej prakticky nelze nijak poznat, nemusí měnit barvu ani aroma, jedinou jak určit jeho závadnost je chromatografický rozbor. Pokud vystavíte rostlinný olej přílišnému teplu a přímému působení slunečního záření a kyslíku, začne se znehodnocovat, žluknout a pozbyde původní vlastnosti a může představovat zdravotní riziko pro vaši pokožku. Zoxidovaný rostlinný olej poznáte podle změny chuti, vůně a barvy.
Rostlinné oleje jsou vhodné po opalování
Rostlinné oleje a másla jsou výbornými prostředky, které se postarají o hloubkovou výživu a hydrataci pleti po opalování. Lze je bez obav kombinovat se zklidňujícími a hojivými esenciálními oleji (heřmánkem, gerániem, levandulí lékařskou). Nebo si z nich připravit pokožce prospěšné bylinné maceráty. Velmi dobře si rozumí také s hydroláty (květovými vodami), které pomohou zklidnit opálenou nebo spálenou pokožku před jejich nanesením. Jsou ideálním prostředkem pro ozdravení kůže po vystavení slunci. Pokud chcete udržet jejich kvalitu co nejdéle, skladujte je v lednici bez dosahu slunečního světla a tepla.
Zdroje: phytochemia.com, oshadhi.co.uk, tisserandinstitute.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál