V chladných dnech se bohužel nachlazení nevyhnete a může vás nepříjemně překvapit, i když jste zásobeni vitamíny již od září. Prostě se to stává a vy bohužel pak musíte vědět, co a jak, abyste nachlazení zvládli co nejlépe.
Péče o sliznice, nosní dutiny a průdušky v zimním období
Pokud potřebujete bojovat s projevy suchého či vlhkého kašle, můžete sáhnout po aromaterapii. Pomohou vám esenciální oleje, které fungují jako expektorancia, spasmolytika a antitusika. Zředí hlen, podpoří průchodnost dýchacích cest, podporují snahu o zmírnění bolesti v krku, působí protizánětlivě. Pro děti, těhotné ženy a křehké osoby je však vhodné zvolit nekonzervované hydroláty. Velmi důležité je také zachovávat vyrovnaný pitný režim.
Jaké esenciální oleje použít?
Používáte-li esenciální oleje do difuzéru nebo aromalampy, často sáhnete po jehličnanech, u kterých je ale nutné znát velmi dobře dávkování kvůli možné neurotoxicitě a některé by vůbec neměly přijít do ruky laikovi. Lepší je nakapat do difuzéru například tea tree, který je vhodný také pro děti od tří let. Pokud máte doma malé děti nebo nechcete používat esenciální oleje, do ultrasonického difuzéru se výborně hodí nekonzervované hyroláty. Třeba tymián linalool nebo tea tree, které ukonejší podrážděné dýchací cesty.
Osobní inhalátor i bylinná inhalace uvolní ucpaný nos
Proti ucpanému nosu není nic účinnějšího než parní inhalace. Výborné byliny proti ucpanému nosu jsou například máta peprná, oregáno nebo tymián. Stačí nasypat čajovou lžičku do vroucí vody a pod ručníkem nebo dekou inhalovat stoupající páru z nádoby. Velmi účinný je také osobní inhalátor s kapkou esenciálního oleje dle vašeho výběru. Než jej do něj nakapete, ujistěte se, že daná varianta není u vás kontraindikovaná. Například, pokud máte epilepsii nebo astma, nejsou pro vás vhodné máty a eukalypty. Vůbec nejjednodušší je si koupit již hotový osobní inhalátor s esenciálními oleji, nejste-li zběhlí v aromaterapii.
Pečujte o podrážděnou kůži nosu
Máte-li odřený nos od dlouho trvající rýmy, výborným pomocníkem pro to, aby byl zase v kondici jsou velmi jednoduché bylinné maceráty. Jedním z nejspolehlivějších pomocníků, kteří zmírní projevy bolesti u odřeného nosu prakticky okamžitě je olejový macerát měsíčku lékařského a také přírodní měsíčková mast. Dalším dobrým pomocníkem pro jeho ošetření je i chrpový hydrolát, stačí ho nanést na vatový tampón a párkrát s ním otřít namáhaný nos. Použít můžete také oblíbené bambucké máslo, které pokožku hezky zahojí, zklidní červenání a sníží projevy zánětlivé reakce.
Zdroje: lessentieldejulien.com, everydayhealth.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika
Touha po krásných a vláčných rtech chrlí v kosmetickém průmyslu mnoho vysouvacích tyčinek i tuhých balzámů různých chutí a vůní. Ne vždy je však jejich používání pro nás bezpečné. Jedná se totiž o produkt,...
Čtěte dál
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Horké dny zvyšují riziko zdravotních komplikací, pozor si musí dávat hlavně lidé s chronickými onemocněními

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Břišní kýla – příčiny vzniku a základní léčebné přístupy
